Mezi pěticí chytrých měst, které budou testovat 5G technologie je Plzeň

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 17. prosinec 2019 14:49
SAMSUNG CSC Foto: V. Slámová

V první pětici v soutěži chytrých měst, v nichž se budou přednostně testovat 5G technologie a jejich aplikace, se umístila Plzeň. Soutěž uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj.

Dalšími městy, která uspěla v konkurenci téměř 60 přihlášených subjektů, jsou Bílina, Jeseník, Karlovy Vary a Ústí nad Labem. V praxi to znamená, že lidé během příštích dvou let dostanou od města, kde žijí, vybrané služby postavené na chytrých sítích páté generace.

„Vítězná města v rámci podpory regionů obdrží služby v hodnotě více než dva miliony korun, půjde o metodickou, personální i marketingovou podporu. Věřím, že pilotní testování přinese viditelné výsledky,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

5G sítě znamenají pátou generaci bezdrátové telekomunikace, která ve všech ohledech překonává současný 4G standard. Tyto sítě jsou výkonnější, rychlejší a úspornější. V praxi to znamená přenos většího množství mobilních dat za kratší dobu. 5G technologie efektivně využívají na mnoha místech v celém světě.

Plzeň plánuje využít tuto síť například při optimalizaci dopravy, kdy umožní 5G síť získávat v reálném čase data z provozu na plzeňských komunikacích, vyhodnocovat je a v reálném čase vylepšovat dopravní situaci ve městě. Do oblasti bezpečnosti se promítne tato technologie například skrze bezpilotní letouny. Díky ní bude možné do krizových štábů hasičů, policistů nebo záchranářů přenášet obraz z dronu v reálném čase, což poskytne veliteli zásahu klíčové informace důležité pro strategii zásahu.

„Vítězná města by se mohla stát vzorem pro ostatní obce pro to, jak je možné lidem s využitím nejmodernějších technologií usnadnit a zlepšit život. Příklady dobré praxe, které z vítězných městských 5G projektů vzniknou, se budou sdílet napříč Českou republikou tak, aby se z nich inspirovaly ostatní municipality,“ dodal vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla.