Jinan dvoulaločný – přírodní podklad ginko biloba

ilustrační, pixabay

Věděli jste, že tento obdivuhodný strom je velmi odolný a má své místo v tradičním léčitelství i moderní farmacii? Jinan dorůstá výšky až 36 metrů a patří k nejstarším rostlinám na naší planetě.

ilustrační, pixabay

V dnešní době už můžete mít tento unikát i na vlastní zahradě. Nemusíte se však bát, že bude mít svou úctyhodnou výšku příliš rychle. Jeho roční přírůstek je jen kolem 30 centimetrů. Díky jeho dlouhověkosti se z něj budou těšit i další generace. Vyhýbá se mu většina škůdců i závažných chorob. Velice dobře snáší mrazy až – 20°C.

Jinan patří mezi opadavé jehličnany. Je dvoudomý, můžete si pořídit samčí nebo samičí strom. Listy jsou rozděleny na dva laloky, které jsou velmi dekorativní. Vysazuje se i jako okrasná rostlina. Oblíbený je i ve formě bonsaje. Můžete ho tak mít i doma v interiéru.

Jaké jsou jeho léčivé účinky? Listy jsou zdrojem flavonoidů, organických kyselin, fenolických látek a terpenických laktonů. Výtažky z listů pozitivně působí na centrální nervový systém a zlepšuje paměť a koncentraci. Jinan zvyšuje průtok krve regulováním pružnosti cév. Je také žádaným doplňkem léčby Alzheimerovy choroby. Pomáhají léčit astma také zažívací potíže. Má antioxidační účinky.

Listy jinanu sklízíme od května do září. Můžeme je také zakoupit v bylinných lékárnách. Dnes je na trhu již v mnoho doplňků stravy, které jinan dvoulaločný obsahuje.