×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Odložili jste technickou kontrolu? Teď si postojíte ve frontě

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 16. srpen 2021 12:15

Plánujete jet na dovolenou a chcete si narychlo zařídit technickou prohlídku? Pak můžete narazit. V celé Evropské unii má platit desetiměsíční vyjímka, některé státy ji neuznávají. Před stanicemi technické kontroly, které nemají objednávkový systém, se tvoří dlouhé kolony.

"Já jedu dnes s karavanem na dovolenou, potřebuji udělat technickou. Nějakou dobu jsem to odkládal, já jsem karavan nepotřeboval," prohlásil muž, který stál se svým vozidlem v koloně před STK v Rybnici.

Právě místní technická kontrola funguje na principu bez objednávek. Stačí tak maličkost, vystát si frontu. "Dalo by se říct, že je zájem opravdu obrovský. Lidé, kteří si odložili technickou, ji teď potřebují, protože ji potřebujou na dovolenou. Jsme jedni z mála, kteří nepoužívají objednávkový systém, takže se nám to sem sjíždí ze širokého okolí," uvedl pracovník STK Rybnice Robert Immig.

Nutná STK do Chorvatska

Podle dopravního znalce Richarda Topinky byla vyjímka z technické kontroly udělena nejprve na šest, pak na deset měsíců. To vše z důvodu pandemie koronaviru. "Po možnosti volného pohybu už ale absolutně ztrácí účinnost," dodal Topinka. A to je také důvod, proč například při cestě na Jadran můžete narazit. "Ačkoliv výjimka by měla platit i tam, neakceptují ji. V případě nehody nebo když máte technickou závadu, jde všechno za řidičem. Platná technická prohlídka je prostě jistota v celé EU," doplnil.

V okamžiku, kdy se uvolnilo cestování, měli řidiči podle znalce přestat spoléhat na výjimku a nemuseli by teď stát ve frontách. "Kdyby každý jezdil na technickou prohlídku, jak má, tak ji má za hodinu hotovou. Takhle bohužel musí vystát frontu," přiznal Immig.

 Reportáž o tom, jak to chodí na technické kontrole, můžete vidět v pondělí od 17 hodin v premiérovém vysílání na ZAK TV.