Plzeň drtivé většině domácností pro rok 2025 daň z nemovitosti nezvýší

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 22. červen 2024 11:29
Plzeň drtivé většině domácností pro rok 2025 daň z nemovitosti nezvýší ilustrační. Foto: pixabay

Plzeňská radnice drtivé většině domácností pro rok 2025 daň z nemovitých věcí v rámci svých kompetencí meziročně nezvýší, rozhodli o tom zastupitelé. Ti museli reagovat na vládou schválený konsolidační balíček, který samosprávám s platností od roku 2025 změnil pravidla pro stanovení velikostního koeficientu, jímž se násobí základní sazba daně. Města velikosti Plzně musí podle zákona nově pracovat s koeficientem ve výši minimálně 3,5, nebo mohou zvednout na 4,5.

Zastupitelé schválili stanovení velikostních koeficientů pro daná území města tak, aby byla v nejvyšší možné míře respektována dosud platná pravidla pro zdanění nemovitých věcí a zohledněna současná převažující míra zdanění v jednotlivých katastrálních územích města. V praxi to znamená, že pokud pomineme inflační navýšení, které bude nově dle zákona uplatňováno právě od roku 2025, zůstane z titulu stanovení velikostního koeficientu pro 15 630 rodinných nebo bytových domů částka pro platbu daně v příštím roce stejná jako letos, u 86 domů se dokonce sníží, zvýšena bude jen u cca 2000 domů.

„Bohužel nově už kvůli nové legislativě nemůžeme obecně závaznou vyhláškou snížit hodnotu koeficientu o jednu až tři kategorie, ale pouze zvýšit o jednu kategorii, tj. z koeficientu z 3,5 na koeficient 4,5. Pro účely zmírnění dopadů nové legislativy jsme pro území, která měla z důvodu nenapojení na vodohospodářskou infrastrukturu dosud v rámci území města nejnižší hodnotu velikostního koeficientu, využili možnosti snížení daně prostřednictvím místního koeficientu v hodnotě 0,5. Konkrétně se jedná o k. ú.  Malesice a Dolní Vlkýš.  Děláme tak vše pro to, aby se zátěž Plzeňanů dále nezvyšovala,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.