Doubravečetí rozhodli: Nejvíce chtějí mít psí loučku

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 16. prosinec 2021 10:36
Doubravečetí rozhodli: Nejvíce chtějí mít psí loučku Foto: MO Plzeň 4

Psí loučka dostala nejvíce hlasů v dalším ročníku participativního rozpočtu, který již podruhé vyhlásil městský obvod Plzeň 4. Na dalších místech skončilo vybudování workoutového hřiště a laviček podél aleje pod Chlumem. Lidé letos vybírali z devíti nápadů, které podpořili celkem 1849 hlasy. 

TZ Vítězem participativního rozpočtu se stala psí loučka 2Vítězem letošního ročníku se stal nápad na vybudování psí loučky. Podle starosty Tomáše Soukupa (ANO) už je jasné, že vznikne ve Špitálském lese. Lidé nápadu udělili celkem 332 hlasů. "Osobně mám z vítězného projektu radost, protože psí loučku v našem obvodu dosud nemáme. Naopak u nás evidujeme celkem dva tisíce registrovaných psů, takže věřím, že psí hřiště najde široké využití u mnoha našich občanů a jejich čtyřnohých kamarádů,“ říká starosta.

Doslova jednotky hlasů pak rozhodly o druhém a třetím místě. Druhou příčku obsadilo workoutové hřiště s celkem 288 hlasy, o pouhých 13 hlasů méně pak lidé udělili vybudování nových laviček podél stromové aleje pod Chlumem. Na dalších místech se umístily veřejné ohniště, parkoviště pro koloběžky před základní školou v Újezdě, nové venkovní stoly na ping pong, umělá lezecká stěna, hřiště na turnaje v pétanque a venkovní hřiště na florbal.

„Naší prioritou je realizovat vítězný projekt, nicméně už nyní víme, že cena na vybudování psí loučky nepřesáhne alokaci, kterou letos v participativním rozpočtu máme a která činí 1,5 milionu korun. Proto už na začátku roku zahájíme přípravné práce na realizaci prvních tří projektů v pořadí. Budeme řešit jejich přesnou podobu a finanční náročnost. Pevně věřím, že je na Čtyřce uvidíme zrealizované co nejdříve,“ uvádí místostarostka Lenka Kočová (ODS).

TZ Vítězem participativního rozpočtu se stala psí loučka 3Vedení městského obvodu si participaci občanů na rozhodování o investicích pochvaluje. Participativní rozpočet na Čtyřce úspěšně proběhl již podruhé. Občané v něm nejen rozhodují o vítězném projektu, ale sami nápady do hlasování navrhují. Návrh na vybudování psí loučky shodně podali tři občané: Jiřina Brejchová, Markéta Machulková a Jan Rožánek.

„Věřím, že z projektu psího hřiště, jakožto vyhrazeného místa pro volné pobíhání psů, by benefitovali jak majitelé psů, tak „nepejskaři“. S ohledem k velkému množství lidí se psím parťákem prostor určený právě jim v našem obvodě již dlouhou dobu chybí. Psí hřiště by se tak pro ně mohlo stát oblíbeným cílem, ale i prostorem k setkávání a socializaci psů a víceméně i jejich páníčků,“ uvedl jeden z autorů návrhu na vznik psí loučky Jan Rožánek.

Lidé mohli hlasovat na webu www.rozhodnetesami.cz a rovněž pomocí papírového formuláře umístěného v Doubraveckých listech. Hlasování probíhalo od 15. listopadu do 12. prosince.

Participativní rozpočet je moderním nástrojem, díky kterému se může veřejnost zapojit do rozhodování a způsobu využití peněz z veřejných rozpočtů. Nástroj využívá zhruba stovka měst, obcí a městských částí v ČR. Z velkých plzeňských obvodů je čtvrtý obvod zatím jediný.