Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Nejlepším sociálním pracovníkem roku 2020 je podle Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky Karolína Vodičková, vedoucí oddělení sociální práce a dostupného bydlení Bytového odboru Magistrátu města Plzně. Od ministerstva získala ocenění Gratias 2020 v kategorii veřejná správa. Cena symbolizuje poděkování sociálním pracovníkům za jejich každodenní nelehkou práci a snahu řešit nepříznivou sociální situaci svých klientů.

V Horšovském Týně jsou tři nakažení koronavirem a prodavačka omdlela v práci. Přesně to napsal třicetiletý muž na sociální sítě. Jak se po chvíli ukázalo, vše si vymyslel. Domažličtí kriminalisté teď zahájili trestní stíhání a muže obvinili ze spáchání zločinu šíření poplašné zprávy.

Vláda na svém čtvrtečním jednání rozhodla, že stát doplatí ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří zůstali doma. Po pouhém jednom dni také změnila rozhodnutí, kdy si mají lidé nad 65 let chodit nakupovat. Nově to od pátku bude od 7 do 9 hodin.

Nezvykle teplé počasí, které panuje v Česku v posledních dnech bude brzy minulostí. V pátek odpoledne však na naše území dorazí studená fronta, která přinese prudké ochlazení, už v neděli se budou maximální teploty pohybovat od 0 do 4 stupňů.

Zatímco nepomucký dospělý čáp bílý je už ze zimoviště doma v Nepomuku, obhajuje a opravuje hnízdo, loňská mláďata vybavená vysílačkou umožňující sledovat jejich pohyb, Eda a Míra, se ještě pohybují v Africe. Třetí čáp Arnošt pak zakotvil v Německu.

Opatření proti koronaviru zrušilo také 28. ročník udělování hudebních cen Žebřík v Plzni, které se mělo konat 13. března v plzeňském areálu DEPO2015. Organizátoři ihned přislíbili, že budou jednat o novém termínu. A ten našli. Nové vyhlášení se uskuteční 9. října.

V uplynulých dnech už v Plzni funguje v souvislosti s epidemií koronaviru nová služba, která je určena potřebným seniorům, rodičům samoživitelům a lidem v opravdu krizové situaci. Centrální obvod se rozhodl vyčlenit tři dobrovolníky, kteří se k iniciativě plzeňské radnice připojí, a budou připraveni okamžitě pomoci.

Vodu, která teče z kohoutků v plzeňských domácnostech, koronavir neohrožuje a je i dál pitná a nezávadná. 

Mezinárodní humanitární organizace CARE je hluboce znepokojena šířením viru COVID-19 na globální úrovni. Pokud se COVID-19 rozšíří v místech, která už nyní sužují humanitární krize, budou následky fatální. CARE intenzivně pracuje na zastavení šíření viru COVID-19 v zemích, ve kterých aktivně pomáhá. Aktuálně působí ve 100 zemích světa, a pravidelně monitoruje situaci. Prostřednictvím programu získává CARE prostředky na okamžitou distribuci hygienických pomůcek, čisté vody, zřizovaní mycích stanic a zdravotní asistenci. Organizace dále aktivně šíří osvětu zaměřenou na dodržování základních hygienických pravidel v rozvojových zemích a školí zdravotnický personál speciálně pro aktuální situaci.

Přísná vládní opatření kvůli koronaviru trvají teprve několik dnů, už nyní je ale jasné, že mohou mít pro řadu podniků fatální následky. Nejinak tomu je v Plzni. Místní restauratéři i zástupci dalších sektorů počítají první ztráty. Zmírnit je podle nich může rychlá pomoc ze strany státu v podobě odpuštění plateb za sociální a zdravotní pojištění.