Koronavirus zasáhl 21 základních škol v kraji. Situace se ale zlepšuje

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 24. září 2021 14:52
Koronavirus zasáhl 21 základních škol v kraji. Situace se ale zlepšuje Zdroj: 15. ZŠ Plzeň

Celkem 21 škol v Plzeňském kraji hlásilo od začátku zaří minimálně jednoho nakaženého žáka nebo zaměstance. Po pozitivních záchytech tak skončily stovky žáků v karanténě nebo v izolaci. Jak ale ukazují poslední údaje, situace se postupně zklidňuje. Především na 15. základní škole v Plzni, která byla zasažena nejvíce.

V rámci kraje řešila Krajská hygienická stanice 11 středních škol, osm základních a dvě mateřské školy. Stovky dětí a pedagogů skončily v karanténě nebo izolaci. Nejvíce záchytů bylo na 15. ZŠ, kde bylo ve středu PCR testy potvrzeno 12 pozitivních dětí a sedm zaměstnanců. "Karanténa se týkala asi 380 žáků a většího počtu pedagogů. Nakažené jsme měli i v ZŠ Blatnice, ZŠ v Rokycanech, ve Staňkově a v Domažlicích," upřesnil ředitel Krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

Ještě v polovině týdne to vypadalo, že bude 15. základní škola zavřená. Situace se ale podle ředitelky školy Soni Pavelkové do pátku uklidnila a zavření nehrozí. "Epidemiologická situace vypadá dobře, nemáme už teď několikátý den žádný přírůstek. Dnes (v pátek, pozn. red.) už se nám vrátila první třída z karantény. Příští týden v pondělí máme ředitelské volno, v úterý je státní svátek. Ve středu 29.9. už se téměř všechny třídy navrátí z karantény. Myslím, že jsme to zvládli. 1. října končí úplně poslední karantény a budou všichni zpátky ve škole," uvedla.

Za uplynulých sedm dní laboratoře potvrdily v kraji 129 nakažených, o týden dřív to bylo 167 nákaz, předtím 69. Situace v kraji je lepší než před rokem, kdy za stejné období přibylo 803 případů. Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní v kraji 22 nakažených, před týdnem to bylo 28. Za posledních sedm dní se v kraji nakazilo nejvíc lidí v okrese Plzeň-město, a to 57. Na 100.000 obyvatel to představuje zhruba 29 nakažených. Největší incidence byla na jižním Plzeňsku, kde na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 34,6 nakažených, celkem to bylo 22 potvrzených případů koronaviru. Naopak Tachovsko má aktuálně nejméně nakažených v celé ČR, za sedm dní se tam nakazil jeden člověk, což je 1,8 případu na 100.000 obyvatel.