O titulu v Plzni nemluví. Cíl jsou evropské poháry, hlásí Bílek

Zveřejněno v Sport
Od - středa, 2. únor 2022 13:31
O titulu v Plzni nemluví. Cíl jsou evropské poháry, hlásí Bílek Foto: FCVP

Podzimní část zvládli fotbalisté Viktorie Plzeň asi lépe, než ukazovaly předsezónní předpoklady. Na vedoucí Slavii ztrácí z druhého místa pouze bod, žádné unáhlené slova o titulu ale ze západu Čech neuslyšíte. "Chceme se dostat do předkol evropských pohárů," zůstává při zemi kouč Michal Bílek. Viktoriáni odstartují jarní část už v neděli domácím zápasem proti Hradci Králové.

Jak hodnotíte zimní přípravu?
Hodnotím ji pozitivně, měli jsme tady ideální podmínky. Ani nebyla komplikace, že jsme nakonec neletěli do Španělska. Na umělce jsme měli jen dva tréninky, jinak jsme vše absolvovali na přírodní trávě. Všichni hráči dostali prostor. I zdravotní stav je kromě Bogyho (Beauguela, pozn. red.), který netrénoval a dává se dohromady, Radima Řezníka, který má problémy s lýtkem a Pepy Koželuha, který má natržený břišní sval, dobrý. Všichni hráči zdravotně drží.

S těmito hráči tedy nemůžete pro první utkání s Hradcem Králové počítat?
Otazník je u Beauguela a Řezníka. Nevíme přesně, jak se jejich zdravotní stav bude vyvíjet. Bogy dnešní trénink absolvoval bez větších problémů, Radim ještě netrénoval. Uvidíme, jak bude jejich zdravotní stav vypadat za dva, tři dny.

Do jaké míry máte jasno o sestavě?
Kdyby nebyl Bogy, začne Chorý, to je jednoznačné. Otazníky ale máme v ofenzivní části, tam je z čeho vybírat. Sestava by se měla hodně podobat generálce s Chrudímí, ale asi na dvou postech nejsem ještě stoprocentně rozhodnutý.

Je jedním z těch hráčů, který vám ještě zamotal hlavy, Pavel Šulc, jemuž se generálka podařila?
Všichni víme, že se Pavel do šancí dostává, ale trochu ho zlobila koncovka. Je pro něj důležité, že se prosadil.

Cíle pro jarní část jsou jasně dané?
Cílem je dostat se do předkol evropských pohárů. Chceme navázat na úspěšný podzim, chceme se prezentovat poctivou a zodpovědnou hrou. Víme, že bude důležité zvládnout úvod. Když se to podaří, tak pak můžeme být konkrétnější. O titulu ale v tuto chvíli nemluvíme.

Plánujete ještě zužovat tým?
Myslím si, že velký pohyb v kádru nebude. Možná ještě dáme na hostování jednoho, dva hráče. Jinak je kádr kvalitní, abychom to zvládli. Ustálil se, je tady konkurence na všech postech. Nebyl důvod do toho zasahovat.

Dokážete si představit, že byste ještě přišli o Jeana Davida Beauguela, o jehož odchodu se po podzimu mluvilo?
Moc si to nedovedu představit. Už není čas na shánění hráčů. Věřím tomu, že tady sezónu dohraje a že nám pomůže.

V závěru přípravy jste neměl k dispozici kvůli reprezentačním povinnostem Joela Kayambu. Ovlivní to jeho pozici v týmu?
Trochu ovlivní. Že odjel, jsem radost osobně neměl. Uvidíme, v jakém stavu se vrátí.

Pro jarní část jste přivedli jednu posilu. Jak se vám výkony Romana Potočného zamlouvaly?
Roman je ofenzivní hráč, může hrát z levé i pravé strany. I na postu hrotového útočníka si vedl dobře. Má dobrou kopací techniku, jsem rád, že přišel. Jak má daleko do základu bude záležet i na něm. Je třeba, aby se vypořádal s konkurencí, která tady je.

V prvním jarním kole vás čeká Hradec Králové, který vás na podzim porazil. Je to motivace navíc?
Je pravda, že jsme tam prohráli. Hradec se prezentuje sympaticky, hrají poctivě, dobře brání a rychle chodí do protiútoku. Přistoupíme k tomu zodpovědně tak, abychom to zvládli.

Hned pak hrajete na Spartě. Jak to bude důležitý zápas?
Soustředíme se na Hradec. Veškerá energie směřuje k prvnímu zápasu. Ale Sparta vyhlásila boj o titul, bude to hrozně zajímavý zápas. Strašně se na něj budeme těšit. Sparta bude favoritem a musí doma vyhrát.