Krajská hygiena má oficiálně nového šéfa i hlavní epidemioložku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 18. leden 2021 12:33
Bartoš Šéf krajských hygieniků Michal Bartoš. Foto: ZAK TV

Novým ředitelem Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje (KHS) se stal čtyřiačtyřicetiletý Michal Bartoš. Hygienu už vedl dvě období jako pověřený šéf. Jmenovací dekret ministra zdravotnictví na dobu neurčitou obdržel v pátek. Ve funkci vystřídal Přemysla Tomašuka odvolaného v souvislosti s pochybením při vypisování odměn.

Bartoš vedl krajskou hygienu jako pověřený ředitel loni za první vlny koronavirové pandemie a poté znovu od 28. října. Od července do 28. října se do funkce vrátil sedmdesátiletý Přemysl Tomašuk a Bartoš byl v té době ředitelem odboru správních činností KHS.

Tomašuk byl předloni v létě zproštěn výkonu funkce kvůli prověřování pochybení při vypisování odměn podřízeným. Obrátil se na soud, který po 11 měsících rozhodl, že suspendování nebylo oprávněné, a tak se koncem loňského července vrátil do čela KHS. Kárné řízení ale pokračovalo a kárná komise ho odvolala loni 28. října. Tomašuk pak odešel do penze.

Bartoš dnes řekl, že novou krajskou epidemioložkou, tedy ředitelkou protiepidemického odboru, je od ledna Jitka Průchová, dlouholetá pracovnice krajské hygieny a někdejší vedoucí protiepidemického oddělení. Byla jediným účastníkem výběrového řízení. Nahradila čtyřiašedesátiletého Petra Pazdioru, který v polovině loňského října požádal zhruba po 40 letech práce na krajské hygienické stanici o ukončení služebního poměru a z KHS odešel koncem listopadu. Důvody tehdy neuvedl.

Plzeňský kraj je v přepočtu na 100.000 obyvatel pátý nejméně zasažený kraj. Na 100.000 obyvatel připadá aktuálně 7728 nakažených koronavirem. od začátku pandemie se v kraji nakazilo 45.586 lidí, vyléčilo se jich 38.520 a v souvislosti s covidem-19 jich zemřelo 716.

čtk