Část Plzeňského kraje je oranžová. Nad 100 osob budou povinné roušky i venku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 21. září 2020 19:06
CDC koronavirus ilustrační, pixabay

Také na venkovních akcích, na nichž bude více než 100 lidí, bude v Plzeňském kraji pravděpodobně povinnost nošení roušek. Na tzv. semaforu už jsou nově dva okresy oranžové, tedy s počátečním komunitním přenosem. Jedná se o okresy Plzeň-město a Plzeň-jih.

"V Plzeňském kraji skokově narostly počty pozitivně testovaných. Máme nově oranžové dva okresy, ostatní jsou zelené. Začíná komunitní šíření," potvrdila náměstkyně zastupující hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Z toho důvodu se podle ní kraj, město Plzeň a Krajská hygienická stanice domluvili na tom, že bude povinné nošení roušek i na venkovních akcích, kde bude v jednu chvíli více než 100 osob. Obě univerzity v Plzni, tedy Lékařská fakulta i Západočeská univerzita zároveň nejspíše ještě tento týden přistoupí na distanční studium.

V kraji prozatím nedochází k plošnému zavírání sociálních či zdravotnických zařízení. "Necháváme to na doporučení ředitelů podle toho, jaká kde situace panuje. Narůstá sice počet nakažených seniorů, pořád ale platí to, že jsou spíše jen mírně příznakoví," dodala Krejsová.

Městské organizace i Magistrát už mají interní opatření

Primátor Plzně Martin Baxa (ODS) potvrdil, že městské organizace už udělaly řadu opatření s předstihem. "V našich infrastrukturních firmách jako jsou Plzeňská teplárenská nebo Vodárna Plzeň funguje směnný provoz tak, aby se eliminovalo plošné riziko nákazy. Intenzivně už na tom pracuje i Čistá Plzeň," potvrdil Baxa. Opatření přijal i Magistrát města Plzně. "Úředníci jsou rozdělení do skupin, nastupují první lidé na home-office," doplnil primátor. Zároveň podle něj bude město vyčkávat na zprávu, zda stát rozhodne o tom, že by se sociální a pobytová zařízení uzavřely pro návštěvy.

V Plzni je aktuálně uzavřena pouze jedna základní škola. "Je důležité, aby co nejdéle vydržel provoz v našich mateřských a základních školách, kde už jsou nějaké dílčí případy nákazy. Zatím se nám ale daří je udržet v provozu. Jedním důvodem je to, že prezenční vzdělávání je důležité. Druhý je ten, že stát není připraven na to, aby bylo v jednu chvíli více rodičů na ošetřovném. Klade to na rodiče obrovské nároky," dodal Baxa.