Sčítání lidu pokračuje. Nejaktivnější je obec na Rokycansku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 24. duben 2021 17:21

Český statistický úřad dosud obdržel celkem 3,4 milionu elektronických sčítacích formulářů. Přímo za Plzeňský kraj přes 180 tisíc. Online se tedy sečetlo už přibližně 360 tisíc obyvatel kraje. Nejaktivnější obcí jsou Vísky v okrese Rokycany.

Během čtyř týdnů se v Česku elektronicky sečetlo už zhruba 6,8 milionu osob. Od minulé soboty má navíc každý možnost si vybrat, jestli se sečte online, nebo prostřednictvím papírového formuláře. Listinné formuláře roznášejí sčítací komisaři a vyzvednout si je lze i na kontaktních místech sčítání, které jsou na 53 vybraných pobočkách České pošty v Plzeňském kraji a na Krajské správě ČSÚ v Plzni.

Z údajů o počtu odeslaných elektronických sčítacích formulářů na 100 bytů za každou obec vyplývá, jaké je zapojení jednotlivých obcí do online sčítání. „Na předních místech se pohybují malé obce. Mezi nimi jsou nejaktivnější Vísky, Mokrouše a Trokavec. U obcí, ve kterých bylo identifikováno více než 500 bytů, jsou na prvních pozicích Vochov, Zruč-Senec a Vejprnice. V kategorii, kterou představují obce s více než 3 000 byty, v online sčítání vynikají Tachov, Plzeň a Stříbro,“ upřesňuje první místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Na opačné straně žebříčku je Chlum, Hradiště a Mohelnice. Obce se zaměřením na turistický ruch, s významným podílem krátkodobě pronajímaných bytů či chatové oblasti mohou vykazovat nižší hodnoty odeslaných formulářů na 100 bytů, a to kvůli vyššímu počtu neobydlených bytů. Nemusí to však znamenat slabší zájem o online sčítání u obyvatel, kteří v těchto obcích žijí.

Sčítání končí 11. května. Do tohoto data je nezbytné odeslat elektronický nebo listinný formulář.