
Marie Osvaldová
Stromy poničil vandal
V jedné z obcí na Švihovsku řádil vandal. Poničil vzrostlé stromy a způsobil škodu před 100 tisíc korun. Případ prověřují policisté pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci.
Oznámení o poškození stromů přijali policisté na obvodním oddělení ve Švihově. "V uplynulém týdnu neznámý pachatel v obci na Švihovsku poškodil sedm vzrostlých stromů české višně. Předběžně odhadnutá škoda činí 110 tisíc korun," informovala policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Policisté případ dále prověřují.
Železná Ruda se dočká náměstí
Železná Ruda začne od srpna budovat nové náměstí zhruba za 11 milionů korun, které největšímu rekreačnímu centru v Plzeňském kraji chybí. Bude hotové nejpozději do srpnových Železnorudských slavností 2022. Na náměstí bude menší kašna, schodiště, terasy, dlažba a lavičky. Se stromy a květinami bude tvořit klidovou zónu. Vedení města doufá, že dále posílí návštěvnost, která byla už loni díky covidu rekordní. Informoval o tom starosta města s 1630 obyvateli Filip Smola (ČSSD).
"Teď vypisujeme výběrové řízení na zhotovitele. Vítěze budeme schvalovat na červencovém zastupitelstvu a mělo by se hned začít," řekl místostarosta Petr Najman (Volba pro Železnorudsko). Podle Smoly by měla stavba začít už v srpnu a příští rok bude pokračovat hned, jak sleze sníh, tedy zhruba v dubnu. Navržená cena do soutěže je necelých 11 milionů korun.
"Půjde o úpravu celého prostoru mezi hotelem Slavia, hlavní silnicí, městským úřadem a zámečkem. Kromě fontánky před zámečkem budou v celém prostoru lavičky, zeleň a stromy a úplně nové schody zespoda k zámečku. Bude to taková klidová zóna bez parkování," řekl Najman.
Předloni město postavilo zhruba pětinu plochy budoucího náměstí u kostela, kde mělo své pozemky. Jsou tam žulové povrchy, lavičky, veřejné LED osvětlení. "Teď se plánuje výrazně větší část za silnicí první třídy (Plzeň - státní hranice se SRN)," uvedl Najman.
Dominantou bude menší kašna, jejíž podobu nechtěl Smola moc přibližovat, protože půjde o překvapení. "Letos bychom chtěli zvládnout veškeré terénní úpravy a práce, tedy několik teras, dlažbu, rozvody a sítě, vše zhruba za šest milionů korun. Příští rok, až sleze sníh, vydá město zbylé peníze na kašnu a parkové úpravy. Na tuto etapu požádá o krajskou dotaci na volnočasové zóny.
K úpravě této větší plochy budoucího náměstí muselo město získat od státu pozemky, následně, koncem loňského roku, zbouralo ruinu bývalé kavárny Espresso, která hyzdila centrum města desítky let.
Stavba je podle Najmana v koordinaci s nejdelší a nejsložitější etapou průtahu městem, která má začít v dubnu 2023. "Na náměstí už se nebude nic kopat, vše se napojí a připraví správných nivelet," uvedl. Průtah od kolejí ke kruhovému objezdu už má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyprojektovaný a každý týden jedná se zástupci města. "Pokud vše dobře dopadne, tak dojde k realizaci v dubnu 2023. Jde o tři etapy rozdělené na dva roky," řekl Smola. Převážnou část nákladů bude platit ŘSD, město zaplatí osvětlení, chodníky a přeložky sítí. Průtah, o nějž město usiluje 15 let, vylepší frekventovanou silnici do Německa i vzhled pohraničního města. Loni v říjnu dokončilo ŘSD první část průtahu za více než 30 milionů Kč. Půl kilometru dlouhá silnice vede od mostu přes Řeznou k železničnímu přejezdu.
čtk
Šumava je od úterka znovu dostupná i pro seniory a osoby se sníženou mobilitou
Senioři a lidé se sníženou pohyblivostí se od 8. června díky speciální autobusové lince dostanou na Šumavu do míst divoké přírody, kam se nedá nebo nesmí zajet autem. Jeden z nejstarších návštěvnických programů, série 37 celodenních výletů s průvodcem, se koná už potřiadvacáté.
Autobusové zájezdy do malebných zákoutí přírody Národního parku Šumava budou probíhat mimo hlavní turistickou sezónu v měsících červen, září a říjen. Začínají v úterý 8.6. a potrvají do 30.6., poté znovu od 1.9. do 28.10. Celkem bude tedy 37 termínů.
Speciálně vypravované autobusy pojedou vždy v úterý, ve středu a ve čtvrtek. Letos se bude jezdit po stejných trasách a místech jako loni. Účastníci celodenních výletů navštíví například kostely v Dobré Vodě a Hůrkách, jezero Laka, Enviromentální středisko Špičák, Pancíř s rozhlednou, bývalý Starý Brunst nebo meandry Křemelné a bývalou vesnici Zhůří u Kepel.
„O Dostupnou Šumavu je každý rok obrovský zájem. Loni byl projekt podstatně omezen kvůli koronaviru. Díky uvolňujícím se protiepidemickým opatřením už můžeme letos konečně vyjet. Rezervace jsou spuštěny už od 1. června. Pro letošní ročník jsme přichystali několik inovací, jednou z nich jsou nová nástupní místa v Plzeňském i Jihočeském kraji,“ uvedl ředitel divize ČSAD autobusy Plzeň autobusového dopravce Z-Group bus Václav Königsmark.
V úterý a ve čtvrtek je možné zahájit zájezd v Plzni, Přešticích, Klatovech, Kolinci či Sušici. Ve středu pak v Nepomuku, Horažďovicích, Strakonicích nebo Vimperku.
Divoká jízda? Neznámé auto poškodilo svodidla na dálnici
Po neznámém řidiči, který ve druhé polovině poškodil středová svodidla na dálnici D5, pátrají policisté. O pomoc prosí svědky.
Policisté z Dálničního oddělení Ostrov u Stříbra hledají svědky dopravní nehody, která se stala v době od 17. do 31. května letošního roku na dálnici D5 v km 129,51 v katastru obce Bor ve směru jízdy na Rozvadov. "Zatím neznámý řidič tam s nezjištěným vozidlem poškodil dvojitá středová kovová svodidla o délce 25 metrů a z místa nehody ujel, aniž by si splnil svoji oznamovací povinnost," popsala policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.
V souvislosti s tím dálniční policisté žádají řidiče, kteří by mohli být svědky uvedené nehody, nebo by měli kolizi zaznamenanou na palubních kamerách, aby se jim ozvali na tel.: 974 337 501. Informace mohou sdělit také na tel.: 974 322 015 nebo na linku tísňového volání 158.
Plzeň má první posilu. Ulovila kolumbijského záložníka z Liberce
Levonohý křídelník Jhon Mosquera je první letní posilou Viktorie Plzeň. Bývalý hráč Bohemians či Slovanu Liberec podepsal s plzeňským klubem smlouvu na dva roky, přichází jako volný hráč po konci smlouvy.
„Po debatě sportovního vedení společně s trenéry jsme se rozhodli, že je kádr potřeba určitým způsobem oživit. Přesně to očekáváme od Jhona Mosquery, který je rychlostním typem hráče a svoji kvalitu prokázal třeba i v této ligové sezoně,“ říká generální ředitel klubu Adolf Šádek.
"Bylo vždy mým snem hrát ve velkém klubu a tím Viktorka bezesporu je. Tento krok je pro mě velmi důležitý a vážím si této možnosti," řekl po podpisu kontraktu Jhon Mosquera. "Těším se na každý zápas tady a mohu slíbit, že vždy budu chtít odevzdat absolutní maximum," dodal hráč, jenž se bude hlásit trenérovi Michalu Bílkovi na startu letní přípravy.
Celé jméno jednatřicetiletého rodáka z Cali zní Jhon Edison Mosquera Rebolledo. Svoji kariéru odstartoval v akademii Deportiva Cali, první dospělé angažmá měl ovšem v nižší španělské lize v týmu CD Dénia. V této zemi působil od roku 2006 až do roku 2014, kdy jako hráč třetiligového Hérculesu zamířil na hostování do Bohemians Praha 1905.
V české lize debutoval v srpnu 2014 při zápase se Slováckem, prvního gólu se dočkal tentýž měsíc proti Příbrami, kdy tak pomohl k vítězství klokanů 3:2. V létě 2015 pak do klubu přestoupil. Sezonu 2016/2017 už ale zahájil v Kolumbii, kde posílil Atlético Nacional, které vyhrálo Pohár osvoboditelů (Copa Libertadores). Mosquera pak pomohl týmu, ve kterém nakonec strávil dva roky, ke třetímu místu na Mistrovství světa klubů. Poté působil ve svém mateřském Deportivu Cali. V únoru 2020 se vrátil do Ďolíčku, kde zůstal do konce sezony. V této sezoně působil v kádru libereckého Slovanu, za který ve 29 ligových zápasech vstřelil 7 gólů a přidal 5 asistencí. Zahrál si také skupinovou fázi Evropské ligy, kde Severočeši bojovali s Gentem, Crvenou zvezdou a Hoffenheimem.
Dohromady odehrál za Bohemku a Liberec 94 utkání ve FORTUNA:LIZE, ve kterých vstřelil 13 branek a přidal 12 asistencí. Nyní bude bojovat v plzeňském dresu.
Dětské tábory budou, zájem o ně je velký
Stejný zájem o prázdninové dětské tábory jako loni eviduje jejich největší organizátor v Plzeňském kraji, Středisko volného času Radovánek. Letos připravilo 99 táborů, o desetinu více než loni, jimiž by mělo projít 2200 dětí, zhruba stejně jako předloni před covidem. Zatím jsou naplněné dvě třetiny kapacit, řekla ředitelka Eva Tischlerová.
"S naplněností jsem spokojená. A protože každý den se děti dohlašují, tak si myslím, že budou tábory naplněné. Některé termíny ještě vypíšeme," uvedla. Vzhledem k tomu, že se lze hlásit do srpna, tak se mohou děti hlásit celé prázdniny, pokud budou volná místa. U některých musel Radovánek navyšovat počty běhů i míst - třeba u přírodovědných, technických a sportovních.
"Děti, s nimiž jsme mluvili, se těší. Chtějí pryč z uzavřených prostor ven a od on-line výuky. Distanční vzdělávání bylo náročně pro ně i pro rodiče. Rodiče budou více využívat pobytové tábory, aby si mohli třeba týden odpočinout," uvedla Tischlerová.
Radovánek poslechl rodiče a zatímco dříve zaměřoval tábory tematicky podle kroužků, které organizuje přes rok, má letos více než desetinu táborů takzvaně všeobecných. "Pro normální kluky a holky, aby se vyblbli, zažili srandu. Aby si hráli, socializovali se, pracovali v týmu a navazovali kontakty," uvedla ředitelka. Budou to městské tábory bez přenocování, příměstské, pobytové a nově také kombinované tábory, kdy budou děti od pondělí do pátku chodit na výlety nebo sportovat a od pátku do neděle pak přenocují mimo domov, buď v jednom ze 13 středisek Radovánku, nebo v přírodě.
Tábory začnou 28. června a potrvají do konce srpna. Radovánek nezdražoval, i když řada potravin je za vyšší ceny. Průměrná cena je 2500 za týden, nejlevnější je za 1950 korun, sportovní stojí 2100 korun. V nabídce je letos hodně novinek. "Děláme i tábory zaměřené na elektroniku, robotiku i na nové sporty. Sportovní míchanice se stopovačkami a hrami mají děti hrozně rády. Mohou hrát florbal, zalézt si po skalách, zajezdit si na koloběžkách," uvedla ředitelka. Na šumavské Kvildě je mezigenerační tábor pro děti s babičkami, kde se učí kreativní a výtvarné techniky. Každý ze 44 zaměstnanců Radovánku se účastní až čtyř táborů, na nichž se vystřídá až 280 externistů.
čtk
Minimálně jednu dávku očkování už má za sebou téměř polovina dospělých v kraji
Minimálně jednu dávku očkování dostalo více než 45 procent dospělé populace v Plzeňském kraji. Za uplynulých sedm dní hlásí krajští hygienici 138 nových případů koronaviru, což je o 26 méně než v předcházejícím týdnu. Týdenní krajská bilance je nejnižší od přelomu loňského srpna a září. V posledním týdnu se počet denních přírůstků pohyboval od jednoho do 37 nových případů. Ještě před dvěma měsíci byly denní nárůsty dvakrát vyšší, než je nyní týdenní součet. Za sedm dní přibylo v kraji 23 nakažených na 100.000 obyvatel. Před týdnem to bylo 28 nakažených na 100.000 obyvatel.
Od začátku pandemie loni v březnu se v kraji nakazilo 98.120 lidí, tedy 16,6 procenta všech obyvatel kraje. Na 100.000 obyvatel připadá od loňského jara 16.601 nakažených, což je čtvrté nejvyšší číslo mezi 14 kraji. Ve čtvrtek přibylo 25 nákaz.
Největší podíl nově nakažených je v okrese Klatovy, kde za sedm dní přibylo 43 nákaz na 100.000 obyvatel, celkem 37 případů. Nejlepší je situace na severním Plzeňsku, kde měli za uplynulý týden deset nákaz na 100.000 obyvatel, to je osm nakažených.
V uplynulých sedmi dnech nezemřel v kraji nikdo s covidem-19, poslední úmrtí v souvislosti s nákazou vykazují statistiky ministerstva v kraji 22. května. Od začátku pandemie zemřelo v kraji 1912 nakažených, z toho 24 v květnu, v dubnu jich bylo 134. Nejvíc úmrtí spojovaných s koronavirem bylo v kraji při vrcholu pandemie letos v březnu, kdy zemřelo 529 nakažených lidí.
Nemocnice v regionu se téměř vrátily k obvyklému provozu včetně obnovy operací. V kraji je dnes podle ministerstva volných 476 z 1651 standardních lůžek, pro covidové pacienty je jich 49. Intenzivních lůžek s umělou plicní ventilací nebo neinvazivní ventilací je k dispozici 51 ze 133, pro nemocné s covidem je volných 16 lůžek.
Očkování v kraji dál zrychluje. Za poslední týden zdravotníci očkovali 32.614 lidí, o 4320 víc než v předchozím týdnu. Dosud spotřebovali 306.021 vakcín pro 218.196 lidí. Očkováno aspoň jednou dávkou je 37 procenta obyvatel kraje a přes 45 procent dospělých. Ukončené očkování má celkem 90.564 lidí. Z nich dostalo 2739 lidí vakcínu Janssen, která má jednu očkovací dávku, a 87.825 lidí některou z dvoudávkových vakcín. Ukončené očkování tak má 15,3 procenta všech obyvatel kraje.
čtk
Tramvaje čeká výluka, cestující budou muset přestupovat na autobusy
Z důvodu stavebních prací na tramvajové trati v sadech Pětatřicátníků dojde 5. června od 6:30 do 15:00 k výluce tramvajové dopravy na linkách 1 a 4.
Tramvaje linky 1 budou jezdit pouze v úseku Slovany – Hlavní pošta a zpět (s otočením přes sady Pětatřicátníků). Tramvaje linky 4 v úseku Univerzita/Bory – Sady Pětatřicátníků a zpět (s otočením přes Palackého ulici).
"Náhradní autobusová doprava 1A zajistí dopravu v úseku Bolevec – Sady Pětatřicátníků a zpět (s otočením přes náměstí Republiky), náhradní autobusová doprava 4A v úseku Košutka – Sady Pětatřicátníků a zpět (s otočením přes náměstí Republiky)," informovaly dopravní podniky.
Ve zdravém těle, zdravý duch! Tímto heslem se řídí studenti i zaměstnanci Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni
Lepší než nemoci léčit, je jim předcházet aneb prevence nade vše. Potvrzují to i odborníci z Fakulty zdravotnických studií (FZS). Z faktorů ovlivňujících naše zdraví patří životní styl mezi ty nejdůležitější. Proto i pouhá změna stravovacích návyků, zařazení pohybové aktivity, spánkového rytmu a prostředí, ve kterém se pohybujeme, může výrazně pomoci snížit riziko civilizačních onemocnění, jako jsou obezita, srdečně-cévní onemocnění, cukrovka nebo třeba nádorová onemocnění.
Fakulta zdravotnických studií se v rámci kurzů a osvěty studentů i veřejnosti věnuje zdravému životnímu stylu jako základu dobrého zdraví systematicky. V současné době, kdy většina lidí tráví hodně času u počítače při online výuce nebo home ofice, nezapomíná fakulta na důležitost pohybu. Během loňského podzimu a letos na jaře se fakulta zapojila do univerzitní výzvy Vytrvalec měsíce, kterou díky výkonům svých studentů a zaměstnanců v rámci fakult ZČU dokonce vyhrála.
Dalším projektem, do kterého se Fakulta zdravotnických studií zapojila, byl květnový Běh pro paměť národa. Tento virtuální běh se běžel mezi 20. až 23. květnem. Start a cíl běhu byl u Ranče Šídlovák v Plzni Bolevci a trasa vedla lesy kolem Boleveckých rybníků. ,,Fakultě zdravotnických studií, která vyrazila na trať plzeňského běhu společně, moc děkujeme za jejich podporu!“ říká Michaela Šímová, produkční Běhu pro Paměť národa.
Fakulta přispěla do sbírky Paměť národa, která zachycuje životní příběhy pamětníků 20. století pro další generace.
Sbírku Paměť národa buduje nadace Post Bellum společně s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. V Paměti národa je uloženo přes 10 000 jmen pamětníků, kteří prožili dramatické momenty 20. století. ,,Natáčíme vyprávění válečných veteránů, lidí, kteří přežili holocaust, odbojářů, politických vězňů, disidentů, ale i představitelů tehdejší moci – agentů StB či KGB, politických funkcionářů a podobně. Zaznamenané příběhy jsou dostupné na internetu v archivu Paměti národa, vyprávíme je dál v rozhlasových či televizních dokumentech, na výstavách či v knihách. Díky tomuto daru budeme moci vyzpovídat další pamětníky a zachovat vzpomínky na 20. století,“ vysvětluje ředitelka pobočky Paměť národa Plzeňský kraj Markéta Čekanová.
Další projekt, do kterého se FZS zapojila, byl běh pro MIMINKA DO DLANĚ! Běželo se v neděli 2. května a organizátorem akce byl fakultní partner, nestátní nezisková organizace Nedoklubko, z.s.
,,V rámci projektu MIMINKA DO DLANĚ pořádáme charitativní běhy s cílem upozornit na problematiku předčasného porodu. Chceme vyzdvihnout špičkovou úroveň české neonatologie a finančně podpořit konkrétní neonatologická oddělení, která o předčasně narozená miminka pečují,“ vysvětluje Lucie Žáčková, výkonná ředitelka spolku Neodklubko. ,,Také chceme podpořit rodiče, kteří tráví aktuálně s dětmi čas na neonatologickém oddělení a vzkázat jim, že v tom nejsou sami,“ dodává.
Cílem akce bylo spojit se, užít si hezký a smysluplný den, ukázat dětem, že i takto se dá pomáhat. A samozřejmě obdarovat novorozenecké oddělení tím, co aktuálně nejvíce potřebují. Startovné putovalo na podporu konkrétního neonatologického oddělení, kde o miminka do dlaně s láskou pečují.
Výzva na závěr: Hýbejte se i jen tak! Vhodná pohybová aktivita pomáhá dosáhnout přiměřené tělesné hmotnosti, zrychluje spalování tuků a zpevňuje svalstvo. Pohyb také odbourává stres, zlepšuje celkovou kondici a umožňuje zachování obratnosti a pohyblivosti do vyššího věku. Ti, kteří nejsou zvyklí sportovat, by měli zpočátku alespoň omezit používání dopravních prostředků a minimálně 30 minut denně věnovat mírné tělesné aktivitě, například chůzi nebo práci na zahradě. Intenzitu pohybové aktivity je dobré postupně navyšovat. Odměnou vám bude lepší zdraví. Přesně podle hesla: Ve zdravém těle zdravý duch!
Autor: Markéta Hallová
Název se mění, poslání zůstává. Seznamte se s profesí porodní báby, asistentky či duly
Mezi jedno z nejstarších řemesel na světě patří bezpochyby porodnictví. Porodní báby nebyly nijak zvlášť proškolené, zato ale měly vlastní zkušenosti s porodem. Byly to nejchudší ženy a často i vdovy.
Marie Terezie zavedla mnoho pokrokových reforem a jedna z nich se týkala právě porodnictví. Inspirovala se situací v Holandsku a na začátku 18. století vznikly první soupisy práv porodních bab a jejich přísaha při vykonávání povolání. Později vyšel Generální zdravotní řád pro Království české. V něm byly stanoveny jejich povinnosti ve vykonávané práci. V průběhu třiceti let byla profese přejmenována na porodní asistentku, na konci 20. století na ženskou sestru.
A jaká je vlastně mezinárodní definice porodní asistentky? „Porodní asistentka je člověk, který úspěšně dokončil vzdělávací program porodní asistence, který je založen na základních kompetencích vydaných Mezinárodní konfederací porodních asistentek (ICM) pro základní praxi porodní asistence a v rámci globálních standardů ICM pro vzdělávání porodních asistentek a je uznáván v zemi, kde se nachází; kdo získal požadovanou kvalifikaci pro registraci a nebo legální licenci k výkonu porodní asistence a používání titulu „porodní asistentka“; a který prokáže kompetence v praxi porodní asistence.“
Kdo může povolání porodní asistentky vykonávat a za jakých podmínek?
Podle české legislativy je porodní asistentka plně odpovědný zdravotnický pracovník v péči a porodní asistenci. Stará se o ženy v době těhotenství, porodu a následné péče. Do šesti týdnů se zabývá i zdravotním stavem novorozence i kojence, a může pracovat samostatně i bez dohledu lékaře. Poskytuje také poradenství a vzdělávání předporodní přípravy a sexuální a reprodukční zdraví žen. Může tedy poskytovat péči nejen nezdravotnických zařízeních, ale i v komunitách nebo domácím prostředí.
,,Kompetence porodní asistentky upravuje Vyhláška č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických a jiných odborných pracovníků. Aby mohly porodní asistentky vykonávat svou profesi, musí získat odbornou způsobilost k vykonávání povolání porodní asistentky. To je možné pouze absolvováním nejméně tříletého akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru,“ říká odborná asistentka Fakulty zdravotnických studií doktorka Eva Hendrych Lorenzová.
Povolání porodních asistentek v České republice není dnes vnímáno se stejnou prestiží jako je tomu například v Německu, Holandsku nebo Velké Británii.
Období socialismu zanechalo na profesi porodní asistence své negativní stopy. Současná doba vyzívá ke znovuzavedení plošné komunitní péče porodních asistentek pečujících o ženy těhotné, rodící, ale i ženy v šestinedělí nebo gynekologicky nemocné. Odhaduje se, že v současné době pracuje asi 90% porodní asistentek v nemocničních zařízeních a jen asi 10% porodních asistentek je v komunitním prostředí.
Jaká je příprava a studium porodní asistentky na FZS v Plzni?
,,Na Fakultě zdravotnických studií začínáme v prvním ročníku praxí, protože k nám dívky nastupují z různých škol, s různými zkušenostmi, tak abychom je sjednotili a uvedli do kontextu. Praxi mají ve zdravotních zařízeních, jako jsou dětské domovy, azylové domy pro ženy a matky a děti v tísni. Ale i třeba v domovech důchodců, aby studentky viděly život od začátku až do konce. Později navazujeme odbornými praxemi. Začínáme v gynekologických ambulancích, později navazuje péče v lůžkových odděleních, kdy se starají o ženy po operacích nebo ženy s rizikovým těhotenstvím. Zaměřují se na jejich potřeby. Ve 2. ročníku jdou studentky k prvním porodům. Ve škole máme mnoho sofistikovaných modelů, které mohou využít pro trénink. Později jdou na novorozenecké oddělení. Začínáme vždy fyziologií. Ve 3. ročníku, už navazujeme různými riziky a patologiemi, takže rizikové těhotenství, nepravidelný porod a dětská JIP. Ale v komunitní péči máme ještě rezervu. Je to jeden z našich cílů do budoucna,“ dodává Eva Hendrach Lorenzová z Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni.
Autor: Markéta Hallová