Plzeň trápí nedostatek strážníků. Město je chce přilákat vyšším náborovým příspěvkem!

Zveřejněno v Krimi západ
Od - středa, 15. únor 2023 20:17
Plzeň trápí nedostatek strážníků. Město je chce přilákat vyšším náborovým příspěvkem! ilustrační. Foto: P. Bauer

Plzeň víc než ztrojnásobila náborový příspěvek pro nové strážníky. Ze současných 30 000 korun se zvýší na 100 000 Kč. Naléhavě schází 40 strážníků, ale město by zvládlo jich přijmout i 100, řekl radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer (Pro Plzeň). Strážníků je teď v Plzni téměř 230. Příspěvek bude rozdělený do dvou let.

"Dostali jsme do rozpočtu městské policie přidané peníze na následující čtyři roky, každý rok je to asi 2,5 milionu na nábory nových strážníků, protože náborový příspěvek se zvyšuje všude," uvedl Winkelhöfer. Pražská městská policie na webu uvádí, že náborový příspěvek činí 300.000 korun.

"Abychom se trochu přiblížili, tak se vedení města domluvilo, že ho zvýšíme na 100.000 korun, čímž se vlastně plus minus dostáváme na peníze, které dává jako náborový příspěvek Policie ČR," řekl. Bonus město vyplatí zpětně i sedmi strážníkům, kteří jsou od 1. ledna ve výcviku.

"Schází nám jich určitě 40, ale kdybychom jich sehnali 100, tak bych pana primátora umluvil, abychom je přijali," uvedl radní. Také státní policii schází podle něj v Plzni a okolí asi 100 příslušníků."A když jim chybí stovka a nám čtyři desítky, tak to někde musí být vidět," řekl. Podle Winkelhöfera je situace shodná u Vězeňské služby, cizinecké policie a hasičů, což se potvrzuje každý měsíc na jejich schůzkách. "Nestěžují si jedině vojáci, protože využívají aktivních záloh, jimiž saturují stavy. Ale obecně mezi mladými lidmi o tuto práci není dnes zájem, což musíme nějak zlomit," uvedl radní.

Podle primátora Romana Zarzyckého (ANO), který má v gesci ekonomiku města, by díky vyššímu náborovému bonusu měli nový velitel a radní pro bezpečnost dokázat personální situaci stabilizovat. Je to priorita, uvedl. Posledního slibu se účastnilo jen šest nových policistů. "V ulicích je opravdu potřebujeme. Lidé mi píší i říkají, že teď městské policisty víc vidí a díky kombinaci se speciálním týmem dvou aut po čtyřech policistech z kraje, kteří dokážou okamžitě zasahovat, se už bezpečnost ve městě zlepšuje," řekl Zarzycký.

Zastupitelstvo města schválilo minulý týden do funkce nového velitele Městské policie Plzeň devětapadesátiletého Petra Nováčka, jehož prioritou je také aktivní nábor a výrazné navýšení stavů. "Stane se velitelem první den následujícího měsíce poté, co složí státnické zkoušky (na ministerstvu vnitra), takže předpokládám, že to bude od 1. dubna," dodal Winkelhöfer. Nováček, který do loňska sloužil 38 let u Policie ČR, chce kromě personální stabilizace posílit spolupráci se státními policisty i záchranným systémem a zvyšovat profesionalitu a vzdělávání strážníků.

čtk