Doživotně odsouzený vrah se u plzeňského soudu domáhá obnovy procesu

Zveřejněno v Krimi
Od - středa, 2. únor 2022 16:09
Doživotně odsouzený vrah se u plzeňského soudu domáhá obnovy procesu ilustrační. Foto: pixabay

Obnovy řízení se u plzeňského krajského soudu domáhá na doživotí odsouzený čtyřiašedesátiletý Josef Kott. V roce 1995 ho spolu s komplicem Michalem Kutílkem poslal soud pravomocně na doživotí za čtyři vraždy, které spáchali v květnu 1990 během necelých dvou dní. Pátý člověk jejich útok přežil. Kott se na rozdíl od Kutílka k vraždám nikdy nepřiznal. Tvrdí, že neměl dosud spravedlivý proces. Kutílek ve věznici v roce 2017 ve věku 66 let zemřel. Jsou označováni jako první sérioví vrazi v polistopadové historii ČR. Soud dnes případ odročil na začátek března.

Začátkem ledna roku 1990 vyšel Michael Kutílek z vězení. Josef Kott o dva měsíce později. Dlouho ale v klidu nevydrželi. 2. května zabili vrátného v Nýřanech a zmocnili se jeho pistole. Potom odvezli na Rokycansko dvě stopařky, které ubodali v lese. Později stopli v Praze taxikáře. Zabili ho a okradli. Cestou do Plzně ještě střelili do hlavy spícího řidiče kamionu. Ten ale přežil. To vše za 26 hodin.

Za to všechno dostali oba doživotí. Josef Kott ale od začátku vinu popíral. V roce 2007 Kutílek přiznal, že vraždil jenom on a ne Kott. O deset let později  Kutílek zemřel. Od té doby se Josef Kott snaží o otevření případu. "Můj klient je usvědčován pouze výpovědí spoluobžalovaného v této věci. Současný návrh je podán z důvodu, že neexistují žádné přímé či nepřímé důkazy, které by prokazovaly vinu mého klienta," uvedla Kottova obhájkyně Andrea Janková.

K otevření případu je ale nutné přinést nové důkazy. Ty má prý synovec odsouzeného. "Viděl jsem, jak Kutílek vydíral mého strýce k tomu, aby jeli někam, něco udělal. Od Kutílka byl velký tlak. Mého strýce nutil k nějakému pokračování, k nějakým určitým věcem, který jsem u soudu uvedl," popsal synovec Pavel Kott. Kutílek měl Kottovi dokonce vyhrožovat, že když s ním nebude pokračovat, shodí všechnu vinu na něj.

Jestli předsedkyně soudu svědkovi uvěří, to se dozvíme až začátkem března, na kdy odročila jednání.