Pět pravidel pro pěstování bylinek v zimních měsících doma za oknem

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 20. listopad 2020 09:15
bylinky plzen cz ilustrační, pixabay

Většina skvělých receptů se bez bylinek neobejde. Dodávají chuť a jsou prospěšné pro naše zdraví. Nemusíme se jich vzdát ani v zimních měsících, pokud jim vytvoříme vhodné podmínky u nás doma.

  1. ilustrační, pixabay
    Světlo

Aby nám bylinky rostly, potřebují každý den 4 – 5 hodin slunečního svitu. Ideální je pro ně okenní parapet. Při výběru okna je nejvhodnější jih. Severní strana se pro pěstování rostlin příliš nehodí. Když rostliny necháme ve stínu, začnou se natahovat za světlem a vyblednou.

  1. Substrát

Při pěstování bylinek za oknem, bychom měli zvolit kvalitnější substrát. Rostliny jsou náchylnější, než když rostou venku v zahrádce. Častou chybou pěstování doma v květináči je přemíra zálivky. Rostlina nesmí stát ve vodě, jinak jí brzy začnou uhnívat kořínky. Aby voda lépe odtékala, přidává se na dno nádoby písek nebo kamínky.

  1. ilustrační, pixabay
    Teplota

Bylinkám nejvíce svědčí teplota mezi 17 – 20 °C. Dbejte na to, aby nestály přímo nad radiátorem. Dlouhodobě jim vadí i výkyvy teplot a průvan.

  1. Zastřihávání

Bylinky pěstované doma nejsou tak odolné a po stříhání hůře obrážejí s novými listy. Stříháme je opatrně jen vršky a lístky.

  1. Změna stanoviště

Vzrostlejší bylinky můžeme přestěhovat ze zahrady domů. Nechme jim však pár dní na aklimatizování někde v chladnější chodbě, aby si na vyšší teplotu postupně zvykly.

Proč se nedaří rostlinám, které jsme koupili v supermarketu?

Když nechceme čekat, než nám rostlina vyroste ze semínek, můžeme koupit větší bylinku i v obchodě s potravinami. Tyto rostliny jsou však určené k brzkému zpracování. Jsou vysazeny velmi na husto v malých plastových květináčích a v nepříliš kvalitní zemině. Můžeme se pokusit o ní lépe postarat a bylinku hned doma přesadit do vhodnějšího květináče, vyměnit substrát a důkladně zalít.