Jedna z plzeňských hrůz půjde k zemi. Musí uhnout obchvatu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 4. únor 2021 18:44
jatecni_pavlacovy dum foto: Plzeň TV

Zchátralý pavlačový dům na Jateční třídě v plzeňské části Doubravka straší kolemjdoucí už řadu let. Dlouhodobě ho obývají sociálně slabé rodiny. Už za pár let ale zmizí, k zemi půjde kvůli plánované výstavbě východního okruhu.

Takzvaný „pavlačák“ má za sebou i výbuch plynu, rvačky nebo drogy. Do uzavřených prostor se často vloupávají vandalové. "Vedle toho objektu byly zahrádky. Před třemi lety se podařilo nájemníky vypovědět a zahrádky tam srovnat, protože byly cílem bezdomovců a různých narkomanů. Díky tomu se tam situace zlepšila, tito obyvatelé se už odstěhovali," prohlásil místostarosta Doubravky Zdeněk Mádr.

V Pavlačovém domě na Jateční třídě žije i v současné době ještě čtyři nebo pět rodin. Problémy s nimi podle místostarosty obvodu ale nejsou. "Platí nájem Obytné zóně Sylván, spravuje to bytový odbor města Plzně a zatím není důvod je tam odsud vypovědět, protože nejsou rizikem," podotkl místostarosta.

Přesto by se obvod zchátralé stavby rád zbavil. "Je to nějaké tři nebo čtyři roky, kdy už město přislíbilo, že tento dům zbourá. Nicméně se potom ukázalo, že zbourání by mělo být vyvolanou investicí přeložky I/20, což je státní silnice, tedy investicí Ředitelství silnic a dálnic," vysvětlil Mádr. Jeho slova potvrdil vedoucí úseku výstavby ŘSD Plzeň Miroslav Blabol. "Dům na Jateční se bourat bude v souvislosti se stavbou východního obchvatu města Plzně. V současné chvíli projektujeme dokumentaci pro územní rozhodnutí, ta se bude projektovat ještě celý rok 2021," uvedl.

Pavlačový dům by měl padnout v roce 2026 v rámci přípravných prací. Tato, v pořadí už třetí etapa východního okruhu, se napojí na již téměř hotovou část, která končí kruhovým objezdem u železniční zastávky Bílá Hora.