×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Čtyři nové elektrické jednotky vozí cestující mezi Plzní a Karlovými Vary. Soupravy Regiopanter vyrobili technici v plzeňské škodovce, České dráhy je budou nasazovat na linku spěšných vlaků spojující krajské metropole. Do budoucna by měly nahradit také starší vagony, které jezdí z Plzně do Klatov a Berouna.

Nové elektrické vlaky měly linku obsluhovat už od prosince, zpoždění jejich nástupu zavinila podle dopravce pandemická situace. „Na přání regionů jsme objednali výrobu padesáti dvouvozových jednotek a dalších 29 třívozových souprav typu RegioPanter. První čtyři jednotky z těchto kontraktů tento týden uvádíme do provozu na páteřních tratích Plzeňského a Karlovarského kraje,“ sdělil člen představenstva Českých drah Jiří Ješeta. Spojení Plzně s Mariánskými Lázněmi, Chebem nebo Sokolovem budou zajišťovat každé dvě hodiny.

RegioPantery mohou jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, tu však na trase do lázeňské metropole nevyužijí. „Cestující mají v klimatizovaných oddílech k dispozici Wi-Fi připojení k internetu, elektrické zásuvky a USB porty pro dobíjení cestovní elektroniky, jako jsou mobily, tablety nebo notebooky. Cestujícím s kojenci nabízejí přebalovací pult a lidem na vozíku komfortní bezbariérové cestování,“ chválí vybavení jednotek Ješeta.

Na lince P2 mezi Klatovy a Berounem by se měly první RegioPantery objevit už v tomto roce. Zároveň bude nově delší verze vlaku jezdit i v jižních Čechách nebo na severní Moravě.

Fotbalová Viktoria Plzeň v domácí odvetě 3. předkola Evropské konferenční ligy zvrátila výsledek  prvního utkání. I když také v Doosan Areně brzy prohrávala, nakonec po gólech Pavla Buchy, Tomáše Chorého, Jeana-Davida Beauguela a úspěšných penaltách postupuje do play off Evropské konferenční ligy.

Ideální scénář k obratu by byl brzký gól Viktorie, jenže stal se pravý opak, hosté udeřili hned ze své první akce. Po závaru ve vápně míč do brány doklepl Louis Robles. Červenomodří měli prakticky okamžitě šanci na vyrovnání, jenomže po zpětné přihrávce Pavla Šulce nezamířil přesně pravačkou Jean-David Beauguel.

Následně měl také sám Šulc šanci na skórování, ale po přízemním centru Ba Louy pálil mimo. Stejná dvojice předvedla velmi rychlou akci i o pár minut později, kdy si oba záložníci vyměnili své role. Šulc v pozici nahrávajícího vyslal Ba Louu do úniku, toho však fantastickým zákrokem vychytal Paul Harrison.

Začátkem druhého poločasu viktoriáni rozehráli roh nakrátko po trase Ba Loua – Janošek a zakončující Chorý, ani jeho střela se ale nevešla mezi tři tyče. V 56. minutě to Plzeňanům konečně vyšlo, Pavel Bucha zatancoval s míčem v pokutovém území a levačkou prostřelil Harrisona.

Velšané poté zahrozili z protiútoku, když McManuse skvěle přečetl Hruška a jeho ránu vyrazil na tyč. Naštěstí, protože závěr patřil domácím! Pět minut před koncem základní hrací doby Dominik Janošek nacentroval od rohového praporku přesně na hlavu Chorého a Plzeň vedla 2:1. V nastavení navíc přišel tolik vytoužený odstup na dva góly, JDB se obtočil ve vápně okolo svého soka a naprosto famózní ránou na zadní tyč poslal duel do prodloužení.

To se neslo opět v duchu jednoho směru, tedy útočení na bránu TNS. Nejprve šel střelecký pokus Ba Louy nad břevno, následně dva pokusy Buchy zblokovali obránci hostů na brankové čáře, pak ani Beauguel neprotlačil míč přes urputnou obranu Saints. 

Ve druhé části nastaveného času měl tutovku Tomáš Chorý, kterého zblízka parádně vychytal Harrison, když jeho ránu vytlačil na tyč. Těsně před koncem pak vytáhlý útočník zamířil hlavičkou jen na břevno, a tak se šlo do penalt. Na ty byla úspěšnější Viktorka a zaslouženě postoupila do play off Evropské konferenční ligy.

fcviktoria.cz

O dvě nové pobočky v Sušici na Klatovsku a v Blovicích na jižním Plzeňsku rozšířila Západočeská univerzita v Plzni svou univerzitu třetího věku. Poboček má tak nyní v Plzeňském a Karlovarském kraji 17. Úplnou novinkou bude v novém akademickém roce také možnost on-line studia pěti vybraných předmětů z různých oborů, rozšíří se i nabídka prezenčních kurzů. Zájemci o studium na univerzitě třetího věku se mohou přihlásit elektronicky, a to od 24. do 28. srpna pro mimoplzeňské pobočky a od 25. do 29. srpna pro pobočku v Plzni, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Univerzita třetího věku ZČU dosud působila v Plzeňském kraji v Plzni, Klatovech, Tachově, Stříbře, Zbirohu, Spáleném Poříčí, Rokycanech, Dobřanech, Plasích a v Horažďovicích a v Karlovarském kraji v Chebu, Aši, Sokolově, Karlových Varech a Mariánských Lázních. Od září ji budou moci senioři a lidé ve třetím stupni invalidního důchodu navštěvovat také v Sušici a v Blovicích. Prvním oborem, kterému se budou věnovat v Blovicích, bude Archeologie a historie jižního Plzeňska, pobočka v Sušici nabídne předmět Tajemství fauny a flóry.

"Máme za sebou rok on-line výuky a přesto, že se s ní někteří naši posluchači zpočátku smiřovali velmi pomalu, mnozí nakonec poznali, že může mít svoje výhody. Proto jsme se rozhodli rozšířit nabídku kurzů o možnost studovat on-line pět vybraných předmětů z různých oborů,“ uvedla vedoucí univerzity třetího věku Magdalena Edlová. Distanční formu studia podle ní ocení zejména lidé, kteří se starají o své blízké, a nemohou tak odejít na delší dobu z domova, nebo posluchači, které zajímá i jiný obor než ten, který se vyučuje na jejich pobočce. On-line přednášky se zaměří na tajemství astronomie, dramaturgii opery, dobu první republiky či na kognitivní trénink paměti.

Hlavní náplní univerzity třetího věku ale zůstává prezenční výuka. Nabídka kurzů se každoročně obměňuje. Letos budou nové například předměty Etika a komunikace, Mykologie, Francouzská a frankofonní literatura, Bible a dějiny, Zajímavosti z historie města Plzně, Dějiny sudetoněmecké župy, Záhady a mystéria, Současný český jazyk, jeho vrstvy a fungování v současné společnosti, Vědění a moudrost psychologie, Květena ČR, Nacionalismus a separatismus v moderním a postmoderním světě, Včely a lidé nebo Dějiny evropského porcelánu. V nabídce jsou také kurzy pohybové a jazykové.

Univerzita třetího věku ZČU zahájila činnost v roce 1992, tehdy na ní studovalo 85 účastníků. Od roku 1996 je studium tříleté se šesti semestry. Ročně navštěvuje kurzy přes 2000 lidí.

ČTK

Nepříjemnou zápletku dovolené zažil muž, který na lodi splouval Otavu. V Horažďovicích přišel o všechny své věci potom, co nechal svůj batoh opřený o lavičku. Zloděj mu spolu s krosnou odnesl oblečení, svítilnu i powerbanku.

Výletník ve středu opřel svoje zavazadlo o lavičku na vodáckém tábořišti. „Dosud neznámý pachatel na tábořišti v Horažďovicích odcizil o lavičku opřenou krosnu. V té měl majitel uložené oblečení, bezdrátová sluchátka, klíče od bytu, svítilnu a powerbanku. Celková škoda na odcizených byla vyčíslena na 12 300 korun,“ uvedla Policie ČR Dagmar Brožová. Policisté začali krádež vyšetřovat. Pokud pachatele dopadnou, hrozí mu až dvouleté vězení.

Nepříjemný zápach cítili včera večer na chodbách domu lidé na plzeňském Bolevci. Ve sklepě paneláku začal hořet schovaný nepořádek. Na místo přijeli hasiči, kteří oheň uhasili a zabránili tak jeho rozšíření do dalších částí paneláku.

nepořádek„Hasiči ze stanic Košutka, Střed a dobrovolní hasiči z Bolevce vyjeli večer k požáru v panelovém domě. Uvnitř budovy byl silně cítit kouř,“ řekl mluvčí hasičů Petr Poncar. Hasiči zjistili, že hoří v jedné ze sklepních kójí. „Po uhašení menšího požáru jsme budovu odvětrali. Škoda byla odhadnuta na 50 tisíc korun,“  informoval Poncar. Po uhašení se také rozběhlo vyšetřování příčiny, proč začalo hořet.

Nové očkovací místo dnes otevírá fakultní nemocnice v plzeňském pivovaru. Lidé si do areálu Prazdroje můžou přijít pro vakcínu bez předchozí registrace. Otevřené bude místo od čtvrtka do soboty, očkovat se tu můžou jen dospělí.

Zdravotníci podají lidem dvoudávkovou vakcínu od firmy Pfizer/Biontech. „Jediná možná cesta  k návratu do normálního života je očkování. V minulých pandemických vlnách jsme byli v nemocnici svědky opravdu velmi smutných lidských příběhů a jedině kolektivní imunita napomůže zvládnout toto pandemické období. Očkování bez předchozí registrace je další možností, jak vakcínu získat co nejrychleji,“ vysvětluje ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek.

Výhodou očkování v pivovaru je podle něj to, že se nachází v centru města. Je dobře dostupný hromadnou dopravou a lidé tu mohou bezplatně zaparkovat. „Dlouhodobě spolupracujeme s městem i Plzeňským krajem na různých projektech na podporu místních obyvatel. Proto nám přišlo přirozené nabídnout naše prostory, které za normálních okolností slouží pro firemní akce a konference, aby zde vzniklo očkovací centrum. Věříme, že i díky dobré dostupnosti v rámci Plzně o něj bude zájem,“ říká Rudolf Šlehofer z Plzeňského Prazdroje.

Ve čtvrtek a pátek můžou zájemci o vakcínu přijít od dvou do šesti hodin odpoledne. V sobotu je pak otevřeno i dopoledne od deseti hodin.

Rozhovor s Vítem Rakušanem jsem vedl v Kolíně. A byly to příjemně strávené chvilky. Nemluvil jen o politice, ale odhalil své dětství, rodiče, zájmy. Myslím, že po té hodince poznáte tohoto politika i z té jiné, tedy lidské a soukromé, stránky. No a samozřejmě jsem také něco zvojtil. Nahrávali jsme úvod, padly první otázky a já si uvědomil, že nemám zapnuté mikrofony, tak jsme museli začít znovu. Málem bych se zabil. Rakušan se ale zasmál a přešel trapas s noblesou jemu vlastní: "V pohodě, dáme to ještě jednou."

Chodsko se připravuje na tradiční víkendové Chodské slavnosti. Po loňsku, kdy byly kvůli pandemii koronaviru jen virtuální, se letos uskuteční v omezeném rozsahu. Tradiční chodská pochoutka, bohatě zdobený koláč s tvarohem, povidly a mákem, ale nesmí chybět ani letos, a tak pekařům a cukrářům na Chodsku nadchází nejrušnější část roku. Do víkendu musí napéct a nazdobit tisíce koláčů.

Například rodinná pekárna a cukrárna Marie Vondrovicové v Bořicích nedaleko Domažlic vyrobí letos na 7 tisíc koláčů. Aby byly co nejčerstvější, s pečením na slavnosti se začne ve čtvrtek ráno a každou hodinu pak v pekárně vyrobí 200 velkých chodských koláčů. Na pomoc museli povolat desítky žen z okolí, řekla Vondrovicová.

"Před pandemií jsme dělali na slavnosti až 11 tisíc koláčů, peklo se nepřetržitě od středy do soboty. Loni kvůli koronaviru jsme udělali 4600 koláčů a letos jich bude 7 tisíc. Zájem by byl větší, ale nemáme kapacity," řekla pekařka. Některé ženy, které s pečením pomáhají, jsou už starší a náročné noční směny by hůře zvládaly.

"Pro nás je to takové vyvrcholení celoroční práce, je to nejvíc, co naše cukrárna během roku udělá. Rušno je i na Vánoce nebo na Velikonoce, ale Chodské slavnosti jsou jednoznačně nejvíc - nejvíc lidí, nejvíc surovin," poznamenala Vondrovicová.

Tak například letos spotřebují v Bořicích na koláče na víkendové slavnosti 660 kilogramů mouky, půl tuny cukru, 46 kilogramů droždí, 4500 vajec, 1500 kilogramů tvarohu, 380 kilogramů švestkových povidel, zhruba 200 kilogramů máku, 210 kilogramů tuku a na dozdobení a ochucení mandle, rozinky a rum. "Začínáme naplno až ve čtvrtek ráno, aby koláče byly co nejčerstvější, aby nikdo nemusel mít strach, že dostane starý koláč z mrazáku," řekla Vondrovicová.

Do výroby koláčů se v pěti směnách od čtvrtka do soboty zapojí na 60 lidí - rodinní příslušníci, kamarádky i zručné pekařky z okolí. Těsto se zadělává z 20 kilogramů mouky, jakmile je hotové, hned se začne připravovat další várka. "Průběžně se dělají bochánky, které se vyvalují takovým speciálním kónickým válečkem, rukou se pak musí udělat obruba, natře se vajíčkem, a když je těsto dostatečně nakynuté, potře se tvarohem a pak se merhuje neboli maluje," popsala postup Vondrovicová.

V pekárně mají práci přesně rozdělenou, část žen vyvaluje, část natírá koláče tvarohem, další se starají o pečení. Švestkovými povidly a mákem na koláče merhuje většinou květinové ornamenty, vlnky či srdíčka pět až šest žen. Ty nejzručnější dokážou koláč o průměru až 27 centimetrů bohatě nazdobit za jedinou minutu. "Každá merhovačka má svůj ornament a svůj rukopis. Když přijdu k peci, tak přesně vím, která žena který koláč merhovala," řekla Vondrovicová. Na slavnosti se v Bořicích dělají dolnochodské koláče, které jsou na rozdíl od hornochodských, zdobených pruhy povidel, máku a tvarohu, bohatší a zdobnější.

ČTK

Hned k několika nehodám museli v posledních hodinách spěchat záchranáři v Plzeňském kraji. Včera odpoledne naboural se svým autem do stromu sedmasedmdesátiletý senior na jižním Plzeňsku. Starší vůz po nárazu vzplál a pro jeho řidiče musel letět vrtulník. Další nehoda se stala večer u Kdyně, kde motorkář havaroval při průjezdu zatáčkou. Dnes pak bouralo auto ve Stříbře do zdi.

auto ve stromě Senior vyjel se svým autem mimo silnici první třídy kousek od Nepomuku. Vůz narazil do osamoceného stromu a začal hořet. K místu zamířili záchranáři i hasiči, na jižní Plzeňsko přiletěl také vrtulník. „Letecká záchranná služba při vědomí transportovala muže, ročník 1944, na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni,“ komentovala případ mluvčí záchranky Mária Svobodová. Řidič hrozivě vypadající nehodu přežil, jeho zranění jsou podle Svobodové středně těžká.

motorkaJen několik hodin poté boural motorkář na silnici v lese mezi Kdyni a Němčicemi. Třiačtyřicetiletý řidič motocyklu při projíždění dvojité zatáčky najel na krajnici, přičemž vyjel vpravo mimo komunikaci, kde přední částí motocyklu narazil do kovového zábradlí můstku. Po nárazu byl s motocyklem odražen do protisměru, kde havaroval na levé krajnici,“ informovala mluvčí policie Dagmar Brožová. Motorkář podle ní uvedl, že strhl řízení kvůli protijedoucímu autu, které jelo uprostřed silnice. Naštěstí si jezdec od nehody odnesl jen lehčí zranění, škoda na motorce ale šplhá do 130 tisíc korun.

 Bez problému neplynula doprava ani ve středu. V centru Stříbra narazil osobák do zdi, náraz zdemoloval celou přední část vozidla. „Na místě byly dvě zraněné osoby předány do péče zdravotní záchranné služby. Hasiči zlikvidovali drobný únik provozních kapalin a odpojili akumulátor,“ popsal práci hasičů jejich mluvčí Petr Poncar.

Šest opuštěných mláďat labutí zachránili v uplynulém týdnu ochránci přírody z Plzně. Na osamělou trojici malých opeřenců upozornili lidé u Postřekova na Domažlicku, další tři zachránili sami ornitologové u Horšovského Týna. Pro ptáky ale bohužel není místo v záchranné stanici živočichů, její šéf proto hledá někoho, kdo by se labutí ujal.

 Ani v jednom z případů nevíme, co se vlastně v lokalitách stalo a kdo či co stojí za ztrátou obou rodičů. Pravděpodobnost, že by rodiče mláďata úmyslně opustili je ale malá,“ posteskl si vedoucí Záchranné stanice živočichů Plzeň Karel Makoň. Uvedl také, že v malém rybníčku, který vybudoval na plzeňské Doubravce, nemůžou dlouhodobě labutě žít. „Ve voliéře je ještě jedna kachna divoká s husou velkou, všichni tihle ptáci produkují denně půl kýblu kašovitého trusu. Po měsíci se pak ucpe filtrace vody, nutně tak pro těchto šest mláďat sháníme náhradní bydlení,“ říká Makoň.

 Samy by prý nedospělé labutě v přírodě nepřežily, dobrovolníci tak teď hledají někoho, kdo by je pomohl odchovat. Ideální by byl větší, oplocený rybníček s travnatou plochou, rákosinou a vhodným výlezem z vody. Labutě můžeme rozdělit po třech na dvě skupiny, dodáme i granule na dokrmení,“ slibuje Karel Makoň. Pět labutí je šedých, jedna je bílá. Pokud by měl kdokoliv o odchov zájem, může šéfa záchranné stanice kontaktovat na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .