Epicentrum koronaviru se přesouvá. Na Tachovsku se situace zlepšuje, horší jsou jiné okresy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 12. březen 2021 19:12
koronavirus ilustrační, pixabay

Z Tachovska se přesunuje nejvyšší počet nakažených do jiných okresů. Aktuálně se mezi nejvíce zasažené okresy řadí Plzeň-sever, Plzeň-město a Klatovsko. Informoval o tom na krizovém štábu kraje ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

Epidemická situace v Plzeňském kraji podle Bartoše není příznivá ani přesto, že za poslední týden došlo k nárůstu pozitivních záchytů ve výši 6 020, což je pokles téměř o tisíc případu v mezitýdenním srovnání. I nadále ale zůstává počet pozitivních testů kolem 30 %. Pokračuje také převaha britské mutace v kraji, i nadále osciluje její výskyt ve více než 90 % případů. Nejvíce onemocnění se aktuálně vyskytuje v kategorii 44-55 let.

Alespoň trochu dobrá zpráva přichází z nemocnic. Po řadě týdnů hlásí zdravotnická zařízení mírně optimistická čísla ve standartní péči o pacienty s covid-19. Po kulminaci na počátku tohoto týdne dochází k postupnému poklesu počtu hospitalizovaných pacientů ve standartní péči. Nejvyššího počtu hospitalizovaných bylo dosaženo ve středu 10. března 2021, kdy se počet pacientů s covidem zastavil na čísle 693. Od tohoto dne pak počty klesají. I nadále je ale velmi kritická situace v intenzivní péči, kde je stav lůžek je dlouhodobě na počtu nuly. "Převozy pacientů jsou mimo kraj řádově v jednotkách, ve čtvrtek byl převážen jeden pacient do intenzivní péče do Prahy," potvrdila mluvčí kraje Eva Mertlová.

Celkem bylo v pátek hospitalizováno 540 pacientů ve standartní péči a 133 v intenzivní péči. Dlouhodobě je polovina z nich na umělé plicní ventilaci. Rezerva standartních lůžek je podle koordinátora lůžkové péče Jana Beneše kolem 60 lůžek.

V kraji také pokračuje očkování. "Celkem je vyočkováno 53 565 dávek. Druhou dávkou má ukončené očkování 13 857 osob. Seniorů 80+ je celkem očkováno alespoň první dávkou 17 408, ukončené očkování druhou dávkou má z toho 5 030," uvedla Mertlová. Vzhledem k nestabilním dodávkám vakcín ale očkuje Plzeňský kraj na méně než polovině svých kapacit ve stacionárních očkovacích centrech.

Dodávky do Plzeňského kraje se ale často setkávají s chaotickou distribucí a vznikají tak na veřejnosti mylně prezentovaná čísla o zásobách vakcín ve skladech. „Dochází k tomu, že dodávka vakcín má přijít v pátek a distributor ji dodá až v pondělí. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví je to běžný postup. Dochází tím ale ke zkreslení zásob vakcíny v našich skladech, protože zpožděná dodávka z pátku se nám překlopí v oficiálních číslech na další týden. Navenek to vypadá, že neočkujeme, jak často slýcháme. My jsme ale schopni vzhledem ke kapacitám našich center vyočkovat během týdne vše, co na skladě máme,“ vysvětlil krajský koordinátor pro očkování Robin Šín. Podle něj zůstává na příští týden zásoba pouze vakcín Pfizer pro druhé dávky. „Dostali jsme navíc dodávku vakcíny Pfizer, ale již nemáme garantovanou druhou dodávku k této dávce. Proto je nutné si na zmíněné druhé dávky udělat rezervu, abychom zaručili očkování,“ doplnil Šín.