Nejpohádkovější výhledy na Alpy ze Šumavy? Spojte všechna tři místa v jeden nenáročný výlet!

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 30. listopad 2020 10:14
20201114_160552 Foto: V. Zvonková

Nebeský klid, nádherně čistý vzduch a nevyčerpatelná energie přírody. Šumava je známá svou krásou po celé republice. Už jste ale poznali kouzlo i těch vzdálenějších, avšak nejkrásnějších vrcholů?

Jako v pohádce… Představte si táhlý a hustě zalesněný vrchol, na kterém lze z dálky zpozorovat jakési skalní útvary. Čím víc se k němu blížíte, tím se zdá menší a samotné překvapení nastává v momentě, kdy vás navigace místo stoupání navede na cestu někam hodně dolů a vám se ztratí z dohledu i ostatní vrcholy. Říkáte si, že to je asi nějaký omyl, když najednou zpozorujete ukazatel směrující na hustě zalesněnou, avšak asfaltem brázděnou cestu, která vás pomalinku, ale jistě vede mírně nahoru. V napětí pokračujete autem hezky stále vzhůru a napjatě vyhlížíte nějaké nezalesněné místo, které by vám umožnilo okusit místní vyhlášená panoramata. Když už máte pocit, že výš snad ani jet nemůžete, stromy se začnou měnit v zakrnělé a kůrovcem ohlodané pahýly a najednou vás do očí udeří oranžovorudé paprsky zapadajícího slunce. Zamžouráte a váš zrak spočine na věžičkách a komínech trčící z husté bílé mlhy ve vzdálených vesnicích tam dole, nad nimiž se hrdě a velmi zřetelně tyčí majestátní vrcholy rakouských Alp…

I tohle lze na Šumavě zažít. Řeč je o Třístoličníku, což je jeden z mála vrcholů na Šumavě, kam se dá dojet autem. Už jen na parkovišti lze zpozorovat něco naprosto impozantního. Samotný bájný vrchol, králů Čech, Bavorska a Rakouska se tyčí asi jen 500 m směrem vzhůru. Cesta vzhůru vede po asfaltce, ze které celou dobu lze nerušeně pozorovat celou Bavorskou stranu a také je možné spatřit i přes dvě stě kilometrů vzdálený Grossglockner nebo ledovec Dachstein. Samotný vrchol je vysoký 1302 m. Odtud lze pokračovat asi ještě 300 metrů k dalšímu vrcholu Hochstein (1333), pod kterým se nachází kaple biskupa Neumanna. Toto místo je rájem fotografů, a to zejména, když je inverze a viditelnost je opravdu vysoká.

Pokračování na nejvyšší vrchol Dále pak můžeme pokračovat necelých 6 km k nejvyššímu vrcholu české i rakouské části Šumavy – Plechému. Dostaneme se k němu cestou zpět, odkud jsme přišli, a budeme pokračovat přes výrazný, k jihovýchodu táhnoucí se hřeben, na němž leží také hora Trojmezná. Pokračujeme přes vrchol Nad Rakouskou louku a v okamžiku dorazíme do cíle. Vrchol Plechý (1378 m) skýtá i nádherný pohled na Plešné jezero.