Očkovali bychom více, ale nemáme vakcíny, říká hejtmanka. Seniory prosí o trpělivost

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 21. leden 2021 16:06
očkování_senioři_02 Foto: Plzeňský kraj

Téměř 8 tisíc naočkovaných lidí evidují k 20. lednu v Plzeňském kraji. Čísla by přitom mohla být vyšší, nejsou ale vakcíny. "Byli bychom schopni očkovat daleko více, máme 188 dobrovolníků, centra. Nemáme ale z čeho očkovat," podotkla hejtmanka Ilona Mauritzová.

Aktuálně se v Plzni očkuje ve Fakultní nemocnici, v Nemocnici Privamed, na EUC Klinice a nově i v budově Zdravotního ústavu v bývalém Purkyňovo pavilonu. Mimo Plzeň pak v nemocnicích v Domažlicích, Stodě, Klatovech, Rokycanech a Sušici. V tomto týdnu se začalo očkovat i v Konstaninových Lázních, které vysílají mobilní týmy po sociálních zařízeních. "Podle mých informací se vyřizuje také povolení, aby mohli očkovat na poliklinice v Tachově. Tam by docházela veřejnost," doplnila Mauritzová, podle níž jsou už naočkováni všichni zdravotníci. "Blížíme se k tomu, že budou i kompletně domovy pro seniory. A zároveň už jsme umožnili očkování u seniorů nad 80 let," dodala s tím, že se postupně uvolňují termíny tak, jak jsou volné vakcíny. Ve středu dorazila do Plzeňského kraje zásilka pěti plat, která obsahovala 4875 dávek. Tři plata zůstávala ve Fakultní nemocnici v Plzni, dvě mířila do nemocnic v kraji.

Kraj podle hejtmanky nemá přístup k počtům seniorů ve věku nad 80 let, kteří se sami nebo s pomocí někoho z blízkých registrovali od 15. ledna do centrálního rezervačního systému. "Podala jsem žádost, aby tato čísla byla zjištěna, abychom věděli, kolik lidí máme zaregistrováno. Víme jen, že přes naše call centrum se registrovalo 101 seniorů, z toho 52 už má svůj termín očkování," uvedla hejtmanka a zároveň všechny seniory poprosila o trpělivost. "Děláme pro seniory maximum, jsme akční, naočkujeme vás," vzkázala.

Plzeňský kraj v současnosti neplánuje otevření velkokapacitního průtokového centra. Jedním z uvažovaných míst bylo od začátku DEPO2015, jenže ani to není jisté. "Je třeba si říci, že se posouvá termín, kdy bude očkována široká veřejnost. Musíme tedy myslet na to, že třeba od května do října by se na tom místě nemohly konat žádné akce," vysvětlila.