Odpadků u popelnic je více. Může za to koronavirová pandemie i Vánoce

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 23. prosinec 2020 10:51
OLYMPUS DIGITAL CAMERA ilustrační foto

Koronavirová pandemie a Vánoce. To jsou dva hlavní důvody, proč množství komunálního odpadu značně vzrostlo. Kromě toho, že lidé doma vyprodukují více odpadků než v práci, kvůli současné situaci si také dárky častěji objednávají on-line. A to znamená spoustu obalů navíc.

"Vánoce jsou trošku náročnějším obdobím na produkci odpadu a samozřejmě se na tom podepsala i naše covidová pandemie, tzn. lidé jsou víc doma a víc tvoří odpad. Základem je samozřejmě předcházet vzniku odpadu, což se ne vždycky podaří," uvedl technický náměstek Čisté Plzně Jan Šneberk.

Když už tedy odpad vytvoříme, měli bychom s ním správně zacházet. "Jde o to minimalizovat jeho objem, sešlapat petky rozřezat papírové krabice, což je dneska při těch on-line nákupech velice aktuální," popsal Šneberk.

Lidé si mnohdy s odpadem hlavu nelámou a když se nevejde do kontejneru, prostě ho nechají vedle. Často úplně zbytečně. "V současné době se nám ještě víc rozmohl ten nešvar, že máte například tři popelnice vedle sebe, první je otevřená, ta co je vedle domu a občané to odkládají do ní a když se zaplní, tak to odkládají vedle a vůbec se nepodívají, že druhá nebo třetí nádoba je poloprázdná, či úplně prázdná," podotkl technický náměstek Čisté Plzně.

Popeláři odvezou i dopad, který se do popelnic nevejde, měl by být ale dobře roztříděný. "Pokud to necháte vedle my to samozřejmě také uklidíme, ale už ta jeho využitelnost často klesá. Ten materiál namokne, znehodnotí se a my ho potom douklízíme v rámci svozů doúklidů, to znamená, že skončí jako komunální odpad," vysvětlil Šneberk.

Pokud popelnice, kterou využíváte po celý rok teď kapacitně nestačí, můžete si na období kolen Vánoc přiobjednat svozy navíc. Popeláři také prosí o správné umístění vánočních stromečků. "Nechceme, aby se dávaly vedle popelnice na směsný komunální odpad, vždycky je umisťujte k separovaným stáním, je to pro nás snazší," dodal.