Návštěvy se zatím nehrnou, největší nával za seniory se teprve čeká

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 14. prosinec 2020 17:58
senioři - pomoc-ruce-mala ilustrační/foto: donem.cz

Více než dva měsíce byly návštěvy v domovech pro seniory zakázány. Po týdnu od jejich "znovuotevření" se žádné velké návaly v krajských zařízeních nekonaly. "Zájem je, ale asi menší, než jsme čekali," přiznal v pondělí náměstek hejtmanky pro sociální oblast Rudolf Špoták (Piráti).

Návštěvy jsou povolené od soboty 5. prosince. Příchozí přitom musí mít po celou dobu zakrytý nos a ústa vlastním respirátorem minimálně řady FFP2. Všechny návštěvy se musí prokázat negativním testem na covid-19 nebo lze využít zdarma testování antigenními POC testy přímo na místě. "Zájem je menší, než jsme čekali, ale myslíme si, že je to z toho důvodu, že lidé nechtějí podstupovat riziko. Počítáme s tím, že se to trochu zvýší před vánočními svátky," prohlásil Špoták. Podle něj se zatím neobjevily žádné velké problémy. "Většinou testování probíhá až přímo v zařízeních. Zatím vše funguje, pokud je nějaký problém, tak jsou to jednotlivosti. Musím pochválit návštěvníky, dodržují rezervační systém, objednávají se, zatím z hlediska návštěv nedochází k nějakým extrémním problémům. Ale ta touha příbuzné vidět se zvýší," myslí si Špoták.

Počet nakažených v sociálních zařízení roste

Špoták zároveň připustil, že se některá zařízení, která nechtěl specifikovat, potýkají s nákazou koronavirem v řadách personálu i klientů. "Nějaké případy máme, snažíme se to řešit. Ale není to v úplně masivní formě a není to kritické. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet. Zatím to zvládáme," dodal.