Kraj chce odkoupit budovu lázní

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 27. květen 2022 06:47
Kraj chce odkoupit budovu lázní Foto: M. Osvaldová

Plzeňský kraj chce zachránit budovu bývalých městských lázní v centru západočeské metropole. Dříve krásná budova dlouhá léta sloužila Plzeňanům a v době otevření dokonce patřila k největším a nejmodernějším zařízením svého druhu v Čechách. Teď je ale na budovu žalostný pohled. Chátrá a využívají ji jen paintballisté jako své hřiště. Jaký bude její další osud a neskončí lázně podobně jako kulturní dům Peklo, o který případní investoři nejeví zájem a se kterým si město Plzeň neví rady?

Lázně v současné době vlastní soukromý investor z Itálie. Ten měl s budovou velké plány. Původně v ní měl být hotel, pak byty a kanceláře. Existovaly dokonce nápady, aby se do budovy bývalých městských lázní přestěhovala Západočeská galerie. I z těchto plánů ale nakonec sešlo, protože se ukázalo, že objekt je podle odborníků pro umělecká díla zcela nevhodný.

Na stole je ale teď nový návrh. Rada Plzeňského kraje odsouhlasila plán koupit lázně od italského vlastníka a budovu znovu otevřít veřejnosti. Už ale ne jako lázně. Kraj by tu rád vybudoval kulturní centrum.

Kolik ale tahle sranda bude stát? Kraj o konkrétní sumě, kterou nabídl vlastníkovi nemovitosti, mlčí. Podle informací České televize má jít o částku 120 milionů korun. Další stovky milionů poté spolkne rekonstrukce, kterou budova už zoufale potřebuje.

Pomyslný hozený míč je teď na straně italského majitele lázní, kterému běží lhůta pro vyjádření. Zda sumu bude akceptovat nebo ne bychom se měli dozvědět příští měsíc.