Málem zůstal na ulici. Davidovi (21) a dalším mladíkům pomáhá dům na půli cesty

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 29. červen 2021 06:55

Nebýt tzv. domu na půl cesty, ocitli by se pravděpodobně na ulici. Zázemí v něm nachází mladí lidé ve věku 18 až 26 let, kteří opouští dětský domov či jinou formu ústavní výchovy, pochází z dysfunkčních rodin, nemají patřičné sociální zázemí nebo se již ocitli na ulici. Plzeňská radnice do projektu dalo šest milionů korun.

ImageHandlerDům na půl cesty se nachází na adrese Palackého 16. „V nových prostorech nejvíce oceňuji samostatné pokoje, které mi umožňují vlastní soukromí. Už jsem zde podruhé, a i přesto se mnou mají nesmírnou trpělivost, za což jsem jim vděčný," uvedl jednadvacetiletý David, jeden z klientů domu na půl cesty. Sám neměl jednoduchý život, vyrůstal v pěstounské rodině, staral se o něj nevlastní dědeček, se kterým však neměl dobré vztahy. „Začal jsem proto pobývat v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, kde jsem byl dohromady tři měsíce, až do svých 18 let. Poté jsem nastoupil do Domu na půl cesty Bójka, ve kterém jsem se naučil postavit se na vlastní nohy," popsal David. Sám v současnosti pracuje v prodejně rychlého občerstevení. "Nejsou za to zrovna velké peníze, ale líbí se mi tam a cítím, jak se moje psychika zlepšuje," dodal jednadvacetiletý mladík.

Středisko křesťanské pomoci Plzeň službu domu na půl cesty nabízelo až dosud v Božkovské ulici. „Kapacita domu v Božkovské ulici je sice osm klientů, ti jsou ovšem ubytováni až v třílůžkovém pokoji a nemají tedy žádné soukromí. Díky spolupráci města můžeme nabídnout osmi klientům svoje první soukromé ubytování. Pro jednoho klienta je vždy jeden pokoj,“ popsal ředitel Střediska křesťanské pomoci Marek Novotný. To vykonává službu domu na půl cesty v regionu už 11 let, po celou dobu v Božkovské ulici. Za tu dobu pomohlo 160 mladým lidem postavit se na vlastní nohy. 

„Z 11 místností osm slouží klientům naší služby, v dalších je společenská, zasedací místnost a kancelář pro sociální pracovníky, kteří s těmito mladými lidmi pracují a pro správce. Pracovníci služby jsou přítomni denně, včetně víkendů i svátků a pomáhají klientům řešit každodenní situace,“ vysvětlila Anita Trmalová, vedoucí sociální služby Dům na půl cesty Bójka Střediska křesťanské pomoci Plzeň.

Jedním z hlavních benefitů domu na půl cesty je ten, že mladí lidé nekončí na ulici. „Najdou tam nejen své první soukromé bydlení, ale také podporu sociálního pracovníka. Ten jim pomůže s hledáním práce, orientací ve finančních otázkách a podobně. Jsem přesvědčen, že máme jako město nastavený velmi dobrý systém zamezování a ukončování bezdomovectví, který se snažíme dále rozvíjet. Věřím, že klienti zde najdou svůj domov. Opravy objektu jsme spustili loni v září a veškeré prostory prošly celkovou rekonstrukcí,“ dodal radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf, pod jehož vedením projekt vznikl.