Domovy pro seniory v Plzeňském kraji se připravují na návštěvy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 2. prosinec 2020 09:55
domov sv. jiri Domov pro seniory sv. Jiří

Domovy pro seniory v Plzeňském kraji se po téměř dvou měsících od uzavření připravují na návštěvy. Podle verdiktu vlády budou možné od soboty 5. prosince, návštěvníci musí mít ale negativní test na covid. Kraj i zařízení čekají na manuál od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který řekne, jak přesně postupovat. Pokud budou domovy testovat, tak chtějí, aby jim stát platil testy i zdravotníky. Testů pro návštěvy zatím nemají dostatek, protože tento týden ještě běží plošné testování klientů a do 12. prosince zaměstnanců.

"Paní ministryně to řekla v pondělí, ale my nic nevíme. Jak to bude s testy, jak je vykazovat, kdo je má platit," řekl v úterý náměstek hejtmana pro sociální oblast Rudolf Špoták (Piráti). Nejlepší by podle něj bylo připravit v domovech zvláštní místnost a návštěvy by tam měly chodit už otestované zvenku. "Pro nás je to zvýšená administrativa. I když testy bude platit ministerstvo, tak potřebujeme v každém domově člověka se zdravotním vzděláním, kterého pochybuji, že nám někdo zaplatí," řekl. MPSV zaplatí jen test.

Návštěvy budou podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) možné od 5. prosince s antigenním testem na covid starým do 48 hodin. Návštěvy mají testovat zaměstnanci domovů a budou je organizovat sama zařízení. "Prý bude metodika až ve středu," uvedl Špoták. Kraj by si mohl nastavit pravidla sám, ale raději počká, až ministerstvo vydá pravidla, aby nedělal zbytečnou práci.

Podle Špotáka mají zatím domovy antigenních testů (POC) pro klienty i zaměstnance dostatek, přebytky pro návštěvy ale nemají. "Domovy už se předběžně připravují. V žádném ze 12 zařízení sociální péče, která patří kraji, se po třech vlnách plošného testování nevyskytlo ohnisko nakažených koronavirem. "Nejhorší už máme za sebou," dodal.

Domov pro seniory Vlčice na Plzeňsku, který měl zatím ve třech kolech testování všechny klienty i zaměstnance negativní, dostal usnesení vlády, že může návštěvy spustit, když budou mít nejvíce 48 hodin starý rychlotest POC, PCR test, anebo v posledních 90 dnech prodělali covid a předloží potvrzení. "Chceme vyčlenit volný pokoj jako návštěvní místnost, kde uděláme přepážku," uvedla ředitelka Eva Herinková.

Podle jejích informací z Asociace poskytovatelů sociálních služeb se MPSV chystá vyhlásit dotace na nákup testů pro návštěvy. Dvě zdravotní sestry domova by pak třeba dvakrát týdně testovaly dvě hodiny. Podle Herinkové pak ale nebude jen vyšší spotřeba testů, ale také ochranných pomůcek a oblečení. "Je to další zatížení našich lidí," řekla. Klienti už se na návštěvy ptají. Návštěvy s testem by zařízení objednalo vždy na přesnou hodinu a třeba na 20 minut. K osmi uživatelům, kteří mají problémy s pohybem, by mohli nejvíce dva lidé na pokoj.

"Podle ministryně lze využít testy, které jsme dostali. V tuto chvíli to ale nedoporučila," dodala Herinková. Domov, který testuje zaměstnance do 12. prosince, si je ale nechce vyplýtvat na návštěvy.

čtk