Přírodní koupaliště v Plzeňském kraji nabízejí většinou čirou vodu bez sinic

Zveřejněno v Aktuálně
Od - sobota, 28. květen 2022 06:56
Přírodní koupaliště v Plzeňském kraji nabízejí většinou čirou vodu bez sinic ilustrační. Foto: město Plzeň

Čirou vodu s vysokou průhledností a bez sinic nabízejí většinou přírodní koupaliště v Plzeňském kraji. Na začátku koupací sezony má voda v přehradě Hracholusky nebo třeba v Bolevecké rybniční soustavě v Plzni teplotu kolem 20 stupňů Celsia a nabízí ideální podmínky pro plavce, řekl hydrobiolog Jindřich Duras. Hygienici, kteří pravidelně sledují kvalitu vybraných koupališť tento týden poprvé v sezoně odebrali vzorky, výsledky zveřejní v příštích dnech, jakmile je laboratoře zpracují.

Koupání Duras nedoporučuje v přehradě České údolí v Plzni, která má tradičně špatnou kvalitu vody. "Průhlednost vody je tam pouze půl metru, sinice sice ještě nejsou, ale je tam hustý vegetační zákal, takže koupání není vyloučeno, ale velký požitek to určitě nepřinese," poznamenal Duras.

Naopak největší vodní plocha kraje, přehrada Hracholusky, má podle něj kvalitu vody výbornou, a to zejména v dolní části od silničního mostu ke hrázi. Průhlednost vody se tam pohybuje kolem pěti metrů, minulý týden byla až 6,5 metru. "Je to proto, že teď zažíváme stadium čiré vody. Je to obvyklé přechodné stadium koncem jara, začátkem léta. Ještě nám tak možná měsíc vydrží, je třeba si to užít a pořádně se vykoupat," řekl Duras. Na sinice je podle něj brzo, nejméně měsíc se jich plavci nemusejí obávat.

Stadium vysoké průhlednosti vody je také v rybnících Bolevecké rybniční soustavy v Plzni. "Na Velkém boleveckém rybníku je průhlednost přes tři metry, na Seneckém dokonce čtyři metry, což je pro koupání úžasné. Na Třemošenském a Šídlovském je to přes 1,5 metru a stálice v dobré kvalitě vody Kamenný rybník má průhlednost dva metry," řekl Duras. Ani v plzeňských rybnících sinice nejsou. Teplota vody se pohybuje kolem 20 stupňů, v minulém parném týdnu měla povrchová vrstva vody Boleveckého rybníka až 25 stupňů.

"Velký Bolevecký rybník se sice vyznačuje velkou kvalitou vody, ale zápasí s jejím množstvím," připomněl Duras. Letošek je podle něj zatím velmi suchý a srážky žádnou vodu rybníku nepřidaly. "Za poslední týden klesla hladina o dva centimetry, takže aktuálně chybí v rybníku 106 centimetrů vody," doplnil Duras. Ostatní rybníky soustavy loňský rok, který byl na srážky bohatý, naopak naplnil a jsou na plných stavech. Doplnila se i hladina podzemní vody, která byla z předchozích suchých let nízko. Plzeň začala pracovat na doplnění vody do Boleveckého rybníka. Pokud půjde vše dle plánů, v září by se mohla do rybníka čerpat upravená a předčištěná voda z Berounky.

čtk