Plzeň oslaví vznik republiky, mimořádně se otevřou i veřejnosti nepřístupné prostory

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 6. říjen 2021 14:03
Plzeň oslaví vznik republiky, mimořádně se otevřou i veřejnosti nepřístupné prostory foto: Magistrát města Plzně

Čtyřicet atraktivních míst se otevře místním i návštěvníkům Plzně na oslavy vzniku republiky 28. října. Vstup bude za symbolických 28 korun nebo zdarma. Bohatý celodenní program zakončí v 17 hodin vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka s následným ohňostrojem na náměstí Republiky. Ten je naplánován v 18:30.

Prohlídky s průvodcem budou například v běžně nepřístupných Loosových interiérech na Klatovské 19 a Plachého 6, v Korandově sboru Českobratrské církve evangelické, v Měšťanské besedě, kulturní památce Moving Station, Velkém divadle a na Nové scéně. Divadlo J. K. Tyla nabídne čtyři inscenace za 28 Kč. Připojí se i spalovna komunálního odpadu v Chotíkově, pivovar či Bohemia Sekt ve Starém Plzenci. Už tradičně budou moci návštěvníci za 28 korun přijít do plzeňské zoo a v dopoledních hodinách také na bazény na Lochotíně nebo na Slovanech. "Například u prohlídek divadla je zájem obrovský, v tuto chvíli už zbývá jen pár vstupenek," upřesnila vedoucí odboru prezentace a marketingu města Jana Komišová.

Připraveny jsou také sousedské procházky, okružní jízdy historickým trolejbusem nebo autobusem, i tradiční festival pouličního jídla DEPO Street Food Market. Mimořádně tento den ožije workshopy pro děti, filmy a vzpomínkami Jiráskovo náměstí. Součástí programu je rovněž nově připravená stezka Z Hamburku na Petrohrad seznamující účastníky s historií této čtvrti, která se začala psát v 70. letech předminulého století. Stezku doprovází na všech jejích dvanácti zastaveních zajímavá soutěž pro děti s drobnou odměnou, pokud odevzdají odpověď na alespoň deset otázek uvedených na hrací kartě. Tu je možné si vyzvednout v informačním centru na Palubě Hamburk.  „K oslavě vzniku samostatného Československa zveme nejen obyvatele našeho města, ale i návštěvníky z blízkého okolí. Mám radost, že tuto tradici držíme již od roku 2006," dodal primátor města Plzně Martin Baxa.