Do plzeňské zoo přišlo i v nevlídném počasí přes stovku lidí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 12. duben 2021 16:47
zebra-bezhriva-mini (8) Foto: ZOO Plzeň

Asi 150 lidí, především matek s dětmi, přišlo během dopoledne i přes chladné počasí a občasné dešťové a sněhové srážky do plzeňské zoologické zahrady. Zoo se kvůli pandemii koronaviru zavřela před Vánocemi, dnes se mohla poprvé otevřít. Lidé zatím nemohou chodit do vnitřních pavilonů, na pětinu kapacity je omezený maximální počet návštěvníků. Pro zoo, která má spolu s Dinoparkem 21 hektarů plochy, to představuje limit 2500 návštěvníků. Zatím tak ani o víkendech nehrozí, že by se zájemci do zoo kvůli překročení povolené kapacity nedostali, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Natěšené návštěvníky neodradilo ani chladné počasí s přeháňkami. Atrakcí hlavně pro děti jsou nyní například mláďata hospodářských zvířat na statku Lüftnerka. Vstupenky si mohou lidé koupit elektronicky, v automatu i na pokladně.

"Ohledně ochrany dýchacích cest a dalších opatření platí uvnitř zoo to samé, co před jejím plotem. Nemáme ani přísnější ani mírnější opatření. Otevřená jsou i výdejová okénka občerstvení," řekl mluvčí.

Letošní dosavadní ztrátu na vstupném zoo odhadla zhruba na necelých 6,5 milionu korun. Za první tři měsíce roku, které musela být zavřená, měla v předchozích letech podle výročních zpráv návštěvnost několik desítek tisíc lidí. V roce 2018 přišlo do zoo od ledna do března 43.676 lidí, v roce 2019 jich bylo 64.568 a loni, kdy už se do návštěvnosti promítlo první vynucené uzavření, to bylo 39.005 lidí.

I když lidé nemohli do zoo, na své zvířecí oblíbence nezapomněli, řekl Vobruba. "Za celou dobu, co jsem v zoo, nepamatuji tak obrovský zájem o adopce zvířat. Za rok pandemie jsme měli na 350 nových adopcí, z toho 150 letos. S adopcí se konečně dostalo i na zvířata, která dosud nikdy nebyla adoptovaná. Jsme našim příznivcům moc vděční," uvedl. Zoo to přineslo statisíce korun. Favoritem adopcí za posledních 20 let je malý hlodavec na vysokých zadních nohách tarbík. Teď se ale dostalo i na méně známá zvířata, třeba na jespáky či tenkozobce.

Necelých 900.000 korun zoo přines letos také prodej poukázek pro zvířata, z toho dvě třetiny přibyly v březnu. Zoo nabízí za 100 až 500 korun vtipné dárkové poukazy třeba na neomezený vstup do bazénu a sushi baru pro celou partu tučňáků Humboldtových, na pobyt ve strašidelném domě pro strašilku ďábelskou, do adrenalinového stromového centra pro gibona bělolícího, na bezproblémový hadí striptýz pro kobru královskou nebo na únikovou hru pro pandu červenou, jejíž samec Nepál se v roce 2019 vydal na jedenáctidenní útěk za brány zahrady. V nabídce je 21 poukazů, zoo je představila loni koncem roku. "Nejpopulárnější jsou poukazy pro tučňáky, lva a gibony, nejvyšší výnosy byly z poukazů pro tučňáky a také pro pandu," dodal Vobruba.

čtk