×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Novým obyvatelem se pyšní zoologická zahrada v Plzni. Je jím samec šimpanze učenlivého Siri, který se na západ Čech přestěhoval z Polska. Čtyřiatřicetiletý opičák se teď v zoo rozkoukává, návštěvníci ho tak zatím vidět nemohou. Čeká ho také seznamování s místními samicemi, se kterými by do budoucna mohl založit rodinu.

Šimpanzího samce přivezli ošetřovatelé do Plzně s několikaměsíčním zpožděním způsobených koronavirem. Siri teď v zahradě zaplní místo po oblíbeném šimpanzi Baskovi, který náhle v květnu uhynul na srdeční selhání. „Siri se narodil v královédvorském Safariparku v roce 1987. V současnosti se v naší zoo zabydluje ve veřejně nepřístupné části expozice, seznamuje se s prostředím, ošetřovateli a přes bariéry i s místními samicemi,“ sdělil mluvčí Martin Vobruba ze Zoologické a botanické zahrady města Plzně.

Podle ošetřovatelů se šimpanz ukázal jako velký kliďas během převozu, když navzdory dlouhým kolonám i vedru cestoval ze zoo v Krakově bez problémů. V historii je to čtvrtý samec šimpanze na západě Čech. Návštěvníci zahrady si v minulosti oblíbili už Tondu, Fredyho i zmíněného Baska. Zoo teď chová dvě samice, Mariu a Brigitte. Společně se Sirim by měly na světě udržet ohrožený poddruh Pan troglodytes troglodytes původem z afrického Gabonu.

Alespoň jednu dávku očkování má v Plzeňském kraji podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky více než 62 procent obyvatel starších 16 let. Kraj od 19. července posílá zejména do menších odlehlých obcí a do firem mobilní očkovací týmy, nyní jejich činnost ještě výrazně rozšíří. Za týden přibylo v kraji 62 nových případů koronaviru, což je o 51 méně než v předchozím týdnu a vůbec nejnižší týdenní bilance za celé prázdniny. Na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní v Plzeňském kraji deset nových nákaz, před týdnem to bylo 19, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

Z 501 obcí kraje jsou tři čtvrtiny do 750 obyvatel, v nich je očkováno alespoň jednou dávkou 61,9 procenta obyvatel. V Plzni je očkováno alespoň jednou dávkou 62,9 procenta obyvatel starších 16 let. V kraji mají lidé dosud možnost se očkovat v 11 centrech, z toho osm míst očkuje i bez registrace.

Od 19. července jezdily po menších obcích dva mobilní očkovací týmy. "Během tohoto týdne zřizují centra mobilní týmy tak, aby v každém okrese byly tyto týmy připraveny zajistit očkování bez registrace všem, kteří projeví zájem. Rozhodli jsme se zřídit ke stávajícím očkovacím centrům větší počet mobilních týmů a jsme připraveni je vyslat do obcí, kde je nízká proočkovanost. Zvolili jsme proto spolupráci se starosty obcí, která se nám již v jarním období osvědčila," uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Kraj ve spolupráci s očkovacími centry zřídil prozatím dalších sedm mobilních týmů, které pokryjí všechny okresy včetně Plzně. Ze Stoda, Rokycan, Domažlic, Klatov, Sušice a z Plzně budou vyjíždět týmy EUC kliniky a FN Plzeň. Jeden mobilní tým hejtmanství vysílá do firem. Podle mluvčí kraje Evy Mertlové naočkovaly dosavadní mobilní týmy zhruba 900 lidí bez předchozí registrace. Plzeň na konci července začala jednodávkovou vakcínou očkovat také lidi bez domova.

"Máme zde velká očkovací centra, zřídili jsme mobilní týmy a věřím, že to je další krok k tomu, abychom obyvatelům spolu se starosty zjednodušili přístup k očkování,“ uvedla Mauritzová. Nízká proočkovanost v některých obcích je podle kraje způsobena často vysokým počtem obyvatel, kteří prodělali covid-19 a běží jim ochranná doba po nemoci. Kromě nich je v příhraničí také velký počet pendlerů, kteří byli očkováni v Německu, a do českých statistik se tak nedostali. Mobilní týmy, které budou očkovat bez předchozí registrace, umožní podle kraje očkování i pro lidi, kteří mají horší možnost dopravy do vzdálenějšího očkovacího centra.

Nejméně očkovaných v kraji, jen 24,3 procenta obyvatel nad 16 let, mají v kraji Chlumy na jižním Plzeňsku. Starosta Josef Šimek ale tvrdí, že místních lidí je očkováno hodně. V obci je ale podle něj registrováno k pobytu víc než dvojnásobek lidí, kteří zde skutečně trvale žijí. Do obce se včetně cizinců přihlásilo k pobytu větší množství lidí před lety, nikdy zde ale skutečně nežili, nezdržují se tam a obec o nich neví. "Budeme se o tom očkování na obci bavit příští týden, jestli sem ještě pozveme ten mobilní tým," řekl starosta. Nejvyšší proočkovanost má naopak nejmenší obec kraje Čilá na Rokycansku s necelou dvacítkou obyvatel. Podle ÚZIS tam je alespoň první dávkou očkováno sto procent obyvatel. V devíti obcích kraje je očkováno sto procent seniorů nad 60 let, naopak v Hvožďanech na Domažlicku je očkováno jen 30 procent obyvatel starších 60 let.

Bez registrace bylo dosud v kraji očkováno 3600 lidí, dalších zhruba 900 lidí naočkovaly bez předchozí registrace mobilní týmy, které vyjíždějí do některých odlehlejších vesnic kraje, řekla mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová.

V Plzeňském kraji se od začátku pandemie nakazilo 99 312 lidí, tedy asi 16,8 procenta všech obyvatel kraje. Zemřelo 1918 nakažených lidí, poslední úmrtí zaznamenaly statistiky 5. srpna.

ČTK

Záchranářský vrtulník letěl po jedenácté dopoledne do Sušice. Dva muži se opřeli o zábradlí mostu přes Otavu, to se ale utrhlo a dělníci spadli do uzavřené strže. Oba se při pádu zranili, a proto skončili v nemocnici na urgentním příjmu.

Třiatřicetiletý a třiačtyřicetiletý muž rekonstruovali v Sušici silnici. „Při práci na mostě přes řeku Otavu se opřeli dva dělníci o zábradlí, které se utrhlo, a oba spadli z výšky zhruba čtyř metrů,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová. Na místo vyjeli hasiči se záchranáři a vzlétl také vrtulník. „Muži byli zajištění a se středně těžkým zraněním při vědomí transportováni do Fakultní nemocnice na urgentní příjem,“ informovala mluvčí záchranky Mária Svobodová. Celou událostí se pak začali zabývat klatovští kriminalisté.

V jihozápadní části Chráněné krajinné oblasti Brdy  vrcholí boj s přemnoženým kůrovcem v lesích, kde je v plném proudu hlavní turistická sezona. Kromě lapáků a sítí pokračují ozdravovací těžby. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) žádají návštěvníky i místní o respektování situace, která souvisí se zvýšenou činností lesníků v Brdech. Letošní a příští rok je pro budoucnost brdské přírody klíčový, řekl ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král. Nejvíce zatíženě komunikace osadili informačními tabulemi.

"Lesní cesty po skončení kalamitních těžeb obnovíme a zalesníme vzniklé holiny druhově pestrou výsadbou dřevin. Klíčové je však v těchto týdnech snížit takzvaný kalamitní základ v lesích, tedy početnost populace lýkožrouta smrkového v Brdech," uvedl Král. Boj lesníků se podle mluvčího Vojenských lesů Jana Sotony koncentruje z velké části do hlavní turistické sezóny od jara do srpna, kdy se lýkožrout smrkový rojí a napadá stromy.

objev brdy dva"Víme, že situace, kdy máme v Brdech nasazeny veškeré dostupné prostředky, komplikuje rekreaci a omezuje návštěvníky i obyvatele přilehlých obcí. V současnosti je však pro Brdy strategickou prioritou zamezit množení kůrovce těžbou a sanací napadených stromů dříve, než z nich vylétne nová populace lýkožrouta a napadne další porosty," řekl výrobní náměstek firmy Ondřej Vybíral. Vojenské lesy a statky chtějí včas napadené stromy najít a zpracovat, a zabránit tak pyramidovému šíření. Z každého stromu se vyvine populace, která napadne dalších deset smrků.

VLS žádají návštěvníky, aby dbali bezpečnosti na cestách, kde se pohybuje technika a vozy s dřívím. Zvýšenými těžbami navíc může dojít k dočasnému poškození lesních komunikací, a to i těch, po nichž vedou turistické trasy.

Podle mluvčího někteří návštěvníci obviňují lesníky z toho, že těží zdravé stromy. Včasné sanační zásahy jsou totiž prováděny na napadených porostech, které ale zatím nejeví známky usychání a působí na první pohled vitálně, řekl. Podle vedoucího lesní výroby VLS Pavla Češky se napadení dá poznat jen podle malých drtinek na kůře kmene. "Řada návštěvníků je ale přesvědčená, že kůrovcový strom musí jevit známky usychání. U takových stromů už však nemá těžba z hlediska šíření kalamity účel, protože jej škůdce opustil. Jde jen o řešení důsledků a nebezpečí spojených s pádem suchých větví či kmenů," dodal.

ČTK

Devět zraněných si vyžádala včerejší nehoda tří aut na severním Plzeňsku. Osobáky se střetly večer na silnici první třídy mezi Plzní a Karlovými Vary, na úrovni vsi Chrančovice. Jedna žena se při nárazu poranila vážně a musel pro ni letět vrtulník. Podle aktuálních informací by měla být mimo ohrožení života.

K vážné dopravní nehodě tří osobních aut došlo na silnici E49 u odbočky na Chrančovice, na místo vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému i letecká záchranná služba,“ informoval za záchranáře Vítězslav Sladký. Vážně zraněnou čtyřicátnici a o patnáct let mladší ženu se středně těžkým poraněním transportoval vrtulník do plzeňské fakultní nemocnice.

O ostatní zraněné se postarali pozemní záchranáři. Zatímco soudní znalec začal řešit příčinu nehody, řídili policisté dopravu na objízdných trasách. Hlavní tah byl totiž večer neprůjezdný.

pátek, 13. srpen 2021 18:44

Americkou neprojedou auta už 23. srpna

Plzeň uzavře natrvalo od 23. srpna část Americké třídy pro individuální automobilovou dopravu. Po jedné z nejvýznamnějších a nejfrekventovanější ulic v centru, kudy denně projede přes patnáct tisíc vozidel, už se motoristé nedostanou do úseku od Škroupovy po Resslovu ulici a v opačném směru od Goethovy po ulici V Šipce. Do těchto částí Americké bude povolen vjezd pouze MHD, cyklistům, taxi, vozidlům záchranného systému, zásobování a místní obsluze, řekl náměstek primátora Michal Vozobule.

amplanŘidiči mají využívat silniční komplex mostu Milénia, U Trati a Borské ulice. Americká zůstane motoristům přístupná pouze od Klatovské do Škroupovy a Jungmannovy ulice. Ve směru od Wilsonova mostu bude možné pokračovat jen do Prokopovy ulice. "Dopravní modely ukazují, že změna organizace dopravy motoristům žádné velké potíže nepřinese, ulice U Trati i kolem Rychtářky mají dostatečnou kapacitu. Vnitřnímu městskému okruhu navíc brzy odlehčí nové kilometry západního a východního okruhu," řekl Vozobule.

Město díky tomu začne s její proměnou na hlavní městskou obchodní třídu, rozšíří chodníky, vysadí nové stromy a doplní okrasnou zeleň. "Lokalitě se uleví. Zkvalitnění veřejného prostoru Americké třídy přiláká více chodců, kteří jsou zdrojem zisků místních provozoven," uvedl Vozobule.

O oživení Americké, kterou teď řidiči často využívají jako zkratku přes centrum, se mluví už léta. Ulicí projede v pracovní den 14 400 osobních vozů, MHD tam ve 1200 vozech přepraví v běžných letech asi 24.000 cestujících. Veřejná doprava projíždí úsekem o délce 500 metrů zhruba 12 minut rychlostí 2,5 kilometru za hodinu. Odpolední zdržení spojů bývá sedm až 16 minut. Intenzita dopravy v úseku Škroupova - Goethova roste, v roce 2009 jím projelo "jen" 11 600 aut. Dopravní model ukázal, že pokud by se nepřistoupilo k regulaci, projíždělo by tam podle primátora Martina Baxy (ODS) v roce 2030 přes 23.000 vozů, podobně jako po čtyřproudé ulici U Trati.

am vizČást Americké prošla v letech 2008 a 2009 rekonstrukcí téměř za 200 milionů Kč, třída byla rok zavřená. Ve spodní části před Wilsonovým mostem od vlakového nádraží chce vybudovat pražský developer v letech 2022 až 2026 multifunkční čtvrť za miliardy Kč. Další obchody, byty a kanceláře mají vzniknout na místě bývalého KV KSČ, Komorního divadla a ve dvoře po bývalých mlýnech.

Zklidnění Americké třídy a její přeměnu na bulvár se stromy je jednou z priorit současné koalice ODS, TOP 09 a ANO. Schválilo ji letos v únoru zastupitelstvo města. Zastupitel Petr Náhlík tehdy prosadil do usnesení návrh, aby město zpracovalo projekt na zvýšení dopravní propustnosti velké křižovatky Belánka, která je 300 metrů nad Americkou.

ČTK

Do pole vyklopil betonové kvádry kamion na Tachovsku. Jeho řidič vyjel dopoledne s vozem na krajnici, ta se s ním utrhla a cesta nákladu tak skončila u obce Svahy poblíž Stříbra. Šoférovi se naštěstí nic nestalo, poničený je ale kamion, pole i stavební materiál.

kamZa volantem kamionu s návěsem seděl pětapadesátiletý řidič. „Po deváté hodině jel ve směru od Černošína na Planou a pravou části najel na nezpevněnou krajnici. Nákladní vozidlo s přívěsem se převrátilo a narazilo do stromu, který se vyvrátil,“ popsala incident mluvčí Policie ČR Hana Kroftová.

Podle mluvčího hasičů Petra Poncara se z nákladního prostoru vysypal převážený materiál. Hasiči poté v místě nehody řídili dopravu. Šofér incident ustál bez zranění. „Alkohol byl u řidiče vyloučen dechovou zkouškou. Škoda byla odhadnuta na 370 tisíc korun,“ informovala policejní mluvčí.  

Větší drama to snad ani být nemohlo. Viktoriáni v odvetném utkání třetího předkola Evropské konferenční ligy porazili velšský celek The New Saints FC 3:1 v základní hrací době a následně 4:1 na penalty. Zápas zhodnotili brankář Aleš Hruška a útočník Tomáš Chorý.

Zápas přitom moc dobře neodstartoval. Viktoriáni inkasovali již ve čtvrté minutě. „Bohužel jsme si to zkomplikovali ještě víc než s čím jsme přijeli z Walesu. Zaplaťpánbůh jsme to dotáhli do postupového konce,“ oddychl si Hruška. „Když dal Bogy na 3:1 a vyrovnal, cítil jsem úlevu. Člověk má už od přípravy v hlavě, že se musíme dostat do základní skupiny. Takhle to bylo komplikované, ale ulevil jsme si, že to bude ještě pokračovat,“ dodává.

foto

„Strašně to ze mě po zápase spadlo,“ radoval se Tomáš Chorý. „Při penaltách jsme si ale věřili, že to dáme. Jak padla Bogyho penalta, tak jsme věděli, že Hrušoun nějakoou chytí. Kluci to kopali fantasticky a musím pochválit i Hrušouna, který nás podržel. Jsem opravdu moc šťastný, že jsme postoupili,“ doplnil vysoký forvard.

Ten šel do hry již nečekaně ve 30. minutě a podařilo se mu vstřelit důležitý gól na 2:1. „Vždycky jdu do hry s tím, že chci pomoci mužstvu. To je nejdůležitější věc. Snažím se držet balon, pomáhat klukům, rozdávat balony a dát gól. Jsem rád, že to tam spadlo,“ řekl o své brance. „Lidi se pak chytili, hnali nás dopředu... Pak se krásně trefil Bogy a to byla třešnička. Ukázala se mentalita týmu. Šli jsme si za tím a uspěli jsme!“ netajil Tomáš Chorý velkou radost.

fans

Hned první penaltu Aleš Hruška chytil. „Soupeř byl přitom trošku nečitelný. Pár penalt jsme viděli, ale většina hráčů, co je jindy kope, vystřídala, takže to v tom bylo složitější. Bogyho první byla o fous, ale dal ji a mně se to pak podařilo chytit. Psychická výhoda tak byla na naší straně,“ říká brankář Plzně, kterému pomohlo chytat také před kotlem. „Určitě. Když máte domácí fanoušky, je to vždycky rozdíl,“ potvrzuje.

fcviktoria.cz

Očkování proti onemocnění covid-19 běží na plno. Už na začátku června dostali možnost nechat se naočkovat osoby starší 16 let, od 1. července probíhá očkování dětí starších 12 let a aplikaci vakcíny mohou získat také samoplátci. Nově je možné očkování i bez předchozí registrace.

Ve Fakultní nemocnici Plzeň očkují dospělé zájemce standardně v jednom z největších očkovacích center v kraji – v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech. Zajištěn je bezbariérový přístup a pro motorizované návštěvníky bylo nově zrekonstruováno přilehlé parkoviště i příjezdová komunikace. Téměř v sousedství očkovacího centra je také nově otevřené bistro a kavárna, kam si mohou lidé zajít na zmrzlinu a zákusek.

Děti 12-15 let jsou očkované na detašovaném pracovišti v rámci Ústavu imunologie a alergologie na Lochotíně. Každé dítě se musí předem registrovat na portále MZ ČR, v den aplikace je nutný jako doprovod dítěte jeho zákonný zástupce. Denně zde zdravotníci naočkují až 150 dětí.

Novinkou je v Plzni očkování bez předchozí registrace. Díky spolupráci FN Plzeň a Plzeňského Prazdroje se ve čtvrtek 12. srpna otevřelo nové očkovací místo přímo v areálu plzeňského pivovaru. Zájemci starší 18 let mohou přijít každý čtvrtek a pátek od 14 do 18 hodin nebo v sobotu od 10 do 13 hodin a od 14 do 18 hodin. I zde, stejně jako na obou očkovacích místech ve FN, aplikují zdravotníci vakcínu Comirnaty od firmy Pfizer/Biontech. Pro vakcinaci je nutné předložit občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny.

Plzeňská fakultní nemocnice k 13. 8. 2021 aplikovala více než 88 tisíc dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Vysokou proočkovanost hlásí i sama nemocnice, která eviduje 91 % očkovaných zaměstnanců.

pátek, 13. srpen 2021 12:01

Na Tachovsku hořel traktor

Traktor táhnoucí balíkovač začal hořet u Mýta na Tachovsku. Požár vypukl včera po půl desáté večer při jízdě na polní cestě. Na místo vyrazili hasiči, kteří dokázali před ohněm uchránit stroj na výrobu balíků. Traktor ale plameny doslova spolkly, zemědělci tak vznikla sedmisettisícová škoda.

„Nedaleko Mýta na Tachovsku došlo na polní cestě k požáru traktoru táhnoucího balíkovač. Požár byl v plném rozsahu,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar. Hasiči nasadili při zásahu dvě hadice s vodou. „Balíkovač se podařilo uchránit, nicméně i tak se škoda vyšplhala na 700 tisíc korun,“ informoval Poncar s tím, že příčinou požáru se teď zabývají vyšetřovatelé.

Strana 1 z 18