O jednorázový příspěvek na dítě můžete požádat od dnešního dne

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 15. srpen 2022 06:45
O jednorázový příspěvek na dítě můžete požádat od dnešního dne ilustrační. foto: pixabay

Od pondělí 15. srpna si mohou rodiny, jejichž hrubý roční příjem nepřesáhl milion korun, požádat o příspěvek 5000 korun na dítě. První variantou je elektronická žádost v klientském portálu na webu MPSV. Požádat bude možné také osobně na vybraných Czech POINTech. 

Na jednorázový příspěvek má nárok zhruba 1,6 milionu dětí, které žijí v 1,1 milionu domácností. Automatická výplata příspěvku se týká zhruba 230 tisíc příjemců přídavku na děti, kteří na něj měli nárok v červnu a byl jim vyplacen v červenci.

Ostatní musí podat žádost. "Její vyplnění je otázkou jen několika málo minut,“ přiblížil ministr práce a sociálních věcí (MPSV) Marián Jurečka. Žádost půjde odeslat prostřednictvím jednoduchého formuláře na webu MPSV. Přihlášení proběhne pomocí elektronické identity občana. Druhou možností je přijít osobně na vybrané pracoviště Czech POINT na krajském, městském nebo obecním úřadě. „Vzhledem k tomu, že s příspěvkem myslíme i na děti, které se teprve do konce roku narodí, čas máte až do konce ledna příštího roku,“ připomněl Jurečka. „Většinou nebude třeba nic zvláštního dokládat. Třeba příjmy si zpravidla ověříme u Finančního úřadu a ČSSZ,“ dodal.

Nárok na příspěvek mají všichni bez ohledu na to, zda jsou zaměstnáni, podnikají, jsou na mateřské či rodičovské, nebo bez práce. Je určen pro všechny děti do 18 let, jedinou podmínkou je příjem rodiny, v níž dítě žije, který v minulém roce nepřesáhl 1 milion korun hrubého. O příspěvek mohou žádat rodiče, adoptivní rodiče nebo pěstouni dítěte.