Hledáte místo pro dovolenou na Šumavě? Můžete mít problém sehnat hotel

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 5. červenec 2020 09:38
modrava Najít volné ubytovací kapacity na Šumavě může být problém

Šumavská ubytovací zařízení v Plzeňském kraji jsou na letní prázdniny většinou obsazená. Někde zbývají poslední místa a termíny, jinde už musejí zájemce o ubytování odmítat. Na prázdninové naplněnosti železnorudských či modravských zařízení se ale neprojevilo uvolnění po protikoronavirových opatřeních. Jezdí sem stálí klienti, kteří si své pobyty rezervovali už loni nebo v zimě, řekli provozovatelé hotelů a infocenter. Jiná situace je v Plzni, hotely mají volné kapacity, lidé se do nich teprve pomalu začínají vracet.

Do hotelů v Plzni podle ubytovatelů teprve začínají přijíždět individuální turisté. Lidé teď tolik neplánují pobyty dlouho dopředu a spíše přijedou na pár dní bez dlouhých rezervací. "Plzeň není pobytová destinace na dlouhodobé pobyty. Lidé přijedou třeba na několik dní, ale ne na týden či deset dní, jako v jiných rekreačních oblastech," řekla Helena Mařanová z městské společnosti Plzeň - TURISMUS. Současná obsazenost ubytovacích kapacit se podle ohlasu od provozovatelů zatím ani neblíží průměrné obsazenosti v jiných letech. Letos odpadla například byznys a kongresová turistika, organizované skupiny turistů ze zahraničí často přeobjednaly termíny na podzim, řekla Mařanová.

Špatně vnímá situaci provozovatel jediného kempu v Plzni - Autocampu Ostende Milan Čech. "Jsme příměstský kemp, který žije z akcí, které letos vláda zakázala," řekl. I podle něj lidé do Plzně jezdí na pobyty především kvůli pořádaným akcím. Letos kemp přišel o návštěvníky zrušených Slavností svobody, Metalfestu a dalších akcí. Kvůli koronavirovým opatřením se zrušily i různé letní srazy majitelů aut, motorek a různých zájmových skupin. "Kemp je teď naplněn tak z 20 procent, jiné roky jsme na sto procent obsazeni od května celé léto," dodal Čech.

Plné pokoje jsou teď naopak v železnorudském hotelu Grádl se 40 lůžky. A zůstane to tak celé léto. Prázdninové termíny si někteří lidé zamlouvali už od loňska. Kvůli koronaviru za celé prázdniny odřekli lidé rezervace jen na dva pokoje, řekla Marcela Malá z hotelu. Zájemci o ubytování se stále ozývají, v Grádlu je ale musejí odříkat. Podle Malé by při takovém zájmu nebyl problém obsadit i další pokoje, pokud by byly. "Není problém zaplnit hotel turisty, ale je velký problém sehnat spolehlivý personál, který se o ně bude starat," řekla. I když železnorudské infocentrum ubytování nezprostředkovává, podle jeho pracovnice je už nyní v horském středisku hodně lidí a hotely a penziony jsou většinou obsazené.

Podobné je to i v Modravě, potvrdila Monika Karlová z infocentra. "Lidí je tady už hodně. I když ubytování nezprostředkováváme, odhadujeme, že hotely jsou většinou plné," řekla. Její slova potvrdila recepční z hotelu Mádr se 45 lůžky. "Jsme úplně plní na celé léto, ale rezervace jsou už třeba od loňska. Pořád dost lidí volá, ale musíme je odmítat," řekla.

Většinu z 25 chatek má na celé léto zaplněný kemp Babylon na Domažlicku, pro karavany a stany se ještě místa najdou, řekl správce Jiří Královec. Většinu klientů teď tvoří Češi. Kvůli koronavirovým opatřením vypadly kempu v červnu školní zájezdy i ubytování Němců, kteří jezdí spíše před prázdninami a po nich, když je větší klid. Většina lidí, kteří si v kempu rezervovali chatky na prázdniny, to udělala třeba už v lednu, ještě před vypuknutím koronavirové pandemie a přijatým omezením.

čtk