Češi zůstali na dovolenou v tuzemsku, turistické cíle na západě Čech praskají ve švech

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 2. srpen 2021 13:00

Provozovatelé památek, turistických cílů a ubytovacích zařízení v Plzeňském kraji jsou s návštěvnosti v polovině prázdnin spokojeni. Obsazené jsou zejména venkovní atrakce a kempy, kam už míří také němečtí turisté z příhraniční. Potvrdil se tak předpoklad provozovatelů, že hodně Čechů kvůli koronaviru letos druhým rokem vynechá dovolenou v zahraničí a zaměří se na tuzemskou rekreaci.

Železnorudsko, největší rekreační oblast v regionu, hlásí stejně jako loni výrazný nápor prázdninových turistů, zejména rodin s dětmi. Podle vedoucí environmentálního a informačního centra Železná Ruda Barbory Kučeravé se potvrzuje, že hodně lidí nemá zájem vycestovat a že Šumava je velmi oblíbená. Průzkumy centra potvrzují, že 85 procent lidí se na Šumavu vrací. "Je to ale trochu slabší než loni," uvedla. Za červenec prošlo infocentrem zhruba 9500 lidí, za jeden den i přes 400, což byl rekord. Největší zájem mají o jízdu obecním vláčkem na Černé jezero, které je s Čertovým jezerem nejnavštěvovanější v oblasti. Na frekventovaných pěších a naučných stezkách se pohybuje hodně lidí, přibývá cyklistů na elektrokolech. Cizinci jezdí výjimečně. Město se intenzivně připravuje na slavnosti 6. a 7. srpna.

Největší sportovní areál v kraji, železnorudský Ski&Bike Špičák hlásí téměř stejnou návštěvnost jako loni, kdy zaznamenal v červenci nejlepší měsíc letní sezony za 15 let. "Menší výkyv je způsoben vlivy počasí, ničím jiným. Zatím vládne spokojenost," řekl jeho ředitel Vladimír Kasík. Velkou radost má především z nárůstu počtu českých bikerů i turistů. Lidé mají velký zájem o půjčování elektrokol v areálu i o bikovou školu.

Spokojena je i plzeňská zoo. Podle ředitele Jiřího Trávníčka sice ani silné léto nedožene několikaměsíční výpadek ze začátku roku, kdy byla zoo uzavřená, ale červenec byl nadprůměrný. "Loni jsme měli včetně covidu asi 360 tisíc lidí a letos, jestli se to zas do listopadu nezavře, tak by tom mohlo být 400 tisíc (v roce 2019 přišlo do zahrady rekordních 504.000 lidí), protože teď máme obrovskou návštěvnost. Na svátky 5. a 6. července přišlo v jednom dni asi 9500 lidí a zoo praskala ve švech a to se mi líbí," dodal.

"Jsme plní. Chatky jsou zcela obsazené, hodně jezdí i lidé se stany, karavany a obytnými přívěsy, louka je plná," řekl Vladimír Šabek, majitel kempu La Rocca v Konstantinových Lázních na Tachovsku. Obsazenost je stejná jako loni, ale lepší než v roce 2019. Cítíme, že Češi jezdí víc, cizinci zmizeli, dodal. 5. a 6. července musel hosty odmítat, protože neměl místo pro karavany, ani pro stany.

Venkovní Offpark v Sušici, Prášilech a Modravě, který je největším centrem adrenalinových aktivit v kraji, eviduje zhruba stejnou návštěvnost jako loni v létě. "Je to zatím dobré, lepší než v roce 2019. Nárůst domácích turistů pociťujeme, ale máme nějakou kapacitu a nemůžeme odbavit desetkrát tolik lidí. Dlouhé fronty ale nejsou," uvedl manažer Jiří Jeřábek. Jezdí hlavně "dovolenkáři", rodiny s dětmi a jednotlivci, organizované skupiny vypadly.

Památky v kraji od zahájení návštěvnické sezóny až do tohoto pátku navštívilo přes 100 tisíc turistů. "Za pololetí máme nárůst oproti loňsku o 18 procent. Oblíbené jsou zejména hradní areály a objekty, které nabízejí exteriérové prohlídky," řekla Markéta Slabová, mluvčí regionálního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), který spravuje 12 památek v kraji. Návštěvníci jim dávají přednost před prohlídkami interiérů s průvodcem. "Během července se pozitivní trend mírně pozastavil, přesto se návštěvnost zvýšila o desítky osob oproti roku 2019," uvedla. Do čísel za červenec ale není započítán vrchol sezóny, Hradozámecká noc, která byla 31. července. Návštěvnost všech památek v kraji za 29 červencových dnů dosáhla 67 tisíc lidí, mírně víc než v běžném roce 2019, ale meziročně byla o desetinu nižší. Nejvíce, asi 210 tisíc lidí, navštívilo zříceninu hradu Rabí, proti roku 2019 o 16 procent víc, ale meziročně o 12 procent méně.

"Plzeň teď funguje velmi dobře. Mezi červnem a červencem pociťujeme nárůst. Je to o trošku lepší než minulé léto a pořád to pomalu roste," řekl Václav Schejbal, majitel restaurace Štipec u náměstí. Vzhledem k tomu, že už loňské léto nebylo špatné, rozhodl se od bývalých majitelů loni v září restauraci převzít. Počty turistů jsou kolísavé. Už je tu poměrně hodně cizinců, uvedl. Restaurace lituje, že nemá větší terasu. Máme každý den plné všechny tři venkovní prostory, ale uvnitř je většinou jen pár lidí, řekl provozní velmi populární pivnice Na Parkáně Josef Halbhuber.

"Němci k vám chtějí jezdit, zejména ti mladší. Jsou opatrní, nechtějí do letadla. Řeknou, že autem se vždycky dostanou rychle na hranice a k tomu je Plzeňský kraj ideální. A oni na to slyší. Kdyby se něco stalo, tak zruší ubytování a jedou domů," uvedla Simona Fink ze Zemského úřadu v Regenu, která vede informační centrum Bavorsko-Čechy v Plzni. Pokud by měli třeba v ČR teplotu, tak chtějí odjet ke svému lékaři nebo do německé nemocnice. "Příhraniční české regiony budou teď určitě z Němců profitovat, pokud jim nabídnou lákadla. Mají zájem o cyklo- a pěší trasy, přehrady, rybníky a venkovní aktivity. Do interiérů moc chodit nechtějí, uzavřela.

ČTK