Mezi prvními přijel osvobodit Plzeň. Teď se válečný veterán dožil sta let

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 20. říjen 2021 16:09
Mezi prvními přijel osvobodit Plzeň. Teď se válečný veterán dožil sta let Zdroj fotografií: M. Plavec

Významné jubileum oslavil v těchto dnech americký válečný veterán Robert A. Muthersbaugh. Jeden z mužů, který se podílel na osvobození Plzně, se dožil sta let.

Robert Muthersbaugh Plzeň nikdy po válce nenavštívil, přestože o to velmi stál, jeho zdravotní stav mu to však neumožňoval. Představitelé města Plzně mu u příležitosti loňského 75. výročí konce 2. světové války v Evropě přijeli poděkovat do New Yorku, kde České centrum uspořádalo výstavu, recepci a koncert. K významnému životnímu jubileu poslal primátor města Plzně Martin Baxa válečnému hrdinovi do amerického Connecticutu gratulační dopis, stříbrnou pamětní medaili k 75. výročí osvobození a knihu Svoboda nebyla zadarmo. 

Válečný veterán Robert Muthersbaugh, na konci války třiadvacetiletý mladík, byl mezi prvními, kteří do Plzně v květnu 1945 vstoupili. Zastával funkci radiooperátora velitelské roty 16. obrněné divize, která v rámci 3. armády generála George Pattona přijela. Ve válce mu bylo uděleno vyznamenání „Bronze Star Medal“, což je čtvrté nejvýznamnější ocenění za odvahu a hrdinství. Přestože oslavil v říjnu sté narozeniny, jeho vzpomínky na hezké přijetí obyvateli Plzně jsou stále živé. Vzpomíná na nadšené a vděčné davy, které nikde jinde, než v Plzni cestou neviděl.

„Do přístavu Le Havre ve Francii jsme se dostali 19. února 1945. Rychle jsme se přesunuli do Remeše a Verdunu a poté do oblasti blízko Mainzu v Německu. Dále jsme postoupili k Norimberku, kde nás podpořila 80. pěší divize, poté jsme se dostali přes Rozvadov, Tachov, Stříbro a Bor k Plzni. Do Plzně jsme vstoupili 6. května 1945 kolem osmé hodiny ranní. Myslím, že naše obrněné vozidlo bylo jedno z prvních, které se dostalo do Plzně. Zde jsme zůstali až do září 1945,“ uvedl ve svých vzpomínkách Robert Muthersbaugh.