Kraj chce po Plzni sto milionů na stavbu galerie za miliardu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 25. únor 2020 19:46
Marcela Krejsová náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Marcela Krejsová/ilustrační

Plzeňský kraj dál intenzivně usiluje o stavbu nové budovy Západočeské galerie v Plzni za miliardu korun. Objekt však začne stavět jen za předpokladu, že ho zadotuje stát i město Plzeň, po kterém chce hejtmanství alespoň sto milionů.

Vladislav Vilímec

Kraj o možné finanční podpoře vyjednává s ministerstvem financí a ministerstvem kultury. Stát by mohl na stavbu nové galerijní budovy z Národního investičního plánu uvolnit až dvě stě milionů. O výši finální částky se nadále vyjednává a zatím není nic jisté.

Podporu navíc hejtmanství žádá také po městu Plzni. „I město musí přispět. Aby se to mohlo stavět, je pro mě podpora zhruba 100 milionů nepřekročitelnou věcí," sdělil ČTK náměstek hejtmana pro oblast kultury a senátor Vladislav Vilímec (ODS).

Význam pro kraj i město

Hejtmanství argumentuje především tím, že nová galerijní budova bude mít pro město Plzeň, kde bude stát, značný přínos. Podle ekonomické náměstkyně hejtmana Marcely Krejsové (ODS) je nutné zástupcům města i veřejnosti projekt detailně představit.

Takto by měla vypadat nová budova Západočeské galerie v Plzni. Foto: Plzeňský kraj

„Věřím, že když jsem dokázala přesvědčit o prospěšnosti Evropského hlavního města kultury (EHMK), přesvědčím i o prospěšnosti galerie, která byla součástí projektu EHMK 2015 a v přihlášce do soutěže o titul byla obsažena. I s ohledem na to vnímám dokončení tohoto projektu jako veřejný závazek,“ říká náměstkyně Krejsová.

Podle primátora Plzně a poslance Martina Baxy (ODS) město výrazně pomáhá kraji už poskytnutím cenného pozemku v mnohamilionové hodnotě v lokalitě U Zvonu, který je pro stavbu nové galerijní budovy již několik let vyčleněn.

Boj ve Sněmovně

Martin Baxa .

„Co se týká další finanční podpory, o tom město dosud neuvažovalo především v kontextu toho, že „ze svého“ platilo například celou novostavbu Nového divadla, kdy čtyřicet procent návštěvníků divadla jsou mimoplzeňští. Klíčovou roli zde bude hrát podpora státu, za kterou usilovně bojuji v Poslanecké sněmovně,“ říká Baxa.

Kraj s městem ale bude o podpoře ještě jednat. Podle Krejsové je už nyní jisté, že se rozhodování o samotné realizaci stavby přesune na další volební období. Už na podzim totiž v Česku proběhnou krajské volby.

Ředitel Západočeské galerie Roman Musil při přebírání ceny.

„Současné vedení Plzeňského kraje by mělo rozhodnout o dokončení prováděcí dokumentace stavby a o projektové dokumentaci na interiér. Důvod je zřejmý. Když žádáme o kofinancování, musíme být na realizaci připraveni. Navíc je naší povinností předat příštím krajským zastupitelům projekt, který bude detailně připravený,“ dodává Marcela Krejsová.

Přístup hejtmanství oceňuje ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil, který věří, že se podaří všechna jednání dotáhnout do zdárného konce a budovu co nejdříve postavit. „Jednání ze strany kraje je velmi intenzivní a směřuje k pozitivnímu výsledku a cíli. Věřím, že v následujícím půlroku by se věci mohly razantněji pohnout,“ uzavírá Musil.

Autor: Jan Švábek