Gabiony a jejich využití v zahradě i ve městě

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pondělí, 7. září 2020 23:54

Co jsou gabiony, a jak nám poslouží na naší zahradě? Lze jednoduše říct, že gabion je drátěná klec vyplněná kamenivem. Oblíbené se staly gabionové ploty, opěrné zdi, květináče, městský mobiliář a další architektonické doplňky. Z italského slova gabbione, které v překladu znamená koš nebo klec je odvozen název gabion.

Stavbu gabionové konstrukce zvládnete i svépomocí. Materiál koupíte u specializovaných prodejců, kteří mají v sortimentu vše pro stavbu plotů. Hlavní konstrukci gabionu vytvoříte ze sítě do tvaru kvádru nebo krychle. Zvoleného tvaru docílíte pomocí spojovacích spirál a distančních táhel, které zajišťují tvarovou stabilitu gabionů.

Do své zahrady vybírejte na svařované gabiony jen kvalitní materiál od ověřeného dodavatele. Samotné svařované sítě i příslušenství, jako jsou spirály a táhla by měly být pozinkované slitinou hliníku a zinku (5% Al + 95% Zn). Tato doporučená slitina patří s ohledem na životnost k nejkvalitnějším povrchovým úpravám.

Při stavbě gabionové konstrukce je nutné připravit podklad, na který chceme např. gabionový plot umístit. Pokud bude gabionová stavba nízká, zarovnejte povrch zhutněním. Bude-li gabionová stavba vysoká, je třeba počítat se zabezpečením betonovým podkladem, do kterého se zabetonovávají každé dva metry na výšku zpevňovací tyče o průměru 48 mm.

Rozměr jednotlivých ok svařované gabionové sítě může být 100 x 100 mm nebo 100 x 50 mm. Čím větší zvolíte velikost oka, tím více vynikne výplň gabionu. Mezi kameny se daří suchomilných rostlinám, jako jsou netřesky. Také můžeme nechat konstrukci porůst pnoucími rostlinami. Mezi kameny gabionu často nalézají útočiště i ještěrky a různý hmyz.

Zeptali jsme se odborníků ze společnosti Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o., co radí svým klientům, kteří se rozhodnou pro stavbu z gabionové konstrukce a jak velký zájem o tyto konstrukce zaznamenávají ve svých prodejnách.

Gabiony se těší stále větší oblibě, a to jako opěrné zdi nebo oplocení průmyslových areálů. Naši zákazníci je často využívají i na zahradách ke stavbě oplocení, zdí pergol i jako dekoraci. Pokud se rozhodnete pro stavbu gabionového plotu, radíme pročíst si návod na webu www.pletivadobry.cz. Nepodceňte přípravu vhodného podkladu a správné spojení gabionových sítí, aby byly koše pevné. Co se týče kamení potřebného k vyplnění gabionů, doporučujeme se podívat po lomu ve vašem okolí a takto sehnat kamení levněji. Vybírejte tvrdý a neštípaný kámen. Jako výplň ale nemusíte použít jen kamenivo, dobře vypadá i dřevo! (Tomáš Urbánek, generální ředitel společnosti) Potřebujete poradit se stavbou plotu z gabionů? Máte zájem o kalkulaci materiálu? Obraťte se na obchodní zástupce firmy Pletiva Dobrý: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.