Pacientům pomáhají nemocniční kaplani

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 13. prosinec 2021 06:44
Pacientům pomáhají nemocniční kaplani Foto: Nemocnice PK

Rozmlouvání, naslouchání, laskavé setkání a psychická podpora v době nemoci. To je úkolem nemocničních kaplanů, kteří začnou působit v krajských nemocnicích v Rokycanech a Domažlicích. Služby ale nabízejí i rodinám a návštěvám pacientů, případně pozůstalým a také nemocničnímu personálu. Domažlický kaplan do nemocnice dochází také jako sanitář a příležitostně slouží i u covidových lůžek.

Nemocničním kaplanem v Domažlické nemocnici je od září farář z nedaleké Kolovče Wojciech Pelowski. Prostředí nemocnice zná velmi dobře už z dřívějška. Loni totiž přišel do nemocnice na výzvu pomáhat jako dobrovolník v první linii a nastoupil jako sanitář na lůžkových odděleních. Tam si ovšem navíc ve volných chvílích rád a ochotně povídal s pacienty, kteří jen potřebovali, aby jim někdo naslouchal. „Je to člověk, který do nemocnice přinesl zase nový rozměr, jak s pacienty promlouvat, a z jejich pohledu, jak pobyt v nemocnici strávit a vnímat. Spousta z nich se doslova těší, až za nimi opět přijde,“ vysvětlil ředitel nemocnice Petr Hubáček, proč se společně se sanitářem Pelowskim, ale i s plzeňským biskupem Tomášem Holubem, dohodli na rozšíření spolupráce do oblasti spirituální péče. Kaplan ji v nemocnici vykonává pravidelně v úterý a středu. Na vyžádání pacientů nebo jejich blízkých je ale k dispozici i v jiné dny dle možností. Mimo to do nemocnice nadále chodí i jako sanitář. Příležitostně slouží dokonce i na covidových lůžkách. 

O několik týdnů později pomohl biskup se zřízením stejné pozice i v Rokycanské nemocnici. Od počátku prosince tam vykonává službu nemocničního kaplana kněz rokycanské farnosti Tomáš Kadlec. Pacientům i personálu bude k dispozici každé úterý nebo rovněž na zavolání. „Mít ve svém týmu nemocničního kaplana jsme zvažovali již dříve. Až ale tato doba, a dění kolem pandemie, naše rozhodnutí vytvořit tuto pozici urychlila,“ popsal ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma s tím, že jarní i současné omezení návštěv je hlavně pro dlouhodobé a starší pacienty skličující a zhoršuje to jejich psychické rozpoložení. „Duševní rovnováha je přitom velmi důležitá i při léčbě těla. Jedno z hlavních poslání duchovních je proto v poslední době nahradit potřebný sociální kontakt nebo zprostředkovat lepší kontakt s rodinou,“ podotkl. ředitel.

Zřízení pozic kaplanů podpořila také hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová, která má ve své gesci členky Rady kraje i oblast zdravotnictví. „Zdraví není jen tělesné, ale i duševní, a také s ním se musí v moderní zdravotní péči pracovat. V řadě zemí Evropské unie a troufám si říci, že k nim už patří i Česká republika, jsou proto nemocniční duchovní vnímáni jako plnohodnotní členové multidisciplinárního týmu. Jsem proto ráda a vítám, že se i naše zdravotnické týmy o kaplany rozrostly,“ dodala hejtmanka.