Jak správně větrat? Co vám v létě pomůže

ilustrační/pixabay

Větrání patří mezi každodenní činnosti. Mnoho z nás však dělá při větrání chyby, díky kterým se vydýchaného vzduchu nezbavíte.

Proč pravidelně větrat? Předejdeme tím rosení oken, tvorbě plísní a těžkého vzduchu. Špatně vyvětraná ložnice může mít za následek potíže s nespavostí a nadměrným pocením.

Větrací návyky je třeba upravit především, pokud máte v domě nebo bytě plastová okna. Tyto okna sice šetří náklady na vytápění, také ale zabraňují proudění vzduchu a udržují v místnosti vlhkost, která je v hodným prostředím pro tvorbu plísní a množení roztočů.

Při větrání je třeba zohlednit v jakém se nacházíme ročním období.

Můžeme si však pamatovat základní pravidlo:

Čím je venku chladněji, tím kratší má být doba větrání.

Například v zimě stačí větrat cca 5 minut. Z jara a na podzim až 15 minut. V letním období podle aktuální teploty i půl hodiny.

Větráme krátce a intenzivně. Pro kvalitní výměnu vzduchu je nedostatečné otevření okna jen na ventilaci. Pokud větráme krátce předejdeme tak i tepelným ztrátám.

Účinná metoda je větráním tzv. křížem. Na jedné straně místnosti otevřeme okno a na protilehlé straně další okno, dveře nebo další místnost přes chodbu. Docílíme tím kvalitního proudění vzduchu.

Častou chybou může být i větrání za deště, tím si pouštíme do místnosti další nežádoucí vlhkost.

Jak správně větrat v létě? V letních měsících si chceme do interiéru vpustit čerstvý vzduch, ale zároveň ho i ochladit. Nejvhodnější je najít čas, kdy je nejchladněji venku. Zpravidla to bývá v noci nebo brzy ráno. Pokud si v horkém letním dni otevřete okna, bude vám dovnitř proudit horký vzduch a místnost bude ještě více přehřátá. Proti přehřívání místnosti vám mohou pomoci zatažené zatemňovací závěsy nebo žaluzie.