Plzeňská zoo má nového šimpanze, Siri přijel z Krakova

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 17. srpen 2021 10:15
Plzeňská zoo má nového šimpanze, Siri přijel z Krakova foto: Zoologická a botanická zahrada města Plzně

Novým obyvatelem se pyšní zoologická zahrada v Plzni. Je jím samec šimpanze učenlivého Siri, který se na západ Čech přestěhoval z Polska. Čtyřiatřicetiletý opičák se teď v zoo rozkoukává, návštěvníci ho tak zatím vidět nemohou. Čeká ho také seznamování s místními samicemi, se kterými by do budoucna mohl založit rodinu.

Šimpanzího samce přivezli ošetřovatelé do Plzně s několikaměsíčním zpožděním způsobených koronavirem. Siri teď v zahradě zaplní místo po oblíbeném šimpanzi Baskovi, který náhle v květnu uhynul na srdeční selhání. „Siri se narodil v královédvorském Safariparku v roce 1987. V současnosti se v naší zoo zabydluje ve veřejně nepřístupné části expozice, seznamuje se s prostředím, ošetřovateli a přes bariéry i s místními samicemi,“ sdělil mluvčí Martin Vobruba ze Zoologické a botanické zahrady města Plzně.

Podle ošetřovatelů se šimpanz ukázal jako velký kliďas během převozu, když navzdory dlouhým kolonám i vedru cestoval ze zoo v Krakově bez problémů. V historii je to čtvrtý samec šimpanze na západě Čech. Návštěvníci zahrady si v minulosti oblíbili už Tondu, Fredyho i zmíněného Baska. Zoo teď chová dvě samice, Mariu a Brigitte. Společně se Sirim by měly na světě udržet ohrožený poddruh Pan troglodytes troglodytes původem z afrického Gabonu.