Podnikají, studují, bojí se domů. V Plzni zůstává na Vánoce více cizinců. Jak slaví svátky?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 23. prosinec 2020 10:33
plzen_cz_vanoce, darky, stromek ilustrační foto / plzen.cz

Ze statistik vyplývá, že v roce 2019 žilo v Plzeňském kraji skoro čtyřicet tisíc cizinců a spoustu z nich bude trávit Vánoce právě v České republice. Jedním z nich je například Havas Abde, který vlastní orientální restauraci v centru Plzně. Pochází z Kurdistánu, v Česku žije už 15 let. On sám je sice muslim, křesťanské Vánoce pro něj a jeho rodinu přesto znamenají hodně. V nábožensky rozmanité Sýrii se totiž jednotlivé zvyky výrazně překrývají. 

"My jsme chodili vždycky k našim sousedům, když byly Vánoce, když dělali oslavu, tak pozvali všechny. A když muslimové měli svůj svátek, tak my jsme vždycky pozvali křesťany k nám," popsal Abde. Se svou českou partnerkou a dětmi si zvykl slavit Vánoce v Českém Ráji, s Ježíškem i kaprem. "To byly ty tradiční české Vánoce, ale já jsem třeba vždycky ze své strany něco přidal. Třeba nějaké dezerty, jehněčí maso, nějaké další saláty a nějaký náš alkohol, třeba víno," podotkl Abde.

Pro vietnamskou komunitu je hlavním svátkem lunární nový rok. Na rozdíl od svých rodičů prý ale vnímá mladá generace Vietnamců intenzivněji Vánoce. "Přijedou k nám příbuzní, budeme slavit v omezeném množství, ale dodržíme klasické české Vánoce. Večer bude kapr, řízek, salát a nějaké cukroví," uvedl vietnamský student Nguyễn Xuân Huy .

Vánoce v Plzni, daleko od rodiny, tráví také zahraniční studenti. Abbas Mhanna z Itálie pomáhá ve Fakultní nemocnici v Plzni. "Bojíme se jet domů, mohli bychom nakazit naše rodiny. Proto tady radši zůstanu," vysvětlil. Štědrý večer tak oslaví na koleji se svou kamarádkou ze Sardinie, s rodinou se spojí přes internet. "Věřím, že to budou hezké Vánoce. Líbí se mi atmosféra v Plzni, mám hodně rád trhy na náměstí, je to fajn," dodal.