První pomoc pro neslyšící

Zveřejněno v Pro ženy
Od - čtvrtek, 30. září 2021 15:35
První pomoc pro neslyšící Foto: Fakulta zdravotnických studií

Ve vodě se topící dívka, dušení, dopravní nehoda, mrtvice. Víte, jak se zachovat v podobné situaci? Řada z nás ne. Proto Fakulta zdravotnických studií natáčí videa, které se na první pomoc zaměřují. V čem budou neobvyklá? Budou bezbariérová, tedy vhodná pro všechny.

WhatsApp Image 2021 09 01 atï¼ï¼ 16.10.47Nečekaná zdravotní komplikace nebo úraz může potkat každého z nás, kdykoliv a kdekoliv. Naší základní morální povinností by tedy mělo být poskytnout první pomoc osobám, kteří ji potřebují. To je první krok k tomu, jak úspěšně zachránit lidský život nebo zdraví. Důležité je ale vědět jak. Někdy stačí jen zavolat rychlou záchrannou službu, a někdy je potřeba přímo zasáhnout, a okamžitě reagovat.

Fakulta zdravotnických studií se dlouhodobě věnuje vzdělávání veřejnosti a nezapomíná ani na osoby se specifickými potřebami, jakými jsou třeba neslyšící. Právě pro ně vytváří bezbariérová videa zaměřená na první pomoc, která budou přetlumočená do znakového jazyka. “Naši studenti dělají běžně první pomoc i klasickou v průběhu roku, ať už pro školy nebo zdravotnické zařízení, seniory a podobně. Pro nás to není nic nového, jde jen o rozšíření té cílové skupiny která pro nás není tak běžná,” říká děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

Ve videích uvidíme jak se zachovat při tonutí, jak správně resuscitovat, a mnoho dalšího. “Bude tam například dopravní nehoda, alergická reakce, a další. Originální je to v tom, že to budeme převádět do znakové řeči, aby i sluchově postižení věděli co dělat, a samozřejmě to poskytneme zdarma na našem YouTube kanálu,”  dodává Štich.

A jak tuto zkušenost vnímají samotní studenti, kteří se na natáčení podíleli? “Zkoušeli jsme si různé situace, které můžou nastat v reálném životě. Nemluvíme tam. Natočíme situace a potom nám to překladatelka přetlumočí do znakové řeči.” říká Lukáš Cichocki, student oboru zdravotnický záchranář FZS.

Nejnáročnější pro ně byla především příprava a ztvárnění situací. “Trénovali jsme tonutí, kde jsme vyjeli na přehradní nádrž Hracholusky, a o kousek dál jsme natáčeli dopravní nehodu. Další na plánu bylo dušení, popáleniny a alergickou reakci,” popisuje studentka oboru zdravotnický záchranář Simona Opatrná. “Nejtěžší je ale asi vžít se do té situace, aby to vypadalo reálně, že ta situace opravdu taková je,” dodává Simona.

Na kymácejícího člověka nekoukejte vždy jako na opilce, může mu jít o život

CMPJedním z témat, kterému se ve videích fakulta věnuje, je centrální mozková příhoda CMP - lidově řečeno mrtvice, infarkt, iktus. Ten je způsoben uzávěrem nebo zúžením mozkových cév s výrazným snížením průtoku krve, které vede nedokrevnosti části mozkové tkáně. Může mít příznaky CMP, ale také se může chovat jako opilý.

Jaké jsou tedy typické příznaky mrtvice a jak ji rozpoznat?

Pomůže vám mezinárodně užívaná anglická zkratka FAST. A to znamená rychle. Tak bychom v dané situaci také měli postupovat.

Co za pomůcku se ukrývá pod jednotlivými písmeny?

Pod písmenem F se skrývá pomůcka Face, v českém jazyce tvář. Vždy se podívejte, zda je na tváři dotyčného všechno tak, jako obvykle. Cévní mozková příhoda se může projevit spadlým koutkem, asymetrií obličeje, včetně spadlého očního víčka. Požádejte dotyčného, aby se usmál. Bude-li mít ústa nakřivo, poukazuje to na CMP. Dalším pomocníkem je písmeno A z anglického slova Arm – paže. Nechte postiženého zvednout ruce do předpažení a poproste, aby tak chvilku setrval. Pokud jednu ruku vůbec nezvedne, či ji nedokáže v předpažení udržet ve stejné výšce, zbystřete. S = Speech — řeč, nechte si zopakovat jednoduchou větu. Lidé s CMP mohou mít problém cokoliv vyslovit nebo na vás budou mluvit, ale nebudete jim rozumět. Posledním vodítkem je písmeno T = Time, které nám připomíná, jak důležité je v tomto směru rychlé jednání. Ihned volejte 155. ,,Je nesmírně důležité začít okamžitě jednat. Pokud se lék na rozpuštění sraženiny podá do 4,5 hodiny od vzniku příznaků, může se předejít velkému postižení.“ shodují se odborníci z Fakulty zdravotnických studií.

Pokud ve svém okolí máte osobu po prodělané mozkové příhodě, neváhejte jí zapojit do projektu Fakulty zdravotnických studií. ,,Tímto bych chtěla čtenáře oslovit s možností bezplatného zapojení se do půlročního rehabilitačního programu. Zájemci nás mohou kontaktovat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a na všechny se už velice těšíme,“ říká odborná asistentka a vedoucí projektu magistra Iva Hereitová z Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni.

Bezbariérová videa vznikají za podpory Západočeské univerzity v Plzni, a budou ke shlédnutí na YouTube kanálu FZS.

Autor: M. Hallová
Foto: FZS