Generální ředitel Vodárny: Plzeňané se nemusí obávat, máme i záložní variantu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 24. březen 2020 09:23
upravna vody_vodarna_plzen018 Úpravna vody Vodárny Plzeň.

Ani v době pandemie koronaviru se lidé v Plzni nemusejí obávat toho, že by jim mohla téct z kohoutku infikovaná voda. Vodárna zavedla řadu preventivních opatření a je tak vyloučené, že by se lidem vir mohl dostat domů ať už pitnou vodou nebo kanalizací. Zároveň má připravenou i další záložní variantu. 

Podle generálního ředitele Vodárny Plzeň Jiřího Kozohorského je společnost připravena vyrábět perfektní vodu i v případě, že by došlo na krizový scénář s nejhorší variantou kontaminace celého okolí. „Pro tento případ máme připravené nouzové řešení,“ uvedl Jiří Kozohorský. V případě kontaminace by se nepřetržitý provoz na úpravně vody zcela uzavřel tak, že by v něm zůstali jen konkrétní pracovníci. Ti by zajišťovali obsluhu technologie výroby pitné vody a to bez možnosti prostor opouštět. Pro toto nouzové řešení a dotčené zaměstnance je připraveno zázemí s kuchyňkou, 24 spartakiádních lehátek a další vybavení.

Vodárna zavedla včas řadu preventivních opatření. Administrativní pracovníci zůstávají doma na tzv. home office, mají s sebou příslušnou výpočetní techniku. „Až do odvolání je uzavřené zákaznické centrum, naši zákazníci dostávají informace přes naše webové stránky a veškeré další kontakty se odehrávají elektronickou poštou nebo telefonicky,“ vysvětlil nutnost uzavření Zákaznického centra Jiří Kozohorský s tím, že v posledních dnech před uzavřením navštěvovalo přepážky 100-120 zákazníků denně.

Pracovníci v nepřetržitých provozech jsou rozděleni do dvou směn. Část zaměstnanců je vždy doma a dodržuje zásady hygieny tak, aby mohla po dvou týdnech vystřídat druhou směnu. Je zastavena odečtová služba vodoměrů a také laboratoř nevykonává rozbory vody pro soukromé potřeby.

Vodárna si vyrábí v současné době vlastní dezinfekci. „Sehnali jsme si komponenty a umíme je smíchat, takže si vyrábíme pro jednotlivá pracoviště včetně provozů a dílen vlastní ochranu. Pokud jde o roušky, máme výbornou spolupráci s městem Plzeň, které zajišťuje v rámci svých společností jejich šití. Roušky pro nás šije zejména Divadlo J. K. Tyla, máme jich denně k dispozici 200 až 250. Ostatní si šijí zaměstnanci a jejich rodiny sami. Za to všem velmi děkujeme,“ dodal Kozohorský.

Zatímco konkrétní nabídky na pomoc od státu podle Kozohorského váznou, spolupráce s plzeňskou radnicí, jejím vedením a magistrátním odborem bezpečnosti a prevence kriminality funguje na výbornou. Také prostřednictvím spolupráce Sdružení oboru vodovodu a kanalizací ČR a ministerstva zemědělství dosáhla plzeňská vodárna na pomoc od Hasičského záchranného sboru a z Prahy dovezla pro své zaměstnance 40 obličejových masek. Od hasičů z Plzeňského kraje jich má dalších dvacet. „Tyto masky jsou pro pracovníky čistírny odpadních vod, kteří pracují v rizikovém prostředí a vstupují např. do kanálů,“ dodal Kozohorský.

Vodárna Plzeň má v současné době devět pracovníků v pracovní neschopnosti. Až na jednu výjimku nachlazení, u níž se čeká na výsledek koronavirových testů, nesouvisí neschopenky zaměstnanců nijak se současnou pandemií.