Nejhorší půlrok, co jsem v Plzni, říká boss Šádek o nepovedeném podzimu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 12. leden 2021 15:40
šádek foto: FCVP

Po krátké zimní odmlce odstartuje již o nadcházejícím víkendu jarní část ligové soutěže. Fotbalisté Plzně přitom do ní půjdou až z devátého místa tabulky. "Po podzimu jsme hrubě nespokojeni, byl to nejhorší půlrok za dobu, co jsem v klubu," přiznal v rozhovoru pro klubový web generální manažer FC Viktoria Plzeň Adolf Šádek.

S jakým cílem vstoupí Viktoria do jara? Pokud se podívám na nejbližší zápas v Příbrami, máme jednoznačný cíl a tím je vyhrát. A celkově do jara? Bavit se o mistrovském titulu není v tuto chvíli na místě. Určitě si ale chceme zajistit příčku zaručující kvalifikaci evropských pohárů. K tomu vede cesta z ligy nebo domácího poháru.

Jak hodnotíte nedávno skončený rok z klubového pohledu? Rok 2020 byl pro všechny sportovní fanoušky na celém světě nepříjemný, plný zvratů a nejistoty. Ani náš klub nebyl v tomto ohledu výjimkou. Vypadli jsme z evropských pohárů, v lize nám to nešlo podle představ a na devadesáti procentech zápasů jsme neměli fanoušky. I pro mě osobně to byl nejhorší půlrok za dobu, co jsem v klubu. Pokud mám hodnotit výsledky a výkony, nelze se za nic schovávat nebo vymlouvat. Jsme hrubě nespokojeni a podle toho jsme se k tomu museli i nyní postavit a provést důkladnou analýzu. V roce 2021 musíme vidět úplně jinou Viktorku – kvalitnější, sebevědomější, s větší touhou chtít vše zlomit. Jsem přesvědčený, že je v našich silách vše obrátit a vrátit klub do nejvyšších pater.

Neuspokojivé výsledky a nevyrovnané výkony přinesly vlnu kritiky ze strany fanoušků či médií, spekulovalo se i nad pozici hlavního trenéra Adriana Guľy.. Vše jsme samozřejmě vnímali. Trenérova mise, na kterou jsme se společně vydali, ještě není dokončena. V této otázce se ale vrátím ještě o rok nazpět, kdy jsme se společně s majitelem klubu, celým sportovním vedením i trenérem rozhodli pro odlišnou cestu než dříve. Cestu, která v mnoha ohledech a oblastech znamená změny. Řada věcí byla přenastavena. Ať už jde o samotný tréninkový proces, organizaci celého dne hráčů na stadionu a tak dále. Možná tyto změny ne všichni hráči a členové realizačního týmu pochopili, možná se jim zdály příliš tvrdé a časově náročné. Já však jasně říkám, že na jaře budeme v těchto ohledech ještě tvrdší a z nastolených požadavků v žádném případě neuhneme. Každý proces změny však s sebou přináší i jistou míru rizika či například výsledkové nestability. Úspěch se prostě nemusí dostavit hned. My však našemu procesu věříme. Zároveň chci ale říct, že musíme mít i výsledky, bez nich to bohužel nejde. Viktoria Plzeň si vybudovala určité postavení a tomu musí odpovídat i umístění v tabulce. Jsem schopen akceptovat porážku, nikdy ale neakceptuji porážku, kdy náš tým odchází se sklopenou hlavou po odevzdaném výkonu. I to je náš úkol, abychom tyto věci v novém roce již neviděli.

Během zimní přestávky doznala změn i soupiska.. Bylo potřeba provést změny. Rozhodli jsme se i pro zúžení kádru. Na jaře nás čekají jen ligové zápasy a doufejme, že i duely domácího poháru, u kterého nyní nejde v tuto chvíli předpovídat, jak bude harmonogram vypadat. Pro jednu soutěž by nebyl vysoký počet hráčů úplně na místě. V tomto ohledu prostě musíme vystoupit z komfortní zóny. Opakovaně to ode mě slyší hráči a nejen oni. Všichni ji musí opustit. Kdo to nedokáže a je spokojený s aktuálním stavem, nemůže v našem klubu být. Tím nechci všechno hodit na tři hráče, kteří nyní odešli na hostování. Je to myšleno obecně na každého zaměstnance klubu včetně mě samotného. Rovněž bylo potřeba udělat určitý refresh, mít v kabině i dravé mládí a zároveň hráče, kteří vzešli z naší mládeže. Proto jsme si z hostování stáhli Pavla Šulce a Lukáše Matějku. Oba mají kvalitu a talent, mohou promluvit do sestavy a zvýšit tak konkurenční prostředí. Z béčka jsme k týmu posunuli i obránce Josefa Koželuha a připravuje se s námi i Václav Míka. Přínosem by měl být i Šimon Falta. Věřím, že se rychle zapracuje a stane se důležitým hráčem našeho klubu. Zároveň tím avizuji, že ještě nejsme na konci procesu obměny a nevylučuji ještě nějaké změny – ať už během tohoto, či letního přestupového okna.

Celosvětová pandemie koronaviru zcela zásadně ovlivnila chod klubu. V čem nejvíce? Velký problém způsobila zejména fanouškům, postihla naše partnery a samozřejmě i klubové finance. Abychom mohli být i nadále konkurenceschopní a držet nastavený kurz, jsou pro nás nesmírně důležití právě kluboví partneři. Sluší se jim tedy i touto cestou poděkovat. Těší mě, že většina z nich zůstala klubu věrna a ukázalo se, že naše vztahy jsou založeny na dlouhodobé spolupráci a férových vztazích. Pokud se některý z partnerů rozhodl odejít, je to většinou z důvodu, že bojuje o vlastní existenci a přežití. Tomu samozřejmě rozumím a držím všem palce, aby tuto dobu přečkali a v budoucnu jsme mohli opět spolupracovat.

Jak moc chyběli fanoušci na stadionu? Bohužel vzhledem k opatřením se zápasy hrály a hrají v atmosféře přípravných duelů. Na podporu z hlediště jsme se tedy spolehnout nemohli, přitom právě to bývá v domácím prostředí naše velká výhoda. Absence fanoušků znamená rovněž další finanční ztráty. Možná ještě více než kdy jindy spoléháme nyní na to, že příznivci zůstanou s klubem a budou za ním stát a podporovat ho bez ohledu na aktuální výsledky a postavení v tabulce. Dlouhodobou podporu svých příznivců potřebuje každý klub v Evropě a my věříme, že naši fanoušci právě v této době zůstanou věrni. Vážíme si jakékoli podpory, kterou nám nyní vyjádří.

Jak je aktuální situací zasažena klubová mládež? Zcela zásadně. Celá mládež kompletně stojí, nemůže společně trénovat ani nastupovat k zápasům. Jde o velký problém, jehož důsledky si reálně budeme moci vyhodnotit za dva až tři roky. A nejde jen o sport, ale i o vzdělávání při zavření škol. Chtěl bych touto cestou pochválit naše mládežnické trenéry, kteří se ve složitých podmínkách snaží hráčům připravit náhradní program – pořádají online konference, pravidelně komunikují, využívají sdílených tréninků. Fotbal jako takový však bohužel plnohodnotně nahradit nejde. Přeji si, abychom o koronaviru co nejdříve mluvili jen v minulém čase, a i mládež se vrátila k tréninkům a zápasům.