Kraj i město uklidňují. Okresy se zavírat (zatím) nebudou

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 17. únor 2021 21:57
Krajský úřad Plzeňského kraje Krajský úřad Plzeňského kraje.

Ke třem uzavřeným okresům (Sokolov, Cheb, Trutnov) zatím nepřibude žádný region v Plzeňském kraji. Po jednání krizových štábů to potvrdila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová i primátor města Martin Baxa. V nejvíce postižených okresech se ale chystají režimová opatření jako je například testování ve firmách.

V celém Plzeňském kraji je koronavirová situace vážná. Zatímco v minulém týdnu se pohyboval krajský přírůstek mezi 700 až 800 nově pozitivních za den, za úterý 16. února přibylo již 1135 pozitivních. Mezi lokality, kde je situace alarmující, patří Tachovsko, část Plzně-severu, část okresu Klatovy a Domažlice.

[audio mp3="http://www.plzen.cz/wp-content/uploads/2021/02/Vyjádření-hejtmanky-Ilony-Mauritzové-k-občanům-PK.mp3"][/audio]

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na středeční tiskové konferenci řekl, že není možné vyloučit při zhoršení ani uzavření dalších regionů, uvažovalo se už podle něj například o některých okresech Plzeňského kraje. Tím ale zaskočil hejtmanku Ilonu Mauritzovou i primátora Plzně Martina Baxu. "Včera (úterý, pozn. red.) večer jsme měli konferenci s hlavní hygieničkou v hodně obecné rovině, že se v kraji situace zhoršila. Shodli jsme se ale na tom, že by uzávěra okresů nevyřešila problém se šířením viru. Slíbila jsem paní Rážové (hlavní hygieničce, pozn. red.), že to zvládneme," sdělila hejtmanka, kterou tak svým ranním prohlášením Blatný hodně zaskočil. A podobně mluvil i Baxa. "Jako krizový štáb jsme dnes přijali usnesení, v němž vyzýváme Ústřední krizový štáb a žádáme, aby nám vždy v předstihu byly poskytnuty informace o chystaných omezeních, a to i v případě, že se budou byť jen zvažovat. Prostě chceme vědět, že se o případné uzávěře okresu Plzeň-město i jen uvažuje,“ uvedl primátor Plzně.

Hejtmanka i primátor zároveň apelovali na obyvatele, aby důsledně nosili nejlépe respirátory, používali dezinfekci a dodržovali odstupy. Velký nárůst nemocných má na svědomí nakažlivější britská mutace koronaviru, která podle hejtmanky představuje až 86 procent všech pozitivních PCR testů provedených v plzeňské fakultní nemocnici. "Situace je vážná, pokud nebudeme společně pracovat na dodržení zásadních epidemických opatření, můžeme mít rychle zaplněné nemocnice. V současné době ještě zvládáme," řekla Mauritzová. Další pacienty už kvůli zaplněným lůžkům nepřijímají nemocnice v Sušici, Stodu a Domažlicích.

Chystá se cílené testování ve firmách

Šéf krajských hygieniků Michal Bartoš už ve středu ráno požádal o uvolnění kapacit z armádních zdrojů pro odběrové týmy. "Zřejmě tak nejpozději v pátek dorazí vojáci, kteří vytvoří kompletní odběrový mobilní tým. Ten by rozšířil testování na Tachovsku, z části na Domažlicku, cíleně by se pohyboval v nejpostiženějších lokalitách kraje, kde by posiloval testování,“ uvedl Bartoš. Hygiena podle jeho slov také oslovila větší zaměstnavatele v kraji a apeluje na to, aby jednali racionálně a podpořilo se zejména hlášení kontaktů.

Hejtmanka: Situaci na hranicích Plzeňský kraj sám nezvládne

Kritická je situace také na hraničních přechodech, zejména na Rozvadově, kde se každý den tvoří obrovské kolony a velké fronty na povinné testování, které musí podstoupit každý, kdo hranice do Německa překračuje. "Netestujeme pendlery, ale testujeme třeba rumunské či bulharské řidiče kamionů, kteří přes naše území projíždí. Vjíždí na území České republiky, aniž by měli negativní test na covid. Na průjezd do Německa ho ale mít musí. Žádáme vládu, aby to začala řešit. Potřebujeme překladatele, rumunští a bulharští řidiči nerozumí a nejsou schopni vyplnit třeba dotazníky. Díky tomu se tam tvoří obrovské fronty. Plzeňský kraj tuto situaci nemůže zvládnout sám," dodala hejtmanka.