Emoce chladnou? Je třeba jednat v klidu, zní po turbulentním týdnu z plzeňské radnice

Zveřejněno v Západočeský kraj
Od - středa, 23. únor 2022 09:05
Emoce chladnou? Je třeba jednat v klidu, zní po turbulentním týdnu z plzeňské radnice Zdroj: město Plzeň

Všichni společně dlouhodobě označují koalici na plzeňské radnici jako stabilní. Jenže dění na hejtmanství, kdy došlo k převratu ve vedení kraje, pořádně rozjitřilo emoce. Postupně ale hlavní aktéři na radnici začínají hovořit o tom, že je potřeba situaci vyřešit v klidu.

V průběhu minulého týdne to vypadalo, že se bude na pondělním zastupitelstvu města pořádně jiskřit. Nakonec ale proběhlo vše v naprostém klidu. Pouze na jeho začátku zareagoval náměstek primátora Roman Zarzycký na to, že ho ODS, TOP 09 a ČSSD vyzvala ve společném dopise k rezignaci. „Psal jsem vám já před rokem dopisy, že má primátor, dnes pan ministr Baxa odstoupit, když jste udělali koalici proti vítězi voleb, proti Hnutí ANO a spojili jste se s Piráty a STAN? Nepsal. Protože je to prostě normální politická soutěž. Koalice ve městech jsou rozdílné od krajů, kraje od obvodů a celostátní koalice. Je to běžné, je to normální. Říká se tomu demokracie,“ uvedl.

Náměstek Roman Zarzycký ve svém projevu před zastupiteli také kritizoval, že na jednání o krajské koalici přišel kromě vyjednavačů i místopředseda krajské ODS Roman Jurečko. Sám Jurečko ale tvrdí opak. A to, že si ho Zarzycký na schůzce vyžádal. „Ve svém projevu zapomněl dodat, že na jednání s klubem ANO si mě vyžádal on sám. A vyžádal si mě proto, abych slyšel věci, které on bude říkat a jestli dáme návrh, že budou mít pět členů v radě,“ říká Jurečko. Zarzycký to ale popírá.

Žádné hlasování o konci hnutí ANO v koalici či o dalším osudu Romana Zarzyckého na pondělním zastupitelstvu nikdo nevyvolal. ODS k tomu totiž ani neměla hlasy. „Bylo by velkou chybou, aby osobní ambice, vzájemná řevnivost nebo dokonce nesnášenlivost konkrétních aktérů, které ze vztahu „best friends" přerostly postupně do vztahu „the greatest enemy", ohrozily fungování této koalice a měly v neposlední řadě negativní dopad na fungování města Plzně. Prosím, pojďme vzít rozum do hrsti, upozaďme osobní ambice a ega ve prospěch našich stran, hnutí, našich kolegyň a kolegů a zejména občanů města Plzně,“ vzkazoval už v pátek večer na sociálních sítích předseda zastupitelského klubu ODS a náměstek primátora David Šlouf.

A že horké hlavy přecijen vychládají, potvrdilo i pondělní jednání. „Budeme jednat v klidu a s uvážením. Musíme se sejít, v klidu poradit a zaujmout nějaké stanovisko, které budeme následně prezentovat. Takové věci nelze řešit s horkou hlavou,“ prohlásil v průběhu zastupitelstva Šlouf, který si jinak koaliční spolupráci pochvaloval. „Současná koalice na úrovni města Plzně ve složení Ano2011, ODS, TOP 09 a ČSSD je, dle mých zkušeností a osobních prožitků, jedna z nejstabilnějších a nejméně problematičtějších za poslední léta,“ doplnil.

To, že je koalice na městě stabilní, potvrzuje i Zarzycký. „Hnutí Ano je suverénní politický subjekt, stejně jako ODS a TOP 09 a není třeba jitřit emoce,“ dodal.