České dráhy vrací peníze za žákovské a studentské jízdenky

ilustrační foto / plzen.cz

Intenzivnější úklid vlaků, preventivní ionizace interiéru souprav, které brání šíření virů nebo osvěta ve vlacích především v případě osob přijíždějících ze zahraničí. To jsou jen některá z preventivních opatření, které kvůli hrozbě koronaviru přijaly České dráhy. Novinkou je také fakt,  že vrací peníze za žákovské a studentské jízdenky.

Podle tiskové mluvčí drah Vandy Rajnochové došlo k rozšíření a zintenzivnění úklid souprav. „Při mytí interiéru jsou nyní používány prostředky jiného složení a zvyšuje se také intenzita samotného čištění. Zvláštní pozornost je věnována dezinfekci všech součástí vybavení, s nimiž přicházejí cestující do styku – kliky, nástupní madla, úchopové části odpadkových košů, ovládací prvky dveří nebo sociální zařízení,“ uvedla Rajnochová. U dálkových vlaků České dráhy doplňují během jízdy ve velkých stanicích hygienické a dezinfekční prostředky. U expresních vlaků vycházejících z pražského depa na relacích Německo a Rakousko (mimo jiné tranzitní země pro směr Itálie a Francie) byla minulý týden zahájena dezinfekce vybraných vozů pomocí ozonového generátoru PROFIZON X. Tímto postupem se zlikvidují viry a bakterie v prostoru celého vozu. V tomto týdnu došlo k rozšíření dezinfekce vozů prostřednictvím ozónu také u vlaků, které vyjíždějí do Rakouska z depa v Českých Budějovicích.

„V mezistátních vlacích jsme umístili plakáty a distribuujeme letáky Ministerstva zdravotnictví ČR s informacemi o příznacích nákazy koronavirem a o prevenci šíření nákazy. Informace jsou v nich uvedené v češtině, angličtině, němčině a italštině,“ podotkla Rajnochová s tím,  že byla přijata opatření a v oblasti zásad chování personálu, např. v oblasti hygieny. Probíhá postupné vybavení provozního personálu např. dezinfekčními gely a ubrousky. Společnost dále pořizuje vitamíny pro posílení imunity zaměstnanců. O aktuální situaci v souvislosti s koronavirem zaměstnance informujeme prostřednictvím intranetu.

Integrovaný záchranný systém zahájil také namátkové zdravotní kontroly v dálkových spojích ze zemí, kde je nejvyšší riziko zavlečení koronaviru (Německo, Rakousko). České dráhy vytvoří veškeré podmínky pro IZS k této činnosti.

Od středy také České dráhy provádí návratky částečně či zcela nevyužitých traťových jízdenek týdenních, měsíčních a čtvrtletních za zvláštní jízdné pro cestující 6 – 18 let a žáky a studenty 18 – 26 let. „Návratek lze uplatnit kdykoliv ve lhůtě do 6 měsíců od prvního dne nevyužití, přičemž za první den nevyužití se vždy považuje 11. 3. 2020 a toto datum rovněž nahrazuje předepsané potvrzení,“ doplnila Rajnochová s tím, že jízdenky s cílovou nebo nástupní stanicí v Itálii lze také vrátit beze srážky.