Labutí samec bránil svoji rodinu, postavil se do cesty vlaku

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 24. květen 2023 08:47
Labutí samec bránil svoji rodinu, postavil se do cesty vlaku Zdroj: DESOP

Statečný labuťák chtěl ochránit družku a sedm mláďat, a tak se rozhodl zastavit jedoucí vlak vlastním tělem. Výsledek? Amputované křídlo.

Byla sobota 20. května v poledne, když na mobilní telefon Záchranné stanice živočichů volal strojvůdce vlaku pohybujícího se na trase Domažlice - Bělá nad Radbuzou: „Právě jsem 200 metrů od zastávky Pila přejel labutí pár s mláďaty. Zahlédl jsem je bohužel na poslední chvíli a identifikoval až ve zpětném zrcátku. Staří leží pravděpodobně mrtví v kolejišti a kolem se hemžilo několik malých mláďat. Kolik jich bylo, nevím, vše jsem hlásil už dispečerovi, aby upozornil kolegy dalšího vlaku. Omlouvám se, bylo to za zatáčkou a vůbec jsem je neviděl, labuťák se proti vlaku postavil, ale nebyla šance vlak zastavit. Další vlak pojede po trati zhruba za hodinu," nahlásil strojvůdce.

Zvířecí záchranáři Karel Makoň byl v tu dobu šedesát kilometrů daleko u Úterského potoka, a tak zalarmoval profesionální hasiče z Domažlic. "Přes operační středisko na lince 150 jsem žádal o výjezd jednotky k místu střetu labutí s vlakovou soupravou přesně tak, jak mi popsal pan strojvůdce," uvedl.

Profesionální přístup operačního střediska a dlouholetá spolupráce s jednotlivými složkami IZS zafungovala perfektně. Ani ne do 15 minut volal Makoňovi velitel zásahu hasičů přímo z kolejiště u vlakové zastávky Pila. „Labutě jsme vytlačili mimo koleje, všechny jsou živé, akorát labuťák toho má asi dost a nemůže se postavit na nohy. Sami je tu však nezvládneme, potřebujeme, aby sem někdo přijel posoudit situaci," popsal telefonát s hasiči Makoň. Ten následně obratem telefonicky kontaktoval kolegu Radka Zemana z Nýřan, který to měl k místu nejblíže. "Přijeli jsme na místo, labutě už byly mimo vlakový koridor na trávníku mezi rodinnými domy pod tratí. Samice byla potlučená, ale bez újmy a úrazu. Všech sedm zhruba týden starých mláďat bylo v pořádku a jediný, kdo je v kritickém stavu, je samec, který si myslel, že jedoucí vlak zastraší a přepere. Výsledkem je těžký otřes mozku a komplikovaná fraktura pravého křídla v těle," konstatoval Radek Zeman.

Záchranáři tak naložili labutí rodinu do auta a převezli ji do voliéry na ZSŽ Plzeň. Druhý den ráno dorazil na stanici veterinář a rozhodl, že křídlo se bude muset samci amputovat a zakrátit přímo u těla. "Je to roztříštěné na drobné kousíčky v celé délce kosti a zhmožděné tak, že se to bohužel nedá zachránit a odoperovat. Ptáci mají křehké duté kosti, je to jako když rozbijete skleněnou trubici. Hned jak se rána zklidní a částečně zhojí, bude celá rodina i s mláďaty co nejdříve vypuštěna na náhradní lokalitu, pravděpodobně na řeku Berounku," zakončil Makoň.