Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Slavnostním zahájením, kterého se zúčastnila také olympijská medailistka z olympijských her v Londýně 2012 Andrea Sestini Hlaváčková začala v sobotu největší sportovní akce v Plzni - Sportmanie Plzeň 2021. V areálu za Plazou si děti, mládež i dospělí budou moci po devět dnů na vlastní kůži a pod odborným dohledem trenérů a členů klubů z Plzně a Plzeňského kraje vyzkoušet nejrůznější druhy sportů. Už první den si nenechalo akci ujít několik tisíc lidí.

Na 40 stanovištích se ve třech třídenních cyklech vystřídá na sedm desítek sportovních odvětví. Kromě tradičních sportů čekají na návštěvníky letos také například motokáry, snowboard a sjezd na opravdovém sněhu, chybět nebude oblíbená vodní skluzavka, jump aréna ani autodráha. Bohatý doprovodný program nabízí i ranní rozcvičky pro každého, na hlavním pódiu v režii Krašovská Aktivity centra Plzeň pestrou směs soutěží, hudebních a pohybových vystoupení, dále řadu autogramiád českých olympioniků a známých sportovců včetně úspěšných plzeňských fotbalistů, hokejistů, házenkářů, futsalistů, atletů a dalších. „Průměrná návštěva v prvních pěti ročnících Sportmanie se pohybovala kolem 50 000 lidí. Věřím, že letos budeme atakovat 60 tisíc,“ uvedl první náměstek primátora Roman Zarzycký. 

Na zahájení dorazil také nový předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser. "Od roku 2016 Sportmanie získala celorepublikový respekt. Spoustu měst chce převzít tento koncept. Dětský sport je bohužel v krizi, chceme tyto akce podpořit," prohlásil.

Sportmanie Plzeň 2021 opět připravila oblíbené bronzové, stříbrné a zlaté medaile, které se budou v třídenních cyklech udělovat, pokud dítě do 15 let navštíví alespoň 10 stanovišť a místo tradičních hracích karet si do mobilního telefonu nahraje novou aplikaci. Místo razítek budou děti sbírat QR kódy a v aplikaci naleznou nejen instrukce, zda již mají nárok na medaili, ale i aktuality k samotné akci, mapu areálu nebo informace k jednotlivým klubům.

„Doporučujeme dětem, aby si, pokud možno, přinesly vlastní plavky a také helmy na snowboard, skateboard nebo kolo. Zároveň připomínám, že u vstupu do areálu by měl každý návštěvník doložit bezinfekčnost, případně se může nechat otestovat přímo na místě. Samozřejmostí bude pravidelná dezinfekce stanovišť, dezinfekce u vstupů do jednotlivých sektorů a monitorování počtu osob,“ doplnil vedoucí Odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně Přemysl Švarc.

Vstup na akci je tradičně zdarma, otevřeno bude ve všední dny od 14 do 20 hodin, o víkendech od 10 do 20 hodin. Pouze v závěrečný den Sportmanie Plzeň, v neděli 29. srpna, skončí veškeré sportovní aktivity už v 16 hodin.

Nový způsob pohřbívání, ukládání popela zemřelých ke kořenům stromů, připravuje Správa hřbitovů a krematoria na ústředním hřbitově v Plzni. K dispozici by tato možnost uložení ostatků zemřelých měla být zhruba na podzim. V Česku takový způsob nabízí zatím jen pár hřbitovů, například v Praze a v Brně, řekla ředitelka Správy hřbitovů a krematoria Kateřina Šneberková.

Pozůstalí si ve vyčleněném úseku hřbitova vyberou strom a správa hřbitovů tam umožní pohřbení popela. "Vykopeme tam jamku, uložíme tam ostatky. Buď je tam můžeme vsypat jen do hlíny nebo je uložíme v biologicky rozložitelné urně. Pohřeb bude v přírodním prostředí, v klidu, máme tam krásně kamenné dekorace, mobiliář. Je to tam velmi hezké," popsala Šneberková. Speciálně vyčleněné místo nabízí i vzrostlé stromy, například lípy. Okolo jejich kmenů se vymezí kruh s poloměrem kolem jednoho metru a v něm se vyčlení osm míst na uložení popela zesnulých,

Přírodní možnost pohřbívání uren nabízí na největším plzeňském pohřebním místě i lesní hřbitov. V dvouhektarovém lesoparku se vzrostlými stromy je možné uložit popel zesnulých pod žulovou desku. Pod každou deskou, které jsou rozeseté mezi stromy, je malý sklípek, kam lze umístit až 12 uren. Čestný hrob na lesním hřbitově má od loňska básník, překladatel, výtvarník a někdejší dlouholetý ředitel městské knihovny Josef Hrubý.

Ústřední hřbitov v Plzni má rozlohu 12 hektarů. První hroby byly zřízeny v roce 1901. Roku 1926 začalo sloužit nové krematorium. V těsné blízkosti nové budovy vznikl urnový háj a kolumbárium. Zemřelí mohou být pohřbeni v rakvi do země nebo do hrobky, popel lze rovněž uložit do země, rozptýlit na rozptylových loučkách nebo uložit do kolumbárií, včetně nejdelšího kolumbária v Česku.

čtk

Do podzimních sněmovních voleb půjde v Plzeňském kraji všech 18 stran, hnutí a koalic, které v řádném termínu podaly kandidátní listiny. Krajský úřad dnes všechny podané kandidátky zaregistroval. Informoval o tom vedoucí odboru vnitřních věcí plzeňského krajského úřadu Jan Nový. Před čtyřmi lety sestavilo v kraji kandidátky 25 politických subjektů.

Jeden muž se vydával za člena posádky lodi v Malajsii a druhý za doktora na zahraniční misi. Z důvěřivých žen podvodným jednáním vylákali přes pět miliónů korun. 

Dosud neznámý pachatel se vydával za člena posádky lodi v Malajsii, který v obavě z možného přepadení piráty a s příslibem budoucího společného života slíbil poškozené ženě zaslání balíčku s cennostmi. "Pár se seznámil prostřednictvím jedné z mobilních seznamovacích aplikací. Muž ženě slíbil, že až se vrátí do České republiky, prožijí spolu krásný společný život. Následně jí sdělil, že má na lodi různé cennosti, které jí raději zašle, jelikož se bojí, aby o ně nepřišel. Poškozenou požádal o proplacení několika faktur, které bylo potřeba zaplatit před odesláním balíčku," popsala policejní mluvčí Michaela Raindlová. Celková částka za proplacené faktury přesáhla podle ní částku 3 miliony korun. Důvěřivá žena vše zaplatila, ale na balíček čekala marně. Podvodník chtěl zaplatit další údajné výdaje za poslání zásilky. Ty už třiapadesátiletá žena z Plzně nezaplatila a věc ohlásila na policii. "Policejní komisař ze služby kriminální policie a vyšetřování Městského ředitelství policie Plzeň zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod," upřesnila Raindlová.

Podobným případem se zabývají i kriminalisté z územního odboru Plzeň – venkov, kdy neznámý muž z důvěřivé ženy vylákal finanční hotovost převyšující částku dva milióny korun. "Dosud neznámý pachatel kontaktoval šestašedesátiletou ženu ze severního Plzeňska přes sociální sítě a uvedl o sobě, že pracuje jako chirurg na zahraniční misi OSN. Domnělý doktor sdělil ženě svou touhu se vrátit na dovolenou zpět do vlasti, ale že ona musí na OSN podat žádost o dovolenou. Žena skutečně žádost odeslala, ale musela za ni zaplatit nemalou částku. Dále musela uhradit peníze za letenku, registraci zavazadla, doplatit zvýšení vzniklých nákladů na zavazadlo a certifikát k zavazadlu," informovala policejní mluvčí Eva Červenková. Všechny peníze prý žena posílala na zahraniční účet. Až po upozornění společnosti, která půjčuje lidem peníze, že by se mohlo jednat o podvod, přišla celou věc oznámit na policii.

Bývalý šéf Národního parku Šumava Jiří Mánek se ostře pustil do svých tehdejších kolegů. Obvinil je, že střílejí březí laně, aby si tak usnadnili regulaci zvěře. Dokonce zveřejnil na svém blogu fotografie a tabulky odstřelených zvířat. Národní park se ale brání, že s tím nemá nic společného.

Scény jako z amerického akčního filmu byly k vidění ve čtvrtek večer v Plzni. Policista v civilu si všimnul vozidla, které bylo nahlášeno jako kradené. Řidič na výzvu k zastavení nereagoval a začala tak honička. Nakonec se přivolaným policejním hlídkám podařilo zatarasit šoférovi cestu. A brzy bylo jasné, že důvodu k ujíždění měl řidič víc než dost. Nejen, že seděl v odcizeném autě, navíc byl ale pod vlivem drog a měl také uložený platný zákaz řízení motorových vozidel.

Plzeňští policisté ve čtvrtek ve večerních hodinách pronásledovali osobní motorové vozidlo značky BMW, jehož řidič nereagoval na výzvy k zastavení a Plzní se řítil vysokou rychlostí. "Vozidla si všiml jako první policista v civilu, který se byl ve svém volnu projet na motorce. Měl totiž informaci, že BMW bylo nahlášeno jako odcizené u našich sousedů v Německu. Ihned kontaktoval hlídku uniformovaných policistů a sám zatím vozidlo pronásledoval, aby mohl udávat jeho polohu," uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Jakmile si věc převzala policejní hlídka, začala zběsilá honička Plzní. "Na výzvy k zastavení pomocí výstražného a zvukového zařízení s červeným nápisem STOP řidič nereagoval. Naopak přidal na rychlosti a městem projížděl vysokou rychlostí. Svojí agresivní jízdou přitom ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Muži zákona následně zatarasili mladému řidiči cestu a za použití donucovacích prostředků ho omezili na osobní svobodě," dodala mluvčí.

Orientační test na přítomnost omamných a návykových látek ukázal policistům pozitivní výsledek na amfetamin a metamfetamin. Následnou lustrací policisté zjistili, že mladý muž má uložen platný zákaz řízení motorových vozidel, a to až do července roku 2022. Lustrace vozidla potvrdila, že automobil je nahlášený jako odcizený. Ve věci zahájili úkony trestního řízení a prověřují veškeré okolnosti.

Unikátní mohylu z doby kamenné zkoumají archeologové Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni u obce Dušníky v Ústeckém kraji. Jedná se o takzvanou dlouhou mohylu, která patří k nejstarším v Evropě. Dosavadními výzkumy archeologové u Dušníků nedaleko hory Říp odhalili zachovalý mohylový násep pohřebního monumentu a především hrobovou komoru se zachovalou výdřevou, pohřbem dítěte a artefakty z doby asi 3800 let př. n. l. Takový nález zatím nemá v Čechách obdoby.

mohyla du n ky 01„Mohyla v Dušníkách představuje nejlépe zachovalý pohřební monument tohoto typu v Čechách. Náš výzkum odhalil mohutnou hrobovou jámu, ve které se unikátně dochovaly zbytky dřevěné konstrukce. Podobnou situaci z tohoto období na našem území neznáme,” popisuje význam nálezu vedoucí výzkumu Petr Krištuf z katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni.

Archeologové provádějí výzkum ve spolupráci s Centrem pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Českou zemědělskou univerzitou. Všechny tři instituce spojuje společný interdisciplinární projekt Eneolitické dlouhé mohyly v Čechách a rekonstrukce rituální krajiny pod Řípem. Práce započaly na jaře letošního roku leteckým snímkováním, půdní neboli pedologickou sondáží a geofyzikálním průzkumem. Ukázalo se, že mohyla je asi 86 metrů dlouhá a 26 metrů široká, delší osou orientovaná ve směru východ-západ, přičemž směrem k západu se zužuje na 17 metrů.

„Jarními nedestruktivními výzkumy jsme si udělali představu o podobě mohyly. Podařilo se nám zjistit pravděpodobnou pozici pohřební komory a zachytit asi metr vysoký mohylový násep. Takto vysoké mohylové náspy z doby kamenné se v Čechách nedochovávají. Většina mohyl tohoto období totiž ležela v dlouhodobě zemědělsky využívaných oblastech a jejich náspy byly dávno rozorány nebo záměrně rozebrány,” poznamenává Petr Krištuf.

Samotný archeologický odkryv vybraných částí mohyly začal 7. srpna a podílí se na něm i studenti Západočeské univerzity v Plzni a České zemědělské univerzity. „Výzkum ukázal, že mohyla byla vystavěna na počátku kultury nálevkovitých pohárů nad hrobem dítěte. To bylo uloženo ve skrčené poloze na boku v mohutné, asi metr hluboké hrobové jámě, která měla vnitřní dřevěnou konstrukci. Samotná mohyla pak byla pravděpodobně několikrát upravována a sloužila jako rituální místo po několik staletí,” pokračuje Petr Krištuf. O jmenovaných aktivitách svědčí především nálezy stovek fragmentů keramických nádob před východním průčelím mohyly, které pocházejí z nádob se zatím neznámým obsahem.

Výzkum mohyly u Dušníků využívá poznatků a metod různých oborů. Kromě archeologie především analýzy chemického složení mohylového náspu, ale též pravěkých půd pohřbených pod ním. Následovat budou další enviromentální analýzy, které archeologům pomohou odhalit způsob stavby mohyly, její přesnou dataci nebo informace o pohřbeném dítěti.

Veřejná prostranství v okolí nákupních středisek na území prvního městského obvodu deratizovala v uplynulých týdnech specializovaná firma. Zaznamenala totiž zvýšený výskyt obtížných hlodavců.

Ředitelství silnic a dálnic zahájí v pondělí 23. srpna opravu komunikace I/26 v blízkosti hraničního přechodu Folmava. Stavebními úpravami projde úsek na území obce Dolní Folmava dlouhý zhruba 1 200 metrů, který začíná u meteohlásky Folmava a končí kruhovým objezdem před hraničním přechodem. Součástí stavby za 16,5 milionu je také kruhový objezd.

Klatovská třída v Plzni v úseku od křižovatky s ulicí Dobrovského po křižovatku s ulicí Stehlíkova je až do příštího úterý uzařená kvůli rekonstrukci plynovodu. Informovala o tom mluvčí policie Michaela Raindlová.

"Upozorňujeme řidiče, že od dnešního dne do 24. srpna 2021 bude uzavřena Klatovská ulice v úseku od křižovatky s ulicí Dobrovského po křižovatku s ulicí Stehlíkova směr do centra města. Důvodem je rekonstrukce plynovodu," podotkla Raindlová. Objízdná trasa podle ní povede ulicemi V Bezovce, Mánesova a Borská. 

"Upozorňujeme řidiče, aby respektovali dopravní značení a chovali se ohleduplně vůči ostatním účastníkům silničního provozu," dodala policejní mluvčí.