Kreuzigerův záměr postavit další bytovku naštval obyvatele sídliště

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 12. březen 2021 19:14
kreuzige Foto: ZAK TV

Velké emoce budí záměr Romana Kreuzigera staršího postavit v plzeňské části Bory dům, v němž má být celkem 52 bytů. Stavbě totiž ustoupí podstatná část parku, který hojně navštěvují obyvatelé sídliště. Tento pozemek byl přitom původně proti stavbě chráněný územní studií na revitalizaci parku. 

Park lemující Heyrovského ulici v Plzni. Na jeho okraji stojí bývalý sběrný dvůr, který teď využívají bezdomovci. Původně se uvažovalo, že tady vyroste dům pro seniory. Obyvatelé sídliště s ním měli i jiné plány, jako například výstavbu parkovacího domu. Všechno ale nakonec ustoupilo soukromému zájmu Romana Kreuzigera staršího. A z toho nejsou rozhodně nadšeni obyvatelé sídliště. "Není, kde parkovat a teď se tady bude stavět bytovka," prohlásil jeden z obyvatel. A přidávali si další. "Podívejte se, kolik je tady všude aut. A k tomu přibydou další stovky," naštvalo dalšího obyvatele. "Je to zase jenom kvůli kšeftu, zase se upraví územní plán. To je prostě neuvěřitelné," kroutí hlavou další.

"Já osobně si myslím, že to bylo úmyslné rozhodnutí, že to nebyla chyba, že tady se skutečně část ODS rozhodla nějakým způsobem umožnit výstavbu tohoto domu jednomu ze svých podporovatelů. A našli způsob, jak to udělat. Zastupitelstvo v roce 2017 schválilo adresný záměr prodeje přímo panu Kreuzigerovi," uvedl opoziční zastupitel Pavel Bosák (Piráti). K tomu navíc bylo nutné odstranit ochranu parku proti stavbě, o což se postaral Útvar koncepce a rozvoje města. "Útvar koncepce a rozvoje zpracoval návrh územního plánu, který následně v konečném efektu zneplatnil územní studii, která nějakým způsobem chránila tento prostor před výstavbou," dodal Bosák.

Sám developer Roman Kreuziger se aktuálně nachází v Itálii a vrátí se až v momentě, kdy bude moci vycestovat. Na otázku, jak pokračuje jeho projekt, pouze reagoval, že v momentě dalších nových informací, se je určitě média i veřejnost dozví.

"Podle mých informací už proběhlo územní řízení a bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí. Pokud se nemýlím, občané se ho snaží nějakým způsobem zvrátit soudní cestou. Ale soud je asi jediná instance, která může rozhodnutí o výstavbě nějakým způsobem zastavit nebo zvrátit," uzavřel Bosák.

Reportáž o výstavbě bytového domu můžete vidět i v pátek od 17 hodin na ZAK TV.