Plzeňská studentka zvítězila se svoji kreslenou knížkou pro děti na prestižní soutěži v Itálii

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 27. květen 2022 10:04
Plzeňská studentka zvítězila se svoji kreslenou knížkou pro děti na prestižní soutěži v Itálii Foto: ZČU

Kreslená dětská kniha studentky plzeňské fakulty designu a umění Kateřiny Illnerové zvítězila v soutěži na Mezinárodním knižním veletrhu v Turíně. Kniha Lost in Porcelaind, která nejvíce oslovila mezinárodní porotu, sleduje cesty osamělého rybáře, který byl původně jen vzorem na porcelánové váze. Jednoho dne mu však vítr sfoukne klobouk a on se jej vydá hledat. Během cesty prochází různými druhy porcelánu a interaguje s jejich vzory.

Katerina Illnerova„Nápad na knihu vzešel z mé lásky k čajovým konvicím. Kromě toho, že jsou velmi krásné, představují pro mě také chvíli klidu v hektickém dni. A konečně při ikonografickém bádání o konvičkách jsem objevila celý svět modrobílého porcelánu a zamilovala jsem si ho,“ uvedla studentka prvního ročníku navazujícího magisterského ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. 

Přehlídku těch nejlepších dětských ilustrovaných knih beze slov pořádá milánské nakladatelství Carthusia již od roku 2014. Od roku 2018 je cena věnována jejímu zakladateli a mimořádnému italskému ilustrátorovi Giannimu De Conno. Mezinárodní soutěž, která vyzývá autory, aby vytvořili knihu, v níž se příběh vypráví pouze pomocí obrazu, je otevřena ilustrátorům z celého světa. Finalisté jsou vždy prvně představeni na Bologna Children´s Book Faire, který je partnerem soutěže. Za osm let historie prestižní celosvětové soutěže se do finále probojovali hned čtyři studenti z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Jednalo se přitom o jediné Čechy, kteří byli nominováni.

„S ohledem na zázemí soutěže, která se koná ve spolupráci s Mezinárodním veletrhem dětských knih v Bologni a pod patronací italské sekce IBBY, i s ohledem na skutečnost, že je určena profesionálním ilustrátorům a vítězná práce i vybraná díla finalistů jsou publikována nakladatelstvím Carthusia, se jedná o naprosto bezprecedentní úspěch studentů ilustrace,“ uvedla vedoucí ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Marie Kohoutová.