×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Spolu se záchranou raněných a odklízením škod se po srážce vlaku na Domažlicku rozběhlo vyšeřování. Jisté je, že expres z Mnichova do Prahy vjel na trať, přestože mu to návěstidlo zakazovalo. Na jednokolejce u obce Milavče provoz dálkově řídí dispečer. Trať je vybavená návěstidly a reléovým zabezpečovacím zařízením. Řekla to mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Nejvyšším zabezpečovacím zařízením na tuzemských tratích je systém ETCS, který automaticky zastaví vlak na dálku, na domažlické trati však není. 

Podle ministra dopravy Karla Havlíčka se ale ani při sebelepším zabezpečení nedá vyloučit selhání lidského faktoru. "Tomu se nedá zcela vyhnout. Průměr zemřelých při srážkách vlaků u nás v posledních letech jsou dva ročně. To odpovídá přibližně i tomu, co je v jiných evropských zemích," řekl novinářům na místě nehody Havlíček.

Vlaky se srazily u obce Milavče kolem 8:00. Po srážce jsou tři mrtví, desítky zraněných a škody za více než 100 milionů korun. Jeden z vlaků z dosud nezjištěných příčin projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně a vjel na jednokolejnou trať, před kterou se stroje měly minout. "Je zajímavé, že když projel tu žlutou, a kdyby nedával mechanickým způsobem signály, že pokračuje dál, tak by vlak sám zastavil," uvedl k tomu ministr. Jestli měl strojvůdce nějaký zdravotní problém, bude předmětem dalšího vyšetřování.

regioshark

Úsek mezi Domažlicemi a výhybnou Radonice u obce Milavče na dálku řídí dispečer z pracoviště v Domažlicích. Jízda do jednotlivých úseků je podle Správy železnic povolována návěstidly. Trať je vybavena reléovým zabezpečovacím zařízením, které prostřednictvím elektrických obvodů zajišťuje volnost cesty či závislost návěstidel na poloze výhybek.

Drážní inspekce nyní na místě vyšetřuje přesné příčiny nehody. Podle mluvčího inspekce Martina Drápala zatím není jasné, zda šlo o chybu strojvedoucího či dispečera nebo selhání techniky.

Zabezpečení tuzemských tratí je v Česku dlouhodobě diskutované téma. Prioritou státu je instalace evropského sytému ETCS na všech tratích v jeho různých modifikacích. Ministerstvo dopravy v této souvislosti dnes uvedlo, že chce v následujících 20 letech na další zabezpečení tratí dát přes 100 miliard korun, většina by měla směřovat právě na instalaci systému.

Dnešní střet vlaků je největší železniční nehodou od minulého léta, kdy si desítky zraněných vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku. Loni 7. července tam zahynuli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. V Plzeňském kraji se na den přesně před šesti lety srazily u Horažďovic dva rychlíky, boční náraz tehdy naštěstí všichni cestující přežili.

ČTK/jv

Už jen dva měsíce dělí Česko od voleb do Poslanecké sněmovny. V nich rozhodnou voliči o tom, jestli udrží premiérské křeslo Andrej Babiš z hnutí ANO, nebo ho vystřídá někdo jiný. S předsedou vlády jsme se setkali při jeho návštěvě v Plzni, zajímal nás jeho pohled na zdravotnictví i možné povolební scénáře.

Dramatické chvíle zažilo v sobotu několik řidičů v Plzni na Borech. Do silnice jim totiž vbíhal dvaadvacetiletý muž, který si chtěl sáhnout na život. Naštěstí všichni motoristi včas zareagovali a k tragédii nedošlo.

Spáchat sebevraždu se mladík vydal po deváté hodině večer do ulice Edvarda Beneše, kde k rychlému manévru donutil hned několik šoférů. Podle mluvčí městské policie Jany Pužmanové při tom vykřikoval, že chce zemřít. Právě strážníci přijeli nebezpečnou situaci řešit. „Odvedli ho ze silnice do bezpečí a snažili se jej uklidnit. Mladík se však opakovaně pokoušel dostat zpátky k vozovce. Když se mu to nedařilo, tak strážníky prosil, ať mu půjčí služební zbraň, že ukončí svůj život nebo ať jej zastřelí sami,“ uvedla Pužmanová.

Pod auto vrhl znovu poté, co na místo přijeli záchranáři. Zasáhl ale jeden ze strážníků, muž dostal pouta a sanitka ho převezla na vyšetření do nemocnice.

Premiér Andrej Babiš navštívil v úterý Plzeňský kraj. Kromě prohlídek několika měst se také zastavil na autogramiádě v Lobezském parku v Plzni, kde jsme ho zastihli i my. Zajímala nás hlavně situace kolem koronaviru, která je právě v Plzeňském kraji nejhorší z celé republiky. 

V Plzeňském kraji podalo kandidátní listinu 18 stran, hnutí a koalic, které se budou ucházet o hlasy voličů v říjnových sněmovních volbách. Uzávěrka kandidátek byla dnes v 16:00. Řekl to vedoucí odboru vnitřních věcí plzeňského krajského úřadu Jan Nový. Před čtyřmi lety sestavilo v kraji kandidátky 25 politických subjektů.

Čtyři sta kilogramů těžký zvon se jménem sv. Anna vyzvedl v úterý dopoledne jeřáb do třicetimetrové výšky k oknu ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici v Plzni. Zvon se do této věže vrátil po téměř osmi desítkách let.

„Zvon v tomto kostele byl zrekvírován za druhé světové války a od té doby byla jeho věž bez zvonu,“ připomněl Pavel Petrašovský, administrátor farnosti u katedrály sv. Bartoloměje v Plzni.

„Zvon sv. Anna byl vyroben v roce 1994 a jeho odlití iniciovala Nadace 700 let města Plzně a Biskupství plzeňské za přispění partnerů Ferona Plzeň, Česká spořitelna a Komerční banka Plzeň. Zvon byl ulit ve zvonařské dílně Dytrychů a byl určen pro katedrálu sv. Bartoloměje,“ uvedla ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková. „Když však byly v roce 2014 do katedrály sv. Bartoloměje umístěny nové zvony, sv. Anna s nimi neladila, a tak až dodnes čekala na svůj nový osud,“ poznamenala Alena Kozáková.

Od úterý 3. srpna se hlas sv. Anny ponese nad plzeňskou Františkánskou ulicí. „Zvon bude na ruční pohon. Musíme najít pár šikovných zvoníků, kteří na něj budou před mší svatou zvonit,“ plánoval Pavel Petrašovský.

Voják, který byl v červenci zraněn při výbuchu munice v Chráněné krajinné oblasti Brdy, dnes zemřel. Na twitteru o tom informovala armáda. Druhý zraněný byl propuštěn do domácího ošetřování. Vojáci byli zraněni při asanačních pracích na dopadové ploše Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru, kde dělali hloubkový pyrotechnický průzkum. Případ vyšetřuje Vojenská policie.

"Praporčík V. K., příslušník 15. ženijního pluku, který utrpěl vážná zranění při asanačních pracích v Brdech, bohužel v úterý 3. srpna 2021 následkům zranění podlehl," uvedla armáda.

Výbuch nastal 20. července dopoledne. Těžce zraněni byli dva vojáci. Vojenská policie případ vyšetřuje pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti spáchaného dosud neznámým pachatelem. Podle červencových informací jeden z vojáků utrpěl devastující poranění končetin, druhý byl popálen na horní části těla. Vrtulníkem a sanitkou je záchranáři přepravili do plzeňské fakultní nemocnice.

Bývalý vojenský prostor Brdy je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí, armáda ho od roku 2012 do roku 2017 povrchově pyrotechnicky čistila. Ženisté našli na území o rozloze téměř 13 tisíc hektarů asi 10 tisíc kusů nevybuchlé munice. V roce 2019 začaly práce znovu, pyrotechnici se pustili do hloubkového průzkumu. Hlavní podnět k návratu daly Vojenské lesy a statky, které potřebovaly vyčistit asi 2400 hektarů lesa.

V CHKO Brdy jsou stále veřejnosti nepřístupná místa. Trvale nepřístupné je posádkové cvičiště Jince. Cílové dopadové plochy Jordán, Tok, bývalá pěchotní střelnice Kolvín a Padrť jsou trvale nepřístupné s průchodem po značených zpevněných komunikacích a trasách. Každý je povinen pohybovat se tam pouze po vyznačených komunikacích cyklostezek, turistických a naučných stezek. Na jinak nepřístupné území Předních a Zadních Bahen může veřejnost jen do vymezené bezpečné zóny v době konání armádní akce Bahna.

ČTK

Překvapení i šok zažili cestující na noční lince autobusu v Plzni. Na Slovanech totiž do vozu přistoupila úplně nahá žena. Když si pro opilou exhibicionistku přijeli strážníci, zasypala je nadávkami, fyzicky je napadla a nakonec hlídku obvinila ze znásilnění.

Devětatřicetiletá žena bez jediného kusu oděvu čekala na svůj spoj na zastávce Slovany. Z nočního autobusu ji ale záhy vyprovodili strážníci městské policie. „Žena odmítala sdělit svou identitu, proto se ji rozhodli předvést na policii ke zjištění totožnosti. Jelikož byla agresivní, došlo k nasazení pout,“ popsala mluvčí městské policie Jana Pužmanová. Kvůli psychickým problémům ženy přijeli na pomoc záchranáři, i v nemocnici ale chrlila vulgarity. Dechová zkouška u ní odhalila 1,6 promile alkoholu.

Nakonec záchranáři se strážníky odvezli ženu na záchytnou stanici, během toho ale zběsile strhla respirátor jedné ze strážnic a dokonce obvinila strážníky ze znásilnění. „Po vystřízlivění si ženu opětovně převzali k odbornému vyšetření zdravotníci. Podezření z několika protiprávních jednání bude muset vysvětlovat u správního orgánu. Za vinu je jí mimo jiné bude kladeno i to, že při předvádění poškodila a znečistila služební vozidlo městské policie,“ vysvětlila Pužmanová.

Aktualizováno 25. 8. 2021 Milujete dobré jídlo? Pak si nesmíte nechat ujít druhý ročník plzeňského food festivalu TUTO jídlo, který se vrací o víkendu 4. - 5. září 2021 na náplavku na Radbuze v Plzni. Festival se zaměřuje čistě na plzeňské restaurace, bistra a podniky, které chce veřejnosti blíže představit. Těšit se návštěvníci můžou na tradiční českou i světovou kuchyni, výběrovou kávu a sladké zákusky, poctivé polévky, speciality z grilu i to nejlepší víno a pivo z minipivovarů. Vstup na akci je zcela zdarma.

118995307 147754143686828 4689630991548964061 n„TUTO jídlo představí podniky, které v Plzni fungují dlouhá léta, ale i několik nových otevřených teprve krátce. Návštěvníci se mají rozhodně na co těšit. Na své si přijdou jak milovníci masa, tak i vegetariáni. Letos jsme si připravili hned několik doprovodných novinek. Jednou z nich jsou soutěže v jezení pizzy, chilli i pití piva na čas. Na výherce čekají ceny právě ve spolupráci s místními podniky. Mysleli jsme ale i na ty nejmenší, pro které připravujeme dětskou zónu. Nebojte se proto vyrazit i s vašimi ratolestmi,“ doplňuje jedna z organizátorek festivalu Markéta Brunerová

118994796 147754323686810 417749837792666096 nAtmosféru náplavky doplní hudební program a chill out zóna s lehátky a osvěžujícími drinky. Festival je z části od Štruncových sadů bezbariérový. Přijďte podpořit místní podniky a poznat plzeňskou gastro scénu trochu blíže!

Seznam zapojených podniků naleznete na facebooku TUTO jídlo a na instagramu @tutojidlo (zveřejňování bude probíhat až do konce srpna). Sledovat můžete také facebookovou událost TUTO jídlo 2021, kde naleznete aktuální informace.

118846919 147754470353462 3276784968061638950 nOtevírací doba festivalu: sobota 4.9. _ 10:00 - 22:00, neděle 5.9. _ 10:00 - 18:00
Místo: Náplavka na Radbuze v části pod mostem U Jána
Vstupné: zdarma

 

Článek je PR

V Plzeňském kraji, kde začaly žně předminulý týden, mají zemědělci sklizeno přes 98 procent ploch ozimého ječmene s výnosem 5,62 tuny z hektaru. Výnos je mírně nižší než loni a po Karlovarském kraji druhý nejnižší ze všech regionů republiky. Ozimé pšenice je v silech zatím pět procent ploch s výnosem 6,35 tuny z hektaru, loni byl zhruba stejný. Řepky se zatím odvezlo z polí v regionu 44 procent s výnosem 2,67 tun na hektar, vloni to přitom bylo 3,48 tuny. Výnosy pšenice jsou zatím nejhorší ze všech krajů ČR a řepky druhé nejhorší. Sklizeň dalších druhů obilovin ještě nezačala. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

"Nepříliš příznivé počasí v minulém týdnu se podepsalo na stále velice pomalém tempu žní, neboť v celé republice je zatím posekáno necelých 23 procent ploch obilovin určených ke sklizni," řekla mluvčí ministerstva Armine Artouni.

Podle předsedy krajské agrární komory Jaroslava Šímy jsou letošní žně, které začaly v regionu před 12 dny, proti průměru minulých let zpožděné nejméně o dva týdny. Důvodem je podmáčená půda vinou častých dešťů, což ještě na řadě míst znemožňovalo vyjetí kombajnů a traktorů do polí. Podle Šímy je na řadě míst velkým problémem také polehání obilí vinou silných větrů, dešťů i krup v minulých týdnech. Podmáčená půda může způsobit zhoršení kvality zrna či plísně. Šíma se obává o kvalitu pšenice, u níž se hlídají potravinářské parametry. "Ještě ale není k sečení, takže pořád není vše ztraceno," uvedl.

Ze sousedních regionů je na tom zatím lépe Jihočeský kraj, kde je sice sklizeno zhruba stejně ozimého ječmene a řepky, ale už 15 procent pšenice a začalo už tam také sečení ječmene jarního, žita a tritikale. Naopak v Karlovarském kraji sklidili zatím "jen" dvě třetiny ploch ozimého ječmene a 12 procent řepky a se sečením ostatních obilovin tam ještě nezačali.

ČTK